„Achemos“ profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė BNS patvirtino, kad organizacijos atstovas neįleidžiamas į įmonės teritoriją.
„Jis atvyko teikti teisinės pagalbos ir stovi prie užtvaro. Sprendžiame, ką daryti“, – sakė ji BNS.
„Achemos“ komunikacijos specialistė Jolanta Macelytė teigia, kad svečiui ir profesinei sąjungai pasiūlytos patalpos bendrovės mokymo centre.
N. Bracke planuoja susitikti su bendrovės vadovybe ir streikuojančiais darbuotojais, informavo Lietuvos profesinių sąjunga konfederacija (LPSK), prie gamyklos teritorijos pirmadienį numatoma surengti spaudos konferenciją.
Tačiau „Achemos“ vadovas sako, kad su juo vizitas nebuvo derintas.
„Achema“ pirmadienį patvirtino, kad profesinės sąjungos vadovybė praėjusio penktadienio vakarą kreipėsi į bendrovės vadovą prašydama skirti patalpas susitikimui, tačiau nurodė, kad dėl spaudos konferencijos niekas nesikreipė ir leidimo patekti į strateginės įmonės teritoriją neprašė.
„Apie svečio vizitą „Achemoje“ bendrovės vadovybė sužinojo tik iš žiniasklaidos. Nė vienas iš įmonės vadovų į susitikimą pakviestas nebuvo – dėl to į „Achemos“ vadovybę nesikreipė nei pats N. Bracke, nei profesinės sąjungos atstovai“, – BNS informavo „Achema“.
LPSK prezidentė Inga Ruginienė anksčiau pirmadienį taip pat patvirtino, kad bandoma gauti leidimą patekti į įmonės teritorijoje esančias profesinės sąjungos patalpas ir susitikti su streikuojančiais darbuotojais, tačiau kol kas jis nesuteiktas, tad tenka laukti prie užtvaro.
„Niekada to leidimo nereikėjo, kai atvažiuodavome teikti teisinę pagalbą. Dabar mus informavo, kad mūsų ir tarptautinio eksperto neįleis į teritoriją, kol kas to leidimo nėra. Tai visiškai nesuprantamas elgesys, trukdymas, administracinis pastatas nėra strateginis objektas. Prie teritorijos yra užtvaras, prie jo susitiksime ir spaudos konferenciją surengsime“, – BNS pirmadienį sakė I. Ruginienė.
„Union Syndicale Federale“ vienija 20 profesinių sąjungų įvairiose Europos valstybėse.
Neterminuotas streikas „Achemoje“ vyksta nuo vasario 8-osios reikalaujant, kad darbdavys su profesine sąjunga pasirašytų dvejų metų trukmės kolektyvinę sutartį dėl darbo apmokėjimo ir kitų sąlygų, tačiau derybos tarp abiejų pusių dar neprasidėjo.
„Achema“ tikina, kad streikas slopsta, pirmadienį streikuoja tik du darbuotojai, o visose pamainose jų liko 11.
B. Daškevičienė taip pat patvirtino, kad pirmadienį ryte streikuoja 11 darbuotojų.
„Sunku atlaikyti tą spaudimą įvairiomis priemonėmis. Net jeigu ir neliks nė vieno streikuojančiojo, mes vistiek teisiniu keliu bandysime įrodyti neteisėtus darbdavio veiksmus“, – BNS teigė B. Daškevičienė.
R. Miliausko teigimu, kasdien vis daugiau darbuotojų vadovybę raštu informuodavo, kad savo dalyvavimą streike nutraukia ir grįžta dirbti. Streikuojantys darbuotojai yra apskaitomi darbo laiko žiniaraščiuose.
„Apie savo dalyvavimą streike, taip pat sprendimą jame nedalyvauti bei grįžti dirbti darbuotojai mus informuoja raštu, tad bendrovė žino tikslius skaičius, kiek darbuotojų streikuoja tądien ar imant visas pamainas. Tad mažų mažiausiai keista, kai savo sistemoje mes matome, kad liko streikuoti 11 darbuotojų, o profesinių sąjungų atstovai žiniasklaidai teigia, kad neva streikuoja 96“, – komentare BNS sakė R. Miliauskas.
„Union Syndicale Federale“ viceprezidentas: esu šokiruotas
Jonavoje, kur beveik dvi savaites vyksta trąšų gamyklos „Achema“ darbuotojų streikas, apsilankęs Europos profesines sąjungas vienijančios organizacijos „Union Syndicale Federale“ viceprezidentas Nielsas Bracke (Nylsas Brake) pareiškė esantis šokiruotas „Achemos“ vadovų elgesio, kai jis nebuvo įleistas į bendrovę.
