Kalbos mokyklos sako vis dažniau sulaukiančios ne tik kalbą pradedančių mokytis vaikų, bet ir garbių verslininkų ar politikų, medikų bei teisininkų.
Jie prieš svarbius profesinius įvykius suskumba užsirašyti individualioms pamokoms, pagilinančioms specifines užsienio kalbos žinias.
Bene populiariausios užsienio – anglų – kalbos mokyklos „Anglų kalbos studijos“ direktorė Aurelija Ignotaitė teigia didesnę individualių profesinių pamokų paklausą pastebėjusi prieš pusmetį: „Pavieniai žmonės ateidavo gal ir prieš porą metų, bet per pastarąjį pusmetį pastebėjau suaktyvėjimą, kai žmonės skambina klausdami, ar jie galėtų užsirašyti ne visam kursui, o tik kelioms pamokoms. Tai rodo, kad poreikis yra, bet žmonės nelabai žino, kad yra tokia pasiūla“, – sako ji.
A. Ignotaitė tvirtina, kad kelių pamokų, o ne viso kurso dažniausiai reikia žmonėms, turintiems pakankamai solidų anglų kalbos bagažą.
„Jeigu žmogus žino per mažai, jo žodynas silpnas, tai per keletą dienų stebuklo nebus. Tuo metu, jeigu žmogus žino daug ir jam tereikia tas žinias atnaujinti ar papildyti, tuomet kelios pamokos gali tikrai atnešti daug naudos“, – mano ji ir pabrėžia, kad ypač dažnai žmonės kreipiasi ruošdamiesi kažkam pirmą kartą.
„Būna tokių atvejų, kai žmonės lyg ir viską moka, tačiau labai jaudinasi, nepasitiki savo žiniomis prieš darbo pokalbį anglų kalba, prieš svarbų susitikimą su partneriais, galbūt net prieš poilsinę kelionę, todėl ateina pasimokyti, kaip reikėtų kalbėti, kokias frazes vartoti ir pan.
Šiemet sulaukėme gana daug abiturientų, kurie nori stoti į užsienio universitetus, prašančių padėti parašyti ar tiesiog ištaisyti motyvacinius laiškus“, – teigia anglų kalbos dėstytoja ir prisipažįsta, kad dažnu atveju bijantiems klientams tenka ne tik anglų kalbos pamokėles, bet ir psichologinę paramą suteikti.
A. Ignotaitė sako, kad individuali anglų kalbos pamoka, trunkanti 60 min., kainuoja 50 litų. Kiek tokių pamokų reikia – priklauso nuo žmogaus, tačiau paprastai apsiribojama 4–5 pamokomis.
Kalbos mokyklos „Kalba.lt“ generalinis direktorius Rytis Jurkėnas irgi teigia sulaukiantis individualių klientų.
„Paprastai tokie žmonės nori 4–20 akademinių valandų paskaitų. Priklausomai nuo to, ko jam reikia, skiriasi ir kaina. Žinoma, dažniausiai žmonės ateina jau kažką mokėdami, norėdami pagilinti žinias, todėl jiems reikia aukščiausio lygio specialistų, kurie mokėtų ar tai medicinos, ar tai teisės terminus.
Įprastai valanda kainuoja 55–70 litų, tačiau individualios pamokos gali atsieiti ir 100 litų“, – aiškina jis ir priduria, kad pastaruoju metu be anglų, kuri yra pagrindinė tokių specialių pamokų kalba, suintensyvėjo noras mokytis vokiečių, norvegų kalbų.
Kalbų mokyklos „Lingua perfecta“ direktorė Laura Montvilaitė sako tiems klientams, kurie nori tik atgaivinti, sustiprinti savo kalbinius įgūdžius prieš svarbius susitikimus ar komandiruotes, rengia specialias programas, kurių trukmė nuo 20 iki 40 akademinių valandų.
