Tokią galutinę subendrintą bausmę antradienį Panevėžio apygardos teisme vykusiame posėdyje pasiūlė prokuroras Aurelijus Navickas.
„Bylos nagrinėjimo metu nebuvo surinkta svarių kaltinamąjį išteisinančių įrodymų, taip pat nebuvo nustatyta naujų aplinkybių, dėl kurių reikėtų pasisakyti“, – pažymėjo jis.
Už atskirus pasipriešinimo pareigūnams, jų sužalojimo, inkasatorių užpuolimo epizodus A. Navickas kaltinamajam prašė skirti laisvės atėmimą nuo septynerių iki dešimties metų, už plėšimą vaikų darželyje „Sadutė“ – pusseptintų metų, už dviejų žmonių nužudymą – kalėjimą iki gyvos galvos.
Šie nusikaltimai padaryti daugiau nei prieš du dešimtmečius.
Pagal posėdyje advokatės Eligijos Norkienės pagarsintą R. Zamolskio poziciją, ši baudžiamoji byla turėjo būti nutraukta dėl senaties, kaltinamasis prašo būti išteisintas.
„Iš esmės jo pozicija, kad turėtų būti išteisintas. Atitinkamai, neturėtų būti tenkinami civiliniai ieškiniai ir nepriteisiamos kitos išlaidos“, – kalbėjo advokatė.
„Tai jo pozicija, bet jis nepasisako konkrečiai pagal kaltinamąjį aktą dėl jam inkriminuojamų nusikalstamų veikų, tiek dėl plėšimo, nužudymo, pasikėsinimo nužudyti, pasipriešinimo pareigūnams ir kitų“, – pridūrė E. Norkienė.
Išklausęs baigiamųjų kalbų, teismas paskelbė pertrauką pasirengti proceso šalių atsikirtimams ir paskutiniams žodžiams. Kitas posėdis byloje suplanuotas gruodžio 10-ąją.
„Teismas įvertins senaties terminus, kuriuos iškėlė advokatė baigiamųjų kalbų metu“, – nurodė iš trijų teisėjų sudarytos kolegijos pirmininkas Valdas Petras Meidus.
Dėl ekstradicijos sako kreipęsis į V. Putiną
R. Zamolskis ir du jo bendrininkai Rusijoje yra įkalinti už nusikaltimus, padarytus Sverdlovsko srityje 2003–2006 metais.
Todėl Panevėžio apygardos teismas 2022-aisiais kreipėsi į Teisingumo ministeriją, kad ji susisiektų su kompetentingomis Rusijos institucijomis ir pateiktų atsakymą dėl R. Zamolskio perdavimo bausmę atlikti Lietuvoje.
Rusijai pernai atsisakius jį perduoti ir Lietuvos teismui konstatavus, kad R. Zamolskis dėl ekstradicijos neišreiškė aiškios pozicijos, byla buvo pradėta nagrinėti kaltinamajam nedalyvaujant, ką tam tikrais atvejais leidžia Lietuvos įstatymai.
Vis tik advokatė antradienį dėstė, kad byla teisme negalėjo būti nagrinėjama už akių, kadangi R. Zamolskis norėjo dalyvauti procese.
„R. Zamolskis nuo 2016 metų norėjo grįžti į Lietuvą. Jis norėjo įrodyti, kad 2016-ųjų rugsėjo 29 dieną kreipėsi Rusijoje į atitinkamas įstaigas, dokumentuose viskas užfiksuota. Ir į patį Vladimirą Putiną, Rusijos Federacijos prezidentą, ne kartą kreipėsi dėl savo padėties, išdavimo į Lietuvą, ekstradicijos ir pažeidžiamų jo teisių“, – dėstė gynėja.
Pasak E. Norkienės, ekstradicijos sutartis su Rusija yra pristabdyta, bet galiojanti, o „Rusija iš esmės yra suinteresuota išduoti tuos asmenis, jeigu užtikrinama, kad bausmė bus atliekama Lietuvoje“.
„Badavau, gindamas Lietuvos žmonių interesus“
Antradienį perskaitytame R. Zamolskio pareiškime, kurį gynėja prašė laikyti jo baigiamąja kalba, kaltinamasis tvirtino iš bylos medžiagos matantis, kad „viskas yra paremta melu, suklastojimais, o ne Lietuvos įstatymų tvarka ir reikalavimais“.
„Visi mano veiksmai nukreipti ir motyvuoti Lietuvos labui, žmogaus interesams, (…) balsavau Lietuvos rinkimuose, net ir būdamas Rusijos nelaisvėje, (…) badavau, gindamas Lietuvos žmonių interesus, kad nebūtų priimami jiems prieštaraujantys sprendimai“, – dėstė R. Zamolskis.
Anot jo, iš Rusijos nėra išleidžiamas, nes „žino daug valstybinių paslapčių“. Nuosprendį, kuriuo minėtoje valstybėje buvo pasiųstas už grotų, R. Zamolskis taip pat vadino suklastotu, dėl to esą atsisakyta jį išduoti Lietuvai.
Kaltinamasis prašė nušalinti bylą nagrinėjančią Panevėžio apygardos teismo teisėjų kolegiją, taip pat prokurorą, tačiau teismas prie bylos medžiagos šių prašymų neprijungė, nes įrodymų tyrimas yra baigtas.
Kaip nurodė V. P. Meidus, lapkričio 11 dieną teismas iš R. Zamolskio gavo aštuonias dalis garso įrašų, 18-os lapų pareiškimą ir el. laišką, kuriame dalis dokumentų pateikiama rusų kalba ir nėra išversti.
R. Zamolskis byloje, kuri Panevėžio apygardos teismui perduota 2021-aisiais, kaltinamas dviejų žmonių nužudymu, pasikėsinimu nužudyti 14 asmenų, neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, plėšimu.
Byloje nukentėjusiaisiais pripažinta 18 asmenų, pareikšta civilinių ieškinių už daugiau nei pusę milijono eurų. Juos prokuratūra prašo tenkinti atsižvelgiant į sąžiningumo ir protingumo kriterijus, o turtinei žalai atlyginti – kiek ji yra pagrįsta dokumentais.
R. Zamolskis buvo vienas ieškomiausių Lietuvos nusikaltėlių, 2001-aisiais buvo paskelbta tarptautinė jo paieška, 2014-aisias kaltinamasis sulaikytas Rusijoje. 2016 metais Rusijos žiniasklaida pranešė, kad Jekaterinburgo teismas R. Zamolskiui skyrė 15 metų laisvės atėmimo, pripažinęs kaltu dėl nelegalaus ginklo laikymo, vagysčių, plėšimų ir pasikėsinimo nužudyti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!