Prokuratūros sistemos pertvarka vyksta labai keistai. Šių metų sausio pradžioje, generalinio prokuroro Dariaus Valio įsakymu Prokurorų etikos komisijos nariu patvirtintas Vilniaus apygardos vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Irmantas Mikelionis, kurio brolio byla dėl milijono litų PVM grobstymo jau trečius metus sėkmingai ramiai guli to paties I.Mikelionio pavaldinių rankose.
Bylą mėtė it karštą bulvę
O būtent dėl to, kaip I.Mikelionis suvokia prokuroro etiką, ir kyla daugiausiai klausimų.
„Respublikos“ žiniomis, prieš trejus metus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba aptiko PVM grobstytojų gaują, pagrobusią iš valstybės apie 1 mln. litų PVM mokesčio. Vienas iš 38 įtariamųjų šioje byloje buvo prokuroro I.Mikelionio brolis, UAB „Muresta“ akcininkas ir buvęs direktorius Rimvydas Mikelionis.
Ši byla iki šiol nebaigta tirti, o pradėjus ieškoti siūlo galo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba nurodė, kad ikiteisminį tyrimą atlieka Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra.
Tačiau šios prokuratūros vadovas Gediminas Bernotavičius, paklaustas apie „Murestos“ bylą, gynėsi nieko nežinąs, nes tiriamų bylų esą tūkstančiai.
Tik paminėjus R.Mikelionio pavardę sostinės prokuratūros vadovo atmintis praskaidrėjo.
„Ne mes kontroliuojame šitą tyrimą. Esame nusišalinę nuo bylos jau 2 metus, ir visais klausimais prašom kreiptis į Generalinę prokuratūrą, konkrečiai – į Zenoną Buroką“, – pareiškė G.Bernotavičius, padėdamas telefono ragelį.
Z.Burokas šiuo metu atostogauja. Apie trejus metus vilkinamą I.Mikelionio brolio bylą „Respublika“ pasiteiravo generalinio prokuroro pavaduotojo Dariaus Raulušaičio.
– Ar įtakingas brolis prokuroras neturi įtakos bylos vilkinimui? – klausė jo „Respublika“.
– Tikiuosi, kad ne, turėčiau pasidomėti... – abejojo D.Raulušaitis. – Man regis, kad ta byla yra Vilniaus apylinkės prokuratūroje.
– Bet ten mums sakė, kad perduota Generalinei...
– Dabar prisiminiau, buvo tas klausimas spręstas pas mus, nes iš tiesų I.Mikelionis dirba aukštesnėje prokuratūroje vyriausiojo prokuroro pavaduotoju, – nušvito atmintis ir D.Raulušaičiui. – Pamenu, kad toje dalyje, kuri susijusi su „Muresta“ ir I.Mikelionio brolio veikla, aukštesniojo prokuroro funkcija yra pavesta vykdyti Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiajam prokurorui Z.Burokui.
Tyrimą vilkina revizoriai
Iniciatyvą nusišalinti nuo bylos kontrolės pareiškė Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra. Neva kad išvengtų galimų spekuliacijų, jog žemesnės grandies prokurorai tiria su aukštesnės grandies prokuroro giminaičiais susijusius įstatymo pažeidimus. Apylinkės prokuratūra pati išsiaiškino Mikelionių giminystės ryšius, o ne iš apygardos prokuratūros vadovybės, kuriai I.Mikelionis apie šeimos nariui pradėtą teisinį procesą turėjo nedelsdamas pranešti, remdamasis Prokurorų etikos kodeksu.
O vakar „Respublika“ gavo Generalinės prokuratūros atsakymą, kad su I.Mikelionio broliu susijusi PVM grobstymo byla visgi yra Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokuroro Mindaugo Ražansko stalčiuje.
Jis „Respublikai“ aiškino, kad jokio spaudimo tyrimui nesą, o įstrigo jis dėl to, kad savo išvadų nepateikia Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos revizoriai. Tik gavus jų išvadas paaiškės, ar byla keliaus į teismą, ar bus nutraukta.
Apie bylą su broliu nekalba
Pats I.Mikelionis, paklaustas, ar nėra pridėjęs rankos prie 3 metus marinuojamo ikiteisminio tyrimo, kuriame figūruoja jo brolis Rimvydas, buvo nekalbus.
„Tiesą sakant, aš net nežinau, nei kas tiria, nei kas ten daroma“, – tvirtino į paaukštinimą besiveržiantis prokuroras.
„Respublikai“ pasiteiravus, ar jam pačiam, kaip Prokurorų etikos komisijos nariui, pažvelgus iš šalies situacija apie du brolius, kurių vienas yra įtakingas prokuroras, o kito byla marinuojama 3 metus, neatrodytų įtartina, I.Mikelionis atkakliai tvirtino:
„Nežinau, ar byla tiriama, ar marinuojama, kadangi nesidomiu ir net nežinau, kokia prokuratūra šiuo metu tą tyrimą atlieka“.
