Praėjusį šildymo sezoną visiems gyventojams buvo pritaikyta lengvata, buvo panaikintas PVM už šildymą, jis siekė 0 proc. Pavasarį PVM buvo padidintas iki 9 proc. ir nesiekė įprasto 21 proc. dydžio, kuris taikomas kitoms prekėms ir paslaugoms.
Vis tik socialdemokratai mano, kad ir 9 proc. lengvata gyventojams nepadės sutaupyti, todėl jie siūlo PVM sumažinti iki 0 proc.
Tačiau PVM lengvata šildymui ir karštam vandeniui gali naudotis visi gyventojai – tiek skurdžiai gyvenantys pensininkai, tiek daug butų turintys turtuoliai. Kuo daugiau ploto šildoma, kuo daugiau šilumos, tuo ir mokestinė lengvata didesnė.
Naujas siūlymas
Taigi Socialdemokratų partijos nariai įregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūlo sumažinti buitiniams vartotojams teksiančią finansinę naštą ir atkurti iki 2024 m. balandžio 30 d. galiojusį reglamentavimą, numatantį nulinio pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) tarifo taikymą šilumos energijai ir karštam vandeniui.
Anot jų, nepaisant to, kad energetikos krizės sukeltas energetinių žaliavų kainų šokas pasaulio rinkose stabilizuojasi, energijos kainos yra vis dar aukštos.
„Premjerė Ingrida Šimonytė kartoja, esą pagerėjus situacijai ir gyventojų finansinei padėčiai, nebėra reikalo lengvinti finansinę naštą Lietuvos žmonėms.
Premjerė painioja fantazijas su realybe, kai sako, kad gyventojų padėtis pagerėjo. Siūlome nedelsiant atkurti iki 2024 m. balandžio 30 d. galiojusį reglamentavimą, numatantį nulinio PVM tarifo taikymą šilumos energijai ir karštam vandeniui“, – sakė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.
Pasak pataisas parengusio Seimo nario socialdemokrato Eugenijaus Sabučio, 2022–2023 m. šildymo sezonas buvo rekordiškai brangus – brangiausias per pastaruosius 10 metų.
„Dauguma šalies gyventojų, gaunančių mažas ir vidutines pajamas, didelę dalį savo pajamų vis dar turi skirti būtiniausioms komunalinėms paslaugoms apmokėti.
Anot Valstybės duomenų agentūros, 2023 m. žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie 589 tūkst. šalies gyventojų. Praktiškai ketvirtadalis mūsų namų ūkių yra nepajėgūs pakankamai šildyti būsto, nes energijos kainos yra tiesiog neįperkamos. Žmonės stumiami įsiskolinti už komunalines paslaugas. Energetinio nepritekliaus atžvilgiu Lietuvoje padėtis yra viena prasčiausių visoje Europos Sąjungoje“, – komentavo socialdemokratas.
Šilumos kaina didžiuosiuose miestuose
Vis daugiau savivaldybių pradedant naują šildymo sezoną, vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos energijos kaina Lietuvoje siekia 6,46 ct/kWh ir ji šį spalį 9,5 proc. mažesnė nei prieš metus, kai pernai spalį buvo 7,14 ct/kWh.
Penkiuose didžiuosiuose miestuose šilumos energija šiuo metu kainuoja pigiau nei vidutiniškai visoje šalyje. Šilumos energijos tiekimo įmonės sudaro ilgalaikius biokuro tiekimo sandorius, kurių kaina formuojasi apie 20,8 Eur/MWh – tai 11 proc. pigiau nei prieš metus.
Lietuvos energetikos agentūra primena, kad pasibaigus 2023/2024 m. šildymo sezonui, nustojo galioti du pastaruosius šildymo sezonus taikyta PVM lengvata buitiniams vartotojams tiekiamai šilumos energijai, skirtai gyvenamosioms patalpoms šildyti. Todėl nuo naujo 2024/2025 m. šildymo sezono pradžios gyventojai už būsto šildymą gaus sąskaitas, kuriose prie nustatyto tarifo bus pridėtas 9 proc. PVM lengvatinis tarifas.
Penkių didžiausių Lietuvos miestų vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos energijos kaina šį spalį siekia 5,91 ct/kWh ir yra 17 proc. mažesnė nei buvo pernai spalį, kai siekė 7,14 ct/kWh.
Mažiausia šilumos energijos kaina tarp didžiųjų miestų yra Šiauliuose – 5,64 ct/kWh, kur, palyginti su rugsėjo mėnesiu, ji padidėjo 0,7 proc., o pernai spalį buvo 6 proc. didesnė – siekė 6 ct/kWh.
Šiemet spalio mėnesį, palyginti su ankstesniu mėnesiu, šilumos energijos kaina sumažėjo tik Kaune – 1,52 proc. Šilumos energijos kaina Kaune spalį yra 6,07 ct/kWh., rugsėjį ji siekė 6,16 ct/kWh. Pernai spalį šilumos energija Kaune kainavo 5,57 ct/kWh.
Klaipėdoje spalio mėnesį šilumos energijos kaina – 5,93 ct/kWh, arba tokia pat kaip buvo pernai spalį. Vilniuje šilumos kaina šį mėnesį – 5,83 ct/kWh, kai pernai spalį siekė 8,02 ct/kWh. Panevėžyje šilumos energija dabar kainuoja 6,11 ct/kWh, o prieš metus buvo 6,96 ct/kWh. Per mėnesį, palyginti su rugsėju, šilumos energija, šiuose didžiuosiuose miestuose pabrango.