„Tačiau dažnai žmonės renkasi individualiai 2–4 užsiėmimus, pavyzdžiui, tik tipiniams darbo pokalbio klausimams aptarti užsienio – dažniausiai anglų, vokiečių, rusų – kalba, kad išvengtų netikėtumų, kalbėjimo, pranešimų rengimo įgūdžiams sustiprinti ar pan.“, – sako L. Montvilaitė ir teigia, kad jeigu pasirenkamos individualios pamokos, 1 akademinė valanda kainuoja nuo 54 Lt iki 64 Lt. Jeigu pasirenkamos pamokos grupėje, 1 akademinė valanda kainuoja nuo 12,25 Lt.
„Šie kursai yra mažiau populiarūs už bendruosius kalbų mokymus, tačiau visada turime bent kelis besimokančiuosius, kurie yra pasirinkę mokymąsi pagal tokias specialias programas“, – tvirtina L. Montvilaitė.
Populiarūs individualūs trumpalaikiai užsiėmimai profesine prasme ne tik anglų kalba. Prancūzų kultūros centro Vilniuje kalbos kursų vadovė Gulinara Šimkuvienė sako, kad ne kartą yra tekę organizuoti keleto valandų individualius kursus žmonėms, kurie ruošiasi dalyvauti pokalbyje dėl darbo tarptautinėje kompanijoje arba Europos institucijose, konkurse dėl darbo, prieš išvykstant gyventi arba dirbti prancūzakalbėje šalyje ar ruošiasi studijoms ar stažuotei užsienyje.
„Šių kursų paklausa nėra itin didelė, tačiau galima teigti, kad nuolatinė“, – sako ji ir tvirtina, kad tokių kursų kaina yra tokia pati kaip ir įprastų individualių kursų: „Pas mus 75–100 Lt už vieną akademinę valandą. Kai kurie pageidauja tik keleto valandų, kad galėtų prisiminti ar atgaivinti jau turimas žinias, o kiti nori pasimokyti ilgesnį laiką. Bet kokiu atveju, tokie žmonės dažniausiai būna labai motyvuoti mokytis ir pasiruošę daug dirbti savarankiškai.“
Anglų kalbos su kolegomis prieš kurį laiką panoręs mokytis tarptautinės kompanijos „Scope International“ duomenų apdorojimo specialistas Mindaugas Radavičius sako nesigailintis.
„Kartą per savaitę, penktadieniais, pas mus į biurą ateina anglų kalbos mokytoja, su kuria, pasiskirstę į dvi grupes po 7–8 žmones, mokomės. Stengiamės mokytis ne tik taip vadinamos verslo kalbos, bet gilintis ir į šnekamąją kalbą, nes kai tenka rašyti oficialius laiškus, jų šablonus jau esame išmokę, savo srities terminiją mokame, tačiau kai tenka susitikti su partneriais ir kalbėti ne tik oficialiomis frazėmis, išryškėja spragos“, – prisipažįsta jis ir sako, kad kartais pasitaiko ir tokių situacijų, kai žinai, kaip žodis rašomas, žinai mintyse, kaip jis skamba, tačiau ištari visai kitaip.
M. Radavičius teigia, kad laisvas kalbėjimas anglų kalba yra būtinas dirbant „Scope International“, todėl už anglų kalbos pamokas darbuotojai moka patys, o ne darbdaviai. Matyt, dėl to anglų kalbos pamokas lanko ne visi, o apie 20 proc. įmonės darbuotojų.
Vis dėlto anglų kalbos mokiniu tapęs M. Radavičius sako pamokomis nenusivylęs ir teigia jaučiantis progresą: „Kai mokaisi kartu su kolektyvu, tai mokaisi ir iš svetimų klaidų, ne tik savų. O kai išgirsi kažką, ko nežinojai, arba apie ką galvojai visiškai priešingai, tai nustembi, savaime užfiksuoji ir kitą kartą jau sakai teisingai.“
Aistė ALMANAITĖ