• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė pritarė teisingumo ministro siūlymui įtvirtinti galimybę asmenims, kurie į teismą kreipiasi su analogiškais reikalavimais, savo teises ginti bendrai pateikiant grupės ieškinį.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu įstatymai numato, kad viešam interesui ginti gali būti pareiškiamas grupės ieškinys, tačiau kaip tai turi būti daroma, nėra aišku. Be to, grupės ieškiniu šiuo metu negalima ginti privačių interesų.

REKLAMA

Siekdama pakeisti situaciją, Teisingumo ministerija parengė grupės ieškinio koncepciją, kurioje numatyta, kad asmenys, kurie prašo teismo išspręsti analogiškus teisės ir fakto požiūriu klausimus, galės reikalauti apginti jų teises ne kiekvieno atskirai, kaip leidžiama šiuo metu, o visų kartu.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, šimtas poilsiautojų neišvyko į kelionę dėl kelionių organizatoriaus kaltės ir šis neketina kompensuoti patirtų nuostolių. Visi šie keliautojai, norintys kreiptis į teismą, galėtų tai padaryti bendrai - pateikdami ne šimtą atskirų ieškinių, o vieną grupės ieškinį. Taip jie sutaupytų ne tik laiko, bet ir teisinio atstovavimo išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Koncepcijoje numatoma, kad grupės ieškinį teikti galės privačių asmenų grupės. Jų vardu teisme turės dalyvauti vienas grupės atstovas, kuris aktyviai dalyvaus procese, teiks dokumentus, informuos kitus grupės narius apie eigą, sprendimus ir pan.

REKLAMA

Grupės ieškinyje norintys dalyvauti asmenys turės tiesiogiai pareikšti norą būti įtraukti į procesą. Iki teismo sprendimo, asmuo iš proceso galės pasitraukti bet kuriuo metu ir nebedalyvauti byloje. Tiesa, tokiu atveju jis vėliau jau negalės pareikšti ieškinio atskirai dėl to paties dalyko. Tačiau jei asmuo norės savo teises ginti atskirai tuo pačiu pagrindu dėl to, kad grupės atstovas atsiėmė bendrą ieškinį arba jo netenkina sąlygos, kuriomis siūloma sudaryti taikos sutartį, jis turės tokią teisę.

REKLAMA

Teismo sprendimo dėl grupės ieškinio pasekmės solidariai teks visiems grupės ieškinio nariams.

Išsprendus ginčą grupės ieškinį pateikusių asmenų naudai, teismas turės nurodyti kokia dalimi yra patenkinami kiekvieno jų reikalavimai, o priėmus neigiamą sprendimą analogiškai visi grupės nariai turės pasidalinti ir bylinėjimosi išlaidas. Taip siekiama išvengti piktnaudžiavimo grupės ieškiniu atvejų.

Vyriausybei pritarus šiuos pokyčius numatančiai Grupės ieškinio koncepcijai, jos pagrindu artimiausiu metu bus parengti atitinkami įstatymų pakeitimai, įsigaliosiantys juos patvirtinus Vyriausybėje ir pritarus Seimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų