Kaip trečiadienį pranešė profsąjunga, atkūrus nepriklausomybę, pokyčiai įvyko beveik visose šalies gyvenimo srityse, išskyrus bausmių vykdymo sistemą.
„Lietuvos įkalinimo įstaigose iki šiol gyvuoja sovietmečio dvasia, to laikmečio aplinka, Rusijos kriminalinės tradicijos. Mažo to, Lietuvos kalėjimų tarnyba, įkalinimo įstaigų vadovybė, pasitelkusi kriminalinę žvalgybą, atvirai persekioja apie sistemos problemas prabilti drįstančius pareigūnus“, – rašome profesinės sąjungos išplatintame pranešime.
Profesinės sąjungos vadovas Kęstutis Pauliukas pabrėžė, kad bausmių vykdymo sistemą kamuoja chroniškos bėdos – darbuotojų trūkumas, netinkama ir kalinių resocializacijai nepritaikyta infrastruktūra, sistemos uždarumas, savanaudiškas interesų grupių ir kai kurių vadovų veikimas, nepakankamas sistemos finansavimas.
Anot profsąjungos, Lietuvos kalėjimų tarnybos vadovai „nenori girdėti socialinių partnerių pasiūlymų, kaip tas problemas spręsti“.
Reaguodama į tai, profesinė sąjunga jau kitą savaitę sistemos pareigūnus planuoja pakviesti į įspėjamąją protesto akciją.
„Įspėjamojo protesto akcija prie Seimo ir Teisingumo ministerijos vyks lapkričio 26 dieną. Mes norime išsisakyti, papasakoti, kaip gyvename. Reikalausime vadovų atsakomybės, darbo krūvių sureguliavimo ir visos sistemos peržiūros. Matome, kad šiuo metu nuteistieji sistemos yra gerbiami labiau nei pareigūnai“, – pranešime cituojamas K. Pauliukas.
Neseniai užbaigta byla, kurioje du Pravieniškių kalėjimo pareigūnai kaltinami, kad neva siekė nuversti šio kalėjimo vadovybę, o norėdami tai padaryti – kurstė kalinius pabėgti, už tai žadėdami pastariesiems atlygį.
Skelbta, kad žvalgybininkai surinko pakankamai duomenų apie tariamo pabėgimo organizavimą, bet praėjusį vasarį Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmai abu pareigūnus išteisino.
Prokuratūra išteisinamąjį nuosprendį skundė, bet Kauno apygardos teismas paskelbė, kad nuosprendis yra teisingas ir pagrįstas, abu pareigūnai – nekalti.
„Kauno apygardos teisme paaiškėjo, kad pagrindinis kaltinimo liudytojas, Lietuvos kalėjimo tarnybos Kriminalinės žvalgybos pareigūnų buvo priverstas išsigalvoti tokią istoriją. (...) Šios bylos baigtis indikuoja apie tikrai blogus dalykus, vykstančius Lietuvos kalėjimų tarnyboje. Blogiausia, kad tai ne vienintelė byla su panašia baigtimi, todėl galima manyti, kad problemos yra sisteminės”, – pranešime cituojamas išteisintam pareigūnui proceso metu atstovavęs profesinės advokatų bendrijos „Černiauskas ir partneriai” advokatas Artūras Andriukaitis.
LRITĮPS pirmininko K. Pauliuko teigimu, tendencija akivaizdi – prieš nepaklusnius pareigūnus sistemingai kurpiamos bylos.
Anot jo, visą šią bylą fabrikavę pareigūnai turėtų nedelsdami palikti sistemą.
Pasak profsąjungos, šiuo metu Lietuvos bausmių vykdymo sistemoje trūksta beveik 500 pareigūnų, šis skaičius nuolatos didėja. Tarnybą palieka tiek į pensiją išeinantys, tiek kelerių metų darbo stažą turintys pareigūnai.
Šį trūkumą K. Pauliukas aiškino mažu darbo užmokesčiu, fiziškai ir psichologiškai sudėtingomis, sveikatai ar net gyvybei pavojingomis tarnybos sąlygomis, menku profesijos prestižu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!