Kandidatai į savivaldybių tarybas rinkėjams pateikia nulaižytas biografijas. Dauguma jų vengia nurodyti informaciją apie savo šeimą, buvusias darbovietes, išsilavinimą bei kiek partijų iki šių rinkimų yra pakeitę. Rinkėjai net nežino, kokios šalies pilietį renka, rašo „Respublika“.
Peržiūrėjus kandidatų į savivaldybių tarybas Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje pateikiamas biografijas susidaro įspūdis, kad rinkėjams daugelyje rajonų naują tarybą tenka rinktis tik iš vardo ir pavardės skambesio, gimimo metų ar priklausomybės partijai. Tiesa, ši aplinkybė irgi neretai gana miglota, mat neaišku, ar kandidatas yra partijos narys, ar tik kokiomis nors sąlygomis įsiprašęs į partijos kandidatų sąrašą.
Į Neringos savivaldybę pretenduojantys 28 kandidatai, susivieniję į koaliciją „Už Neringos ateitį“, kone visi kaip vienas nuo rinkėjų slepia savo biografijos detales. Visi jie nurodo tik vardą, pavardę, numerį rinkimų sąraše, gimimo datą ir atsakė tik į 6 privalomus klausimus. Atsakymai trumpi ir standartiniai: „neturiu“, „neinu“, nesu“, pastebi dienraštis.
Sąraše „Už Neringos ateitį“ pirmieji įrašyti kandidatai – neringiškiams pažįstami žmonės. Tai dabartinis meras Vigantas Giedraitis, jo pavaduotojas Algimantas Vyšniauskas, kiti dabartiniai tarybos nariai. Tačiau yra ir ne visiems žinomų pavardžių, o kuo jie verčiasi ir kaip gyvena – nė žodžio.
Kita vertus, net ir garsių žmonių noras nepriminti biografijos faktų gana suprantamas, nes kone visi jie – partijų perėjūnai. Pavyzdžiui, V. Giedraitis buvo ir konservatorius, ir V. Uspaskicho sekėjas,.o dabar neša vėliavą „už miesto ateitį“. Beje, V. Giedraitis prieš visus rinkimus šykšti duomenų apie save, pastebi „Respublika“.
Kituose miestuose ir rajonuose situacija panaši. Anykščių meras Alvydas Gervinskas rinkėjams išklojo, kad moka vieną užsienio kalbą – rusų, kad mėgsta plaukioti baidarėmis, kad turi žmoną ir vaikų, o kokius mokslu krimto – nė žodžio. Šį anketos klausimą meras kažkodėl praleido. Apie savo išsilavinimą nutyli ir kitų partijų pirmieji ir tolimesni kandidatų sąrašo numeriai ne tik šioje, bet ir kitose rinkimų apygardose.
Tačiau didžiausias paradoksas, kad rinkėjai net nežino, kokios šalies pilietį renka.
Antai į Vilniaus tarybą pretenduojantis Iakov Krintskiy nurodo turįs kitos šalies užsienio pilietybę, tačiau nenurodo kokios. Apie jo pilietybę galima spręsti tik iš pajamų deklaracijos, kurioje nurodoma, kad pensiją jam moka Rusija.
Kitas kandidatas į sostinės tarybą Jurijus Subotinas nurodo, kad gimė Lietuvoje, tačiau yra svetimos valstybės pilietis. Tačiau jo pajamų ir išlaidų deklaracijoje – demonstratyvūs nuliai. J. Subotinas Lietuvos biudžetui nesumokėjo nė lito. Tiesa, iš deklaracijos atrodo, kad šis kandidatas tik oru gyvas, nes per metus jo pajamos siekia tik 315 lt.
Į Kauno tarybą pretenduoja keturi užsieniečiai, bet nė vienas nenurodo, kokios šalies piliečiai yra. Visagino savivaldybę taip pat pretenduoja valdyti užsieniečiai, visi jie – Rusijos piliečiai. Beje, Rusijos piliečiai, pasišovę valdyti Lietuvos miestus, nenurodo nei ką Lietuvoje veikia, nei iš ko pajams gauna. Jų anketos tuščios, rašo „Respublika“.