Jeigu Čekija ir Lenkija iš tikrųjų įrengs savo teritorijoje JAV priešraketinės gynybos (PRG) bazes, Rusijos strateginės paskirties raketinės kariuomenė taikiniai bus ir šie objektai, pirmadienį pareiškė šalies Strateginės paskirties raketinės kariuomenės (SPRK) vadas Nikolajus Solovcovas.
Drauge kariuomenės vadas pranešė, jog šalys nuolat rengia tarpusavio konsultacijas, kuriose "turi būti nustatytos tam tikros sąlygos", kad Amerikos PRG bazių Rytų Europos šalyse vis dėlto neatsirastų.
"Nenorėčiau, kad šis įvykis Lenkijoje įvyktų: jeigu bus kalbama apie trečiąjį pozicinį rajoną, kuriame bus dešimt paleidimo įrenginių, - tai viena, jeigu bus imtasi priemonių įrengti daugiau tokių rajonų ir Lenkijoje, ir kitose valstybėse, vykstant kovos veiksmams, padariniai bus labai sunkūs abiem pusėms", - pareiškė N.Solovcovas.
SPRK vadas pabrėžė, kad Rusijos teritorijoje budi parengtos kovai raketos, galinčios sunaikinti taikinius bet kurioje pasaulio vietoje.
"Kovai parengtų raketų techninės parengties koeficientas - 0,97-0,98, tai yra iš kiekvieno šimto raketų 97-98 (raketos) kas minutę, kas sekundę pasirengusios vykdyti kovinę užduotį", - pranešė kariuomenės vadas.
Pasak jo, raketų paleidimo pratybos, kurias rengia SPRK, rodo, kad šie ginklai labai gerai parengti. 2006 metais buvo atlikti bandymai, per kuriuos patikrintas raketų "Topol" eksploatavimo terminas.
"Raketos paleidimo įrenginys nuvyko 90 kilometrų (į paskirties vietą) ir puikiai paleido raketą", - pažymėjo kariuomenės vadas.
Be to, N.Solovcovas pagrasino, kad jeigu iškils būtinybė atsakyti į europiečių sprendimą dislokuoti pas save PRG, Rusija bus pasirengusi per trumpiausią laiką imtis asimetrinių priemonių. Tarp jų gali būti sukurta nauja ginkluotė, galinti įveikti bet kurias PRG priemones, pabrėžė N.Solovcovas.
Konkrečiai, pranešė kariuomenės vadas, Rusijoje netrukus gali būti sukurtas naujas raketinis ginklas, keičiantis savo trajektoriją ir skriejantis daug kartų greičiau nei viršgarsiniu greičiu.
"Tai ginklas, apie kurį kalbėjo prezidentas. Jis gali keisti savo trajektoriją ir skrieja daug kartų greičiau nei viršgarsiniu greičiu. Sukurti šį ginklą bus galima artimiausiu laiku", - pareiškė N.Solovcovas.
Rusijos SPRK vadas pareiškė, kad jeigu bus priimtas politinis sprendimas sukurti Rusijoje naują vidutinio nuotolio balistinę raketą, tai bus galima padaryti per penkerius ar šešerius metus, "o galbūt ir anksčiau".
N.Solovcovas pareiškė, kad tokiu atveju SPRK negrįš prie kompleksų "Pioner", kuriais buvo apginkluota SSRS armija ir kurie buvo sunaikinti pagal Vidutinio ir mažo nuotolio raketų sutartį.
"Tai bus visiškai kita raketa", - pareiškė kariuomenės vadas.
"Politinis sprendimas" šiuo atveju gali būti Rusijos pasitraukimas iš Vidutinio ir mažo nuotolio raketų sunaikinimo sutarties.
Neterminuotą Sutartį dėl vidutinio ir mažo nuotolio raketų sunaikinimo Maskva ir Vašingtonas pasirašė 1987 metais, ja remdamosi abi šalys sunaikino visas vidutinio nuotolio balistines raketas.
Bet kuri šalių gali pasitraukti iš šios sutarties, jeigu pateiks kitai šaliai įrodymų, kad toks žingsnis būtinas.
Rusijos generalinio štabo viršininkas Jurijus Balujevskis neseniai pareiškė, jog pagrindas tam gali būti tokių raketų kūrimas kitose šalyse, taip pat JAV ketinimas dislokuoti Čekijoje ir Lenkijoje savo PRG sistemos sudedamąsias dalis.
Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas praėjusią savaitę pareiškė, kad sprendimas Rusijai pasitraukti iš Vidutinio ir mažo nuotolio raketų sunaikinimo sutarties kol kas nepriimtas.
Pirmadienį Lenkijos ir Čekijos valdžios atstovai pažymėjo, kad tikriausiai abi šalys priims siūlymą dislokuoti Amerikos priešraketinės gynybos kompleksus savo teritorijoje.
"Mes sutarėme, kad mūsų atsakymas į (Amerikos) siūlymą greičiausiai bus teigiamas, ir tik tada mes pradėsime derybas (dėl to)", - sakė Čekijos ministras pirmininkas Mirekas Topolanekas Varšuvoje bendroje spaudos konferencijoje su savo kolega Lenkijoje.
Taigi labai įtikėtina, kad Lenkijoje bus dislokuotos maždaug dešimt antžeminio bazavimo balistinių raketų, o Čekijoje bus įrengtas amerikiečių radaras.
Komentuodamas JAV vadovybės pareiškimus, jog PRG sudedamosios dalys Rytų Europos šalyse bus nukreiptos prieš Irano balistines raketas N.Solovcovas pavadino juos "nepagrįstais".
"Labai abejoju, kad jų (raketų) Iranas turės artimiausiu laiku. Aš manau, ir jūs patys galite padaryti išvadą, prieš kieno raketas nukreipta ši PRG. Būtent todėl mes labai nerimaudami ir susirūpinę stebime, kaip ji dislokuojama", - pareiškė jis.
Apie PRG pirmadienį kalbėjo ir Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkas Sergejus Mironovas. Jis sakė nemanąs, jog PRG sistemos dislokavimas Čekijos ir Lenkijos teritorijoje yra "šaltojo karo pradžia".
"Jokios šaltojo karo pradžios negali būti", - sakė S.Mironovas žurnalistams.
"Rusija aiškiai apibrėžė savo nacionalinius interesus ir juos gins. Šalis reaguos į tai, kas vyksta pasaulyje", - pridūrė jis.