„Aš šokiruotas. Jie uždarė vartus, kurie įprastai yra atverti. Aš tik atvykau sužinoti, kuo galiu padėti, bet nėra noro kalbėtis. Su vadovybe anksčiau nebendravau, bet praėjusią savaitę mes juos informavome, kad aš atvyksiu šįryt. Jie apsimeta, jog to nežino ir uždarė vartus, iškvietė policiją. Tai pirmas streikas Lietuvoje privačiame sektoriuje nuo Nepriklausomybės atkūrimo, dabar aš suprantu, kodėl“, – pirmadienį žurnalistams Jonavoje kalbėjo N. Bracke.
Jis sakė, kad yra matęs panašių situacijų ir kitose šalyse, tačiau ten įmonės atstovai bent išeidavo pasikalbėti. N. Bracke teigė tikintis, jog „Achemos“ vadovai ir darbuotojai ras sprendimą, o jeigu ne, reikėtų įsikišti Vyriausybei.
„Žinoma, kad jie gali rasti sprendimą, tačiau darbuotojai, vadovai ir profesinė sąjunga turi susėsti kartu, juk jie visi turi bendrą tikslą. Reikia derėtis. Nyderlanduose, Vokietijoje, Belgijoje tokiais atvejais tarpininkauja vyriausybė. Nes šioje situacijoje yra aišku, kad darbdavys kalbėtis nenori“, – sakė „Union Syndicale Federale“ viceprezidentas.
Vėliau apsaugai leidus patekti į įmonės teritoriją su N. Bracke lauke susitikęs „Achemos“ teisininkas Rytis Budrius tikino, kad apie vizitą įmonės vadovai nebuvo informuoti ir dėl suplanuotų darbų negalėjo N. Brackės priimti.
„Vadovybė nebuvo informuota apie šį vizitą, apie tai sužinojome tik iš žiniasklaidos. Darbotvarkė pirmadienį ryte yra suplanuota, įtempta, turime susitikimus. Iš esmės yra toks noras susitikti“, – žurnalistams sakė R. Budrius.
„Aš čia išbandžiau visus kelius. Dabar išvykstu ir lauksiu telefono skambučio. Man buvo pasakyta, kad apie vizitą sužinojo tik savaitgalį – tai ne visai tiesa, bet tiek to – ir ieškos laiko susitikimui. Socialinio dialogo tikimybė išlieka ir aš lieku“, – sakė N. Bracke.
R. Budrius, be kita ko, teigė, kad pirmadienį streikuojant vos keliems darbuotojams, profsąjungų keliami klausimai laikomi išspręstais.
„Streikas eina į pabaigą. Streikuoja vos du darbuotojai šįryt, 11 per visas pamainas. Manome, kad klausimas iš esmės besibaigiantis, klausimai išspręsti“, – spaudos konferencijoje šalia įmonės pirmadienį sakė jis.
Neterminuotas streikas tęsiasi nuo vasario 8 dienos, darbuotojai reikalauja pasirašyti dviejų metų trukmės kolektyvinę sutartį, kuri numatytų darbo užmokesčio sąlygas. Įmonės teisininko teigimu, bendrovė nesiruošia vykdyti šio reikalavimo.
„Šiandien nematome tokios galimybės. Darbuotojų interesai yra patenkinti ir jie tai demonstruoja savo elgesiu“, – kalbėjo R. Budrius.
Bendrovės profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė BNS taip pat patvirtino, kad pirmadienį ryte streikuoja 11 darbuotojų, o jų skaičius mažėja dėl patiriamo vadovybės spaudimo.
„Sunku atlaikyti tą spaudimą įvairiomis priemonėmis. Net jeigu ir neliks nė vieno streikuojančiojo, mes vistiek teisiniu keliu bandysime įrodyti neteisėtus darbdavio veiksmus“, – BNS teigė B. Daškevičienė.
R. Budriaus teigimu, darbuotojams nebuvo daromas joks spaudimas.
„Kiekvienas laisvas streikuoti, spaudimo nebuvo, visa pagalba buvo teikiama profsąjungai, kad ji pademonstruotų savo teises“, – sakė įmonės teisininkas.
„Union Syndicale Federale“ vienija 20 profesinių sąjungų įvairiose Europos valstybėse.