Socialiniame tinkle „Facebook“ vilnietė Lena su kitais pasidalino pamokančia istorija, kuri jos šeimai nutiko praėjusių metų vasarą.
„Ryte paprastai aš su vaikais dar miegu, o vyras keliasi pirmas. Tą dieną kaip įprastai jis atsikėlęs nuėjo apačioje į vonią praustis, o mes viršuje miegojome. Langai praviri, nes karšta. Pabudau nuo didžiulio trenksmo. Iš pradžių atrodė garsas toks lyg bomba ant namo užkrito, o paskui dar kurį laiką sklido toks ūžesys. Truko tik kelias sekundes, bet...“ – savo įraše dalinasi patirtimi Lena.
Įspėja visus
„Na, visas gyvenimas prieš akis nepralėkė, bet spėjau atpažinti, kad tai buvo žaibo trenksmas. Maniau, kad jei langai atviri ir žaibas pateko į namą, kažko daryti nebėra prasmės, nes vis tiek mirsi. Tačiau kitą akimirką supratau, kad matyt, dar nemirsime.
Tada per tą baisų ūžesį pašokau, uždariau vieną langą, paskui kitą ir taip visus iki apačios. Vaikai atsibudę, persigandę. Apačioje radau vyrą visą sukrėstą. Sakė, kad nespėjo sureaguoti, net vandens užsukti, kai tiesiai iš vandens pasirodė elektros srovė ir nubėgo kažkur į kilimėlį prie kojos. Tai gerai, kad tuo metu nebuvo kontakto su vandeniu!
Po to namuose jautėsi degėsių kvapas, apieškoję radome kad iš maršrutizatoriaus rūksta dūmai, vėliau paaiškėjo ir kad visas interneto kabelis sudegė. Žaibas trenkė ir į vartų automatiką.
Mažesnysis vaikas nuo to laiko bijo žaibų“, – dalinasi Lena.
Įrašo pabaigoje moteris pridūrė, kad ši istorija yra skirta ne tam, kad dar labiau išgąsdintų ir priverstų bijoti žaibų. Anaiptol, tai – įspėjimas, kad būtina ne tik uždaryti visus langus, tačiau ir išjungti elektrą.
Be to, Lena paaiškino, kad namuose buvo žaibolaidis: „Galvoju, kad tiesiog namuose įjungta elektra pritraukė žaibą. Vienu žodžiu, būkite atsargūs!“
Kaip elgtis žaibuojant?
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kaip reikia elgtis žaibuojant:
– būtina uždaryti langus, duris, dūmtraukius, kad patalpoje nebūtų skersvėjų.
– Perkūnijos metu negalima stovėti po medžiais, arti vandens. Taip pat negalima bėgti.
– Pavojinga būti prie aukšto statinio ar ant kalvos, šalia metalinių aptvarų, elektros tiekimo linijų.
– Nesaugu dirbti žemės ūkio darbus atvirame lauke.
– Jei perkūnija gamtoje užklupo netikėtai, geriausia palaukti jos pabaigos nedidelėje įduboje arba stataus šlaito papėdėje.
– Maudantis jūroje, ežere, upėje ar tvenkinyje, išgirdus griaustinį, reikia kuo skubiau lipti į krantą.
– Jei perkūnija užklupo važiuojant automobiliu, patartina sustoti, įtraukti anteną, nesiliesti prie metalinių detalių ir ramiai palaukti.
– Jeigu esate pastate, perkūnijos metu, nesinaudokite elektriniais prietaisais, telefonu, nelieskite vandens čiaupų, nebūkite šalia dūmtraukių, krosnių ir metalinių daiktų.