Tai gal I.Mikelioniui ir jo verslininkui broliui Rimvydui kelią perbėgo juoda katė ir jie apskritai yra svetimi?
„Su broliu bendrauju, – neslėpė prokuroras. – Bet jo byla nesidomiu. Žinau, kad tyrimas yra, bet nežinau, kokie prokurorai jį kontroliuoja“, – nepasidavė I.Mikelionis.
Vengia viešumo
Atkaklus prokuroro nenorėjimas nieko žinoti apie galimas artimųjų bėdas atsispindi ir I.Mikelionio privačių interesų deklaracijoje, kurią jis pagal einamas pareigas turi teikti Valstybinei tarnybinės etikos komisijai. Šios deklaracijos yra viešai prieinamos visuomenei.
Pernai pateiktoje I.Mikelionio deklaracijoje atsispindi tik jo sudaryti sandoriai, tarp kurių esama nemažai paskolų, kurias prokuroras kažkodėl mieliau ima iš fizinių asmenų, o ne iš bankų. Iš deklaracijos matyti, kad I.Mikelionis 2008 m. 4 kartus pirko statybinių medžiagų ir santechnikos savo statomam namui iš brolio Rimvydo valdomos įmonės „Murestos prekyba“, suma už prekes nurodyta nuo 20 iki 100 tūkst. litų.
Tačiau privačių interesų deklaracijos puslapis, kuriame turėtų būti nurodyti fiziniai ar juridiniai asmenys, dėl kurių prokurorui galėtų kilti interesų konfliktas, neužpildytas.
I.Mikelionis nematė reikalo deklaruoti nei koncerno „Achemos grupė“, kur finansininke dirba jo žmona Daiva, nei brolio Rimvydo valdomų bendrovių. Kam jau kam, o prokurorui turėtų būti žinoma, kas yra galimi interesų konfliktai.
Beje, „Respublika“ išsiaiškino, kad generalinis prokuroras D.Valys, skirdamas I.Mikelionį į Prokurorų etikos komisiją, apie milijoninę R.Mikelionio PVM bylą žinojo.
Prasidėjo gretų valymas?
Naujosios prokurorų profesinės sąjungos vadovas, Vilniaus apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Julius Rėksnys viešai teigė, kad generaliniam prokurorui D.Valiui prisiekinėjant, jog per reorganizaciją nenukentės nė vienas prokuroras, jau 20 jų buvo perkelti į žemesnes pareigas.
J.Rėksnys paminėjo naujausią faktą – atranką į Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vadovus (postas tapo laisvas, kai jį po skandalo paliko Algimantas Kliunka). Prokuratūroje sudaryta Pretendentų atrankos komisija pirmą vietą skyrė vienam, bet D.Valys pasirinko visai kitą prokurorą, kuris komisijos sprendimu užėmė tik 3 vietą. Tai – minėtasis I.Mikelionis.
„Norime aiškiai žinoti, ar postai prokuratūroje dalijami remiantis objektyviais kriterijais, kaip komisijų sprendimai, ar vienvaldžiu prokuratūros vadovo pasirinkimu“, – sakė „Respublikai“ J.Rėksnys.
Egidijus Bičkauskas, teisininkas, Kovo 11-osios Akto signataras:
Ką aš labai neigiamai vertinu mūsų prokuratūroje – tai neryžtingumą ir baimę priimti sprendimus. Visiems aišku, kad ikiteisminius tyrimus reikia baigti kaip įmanoma greičiau. Kita vertus, jei tyrimas nesibaigtų teismu, galbūt kiltų kitokių įtarimų dėl daromos įtakos.
Neginčijama, kad blogai, kai prokuroras, kurio broliui iškelta byla, vengia deklaruoti interesų konfliktą Valstybinei tarnybinės etikos komisijai. Galėčiau neabejoti, kad jis nedarys įtakos brolio bylos tyrimui, bet jei jis bijo atvirai apie tai pareikšti, imu abejoti, ar ir kituose svarbiuose dalykuose toks žmogus kažko nenutylės, nenuslėps. Tokia pozicija kenkia ir pačiam žmogui: pradėti eiti rimtas pareigas kažką nuslepiant reiškia, kad visą laiką kabėsi ant „kabliuko“ – nesvarbu, kolegų prokurorų, politikų ar žurnalistų. Kas jau kas, o prokuroras privalo žinoti ir laikytis valstybės tarnautojui keliamų reikalavimų.
Bet, žvelgiant giliau, labai svarbu, ar žino apie tokį konfliktą naujasis generalinis prokuroras, skirdamas tokį žmogų į atsakingas pareigas. Jei taip, ir vis tiek priima sprendimą skirti, vadinasi, jis turi savo motyvų ir pats prisiima visą atsakomybę.
Vidmantas UŽUSIENIS, Alia ZINKUVIENĖ