Maisto ir gėrimų infliacija Lietuvoje viršija ES vidurkį. Birželio duomenimis, Lietuvoje ji siekia 18 proc., Europos vidurkis – 14 proc.
Tą pastebi ir prieš Mindaugo karūnavimo minėjimą parduotuvėse apsiperkantys lietuviai. Jie jau šįvakar ruošiasi traukti į sodybas, ar prie ežerų, kepti šašlykus, mėsą ir švęsti Mindaugines. Kai kurie tautiečiai tikina, kad švęsti valstybinės šventės važiuos į pigesnę Lenkiją, mat gimtinėje jiems per brangu.
„Mindaugo karūnavimą pasirinkote švęsti Lenkijoje? – Taip, nes pigiau“, – rėžė parduotuvėje kalbintas vyras.
„Visi pastebi, kad seniau dar išeidavo kažkiek pasitaupyti, dabar gyvename nuo algos iki algos“, – tikino kitas kalbintas vyras.
Yra ir tų kas švęs, bet tam nesiruošia išleist nė cento.
„Simboliškai kaime pasidarysime medaus, išgersime arbatos“, – sakė tautietis.
Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako, kad maisto produktų infliacija šalyje viršija ES vidurkį visų pirmą todėl, kad Lietuvoje atlyginimai auga sparčiau nei euro zonoje. Aukštesnes kainas lemia ir tai, kad šalyje aukštesnės ir paskolų palūkanos, kurios veikia įmonių kaštus, o tai lemia ir į galutines maisto kainas.
Dar vienas svarbus aspektas – tas, kad ir vartojimas Lietuvoje, nors ir mažėja, vis dar yra didesnis nei kitose Europos šalyse.
„Ir ten, ir ten jis krenta, bet mūsų vartotojai šiuo metu yra finansiškai stipresni nei euro zonos vidurkis, dėl to ir kainos aukštesnės“, – teigė ekonomistas.
Tą liudija ir dauguma kalbintų parduotuvėse apsiperkančių lietuvių, kurie Mindauginėms negaili pinigų ir pasiryžę išleisti šimtus eurų.
„Aš manau ne daugiau kaip 100. Cepelinams reikia spirgučių, mėsos, grietinės“, – sakė prekybos centre kalbinta moteris.
O švęs daugelis tradiciškai, prie gamtos – ežerų ir sodybų.
„Tikriausiai prie ežerų“, – planus atskleidė moteris.
„Vyksiu į sodybą pas savo draugus. – Kaip švęsit? – Gražiai, su lietuvių liaudies dainom, su tradicijom, kaip kiekvienais metais“, – tikino kita kalbinta kraštietė.
Populiarėja pusgaminiai
Pasak vieno prekybos centrų, tiek maisto, tiek alkoholio pardavimai išaugę, kaip ir prieš kiekvieną šventę. Tik šiemet lietuviai perka ne vien tradicinius mėsos šašlykus ir marinatus. Smarkiai išpopuliarėjo veganiški mėsos pakaitalai.
„Nori ir naujų skonių, potyrių ir ypač paklausūs yra veganiški mėsos maltinukai mėsainiams. Žinoma, nepamiršta ir desertų – karaliauja mūsų desertas Kuršėnų vyniotinis, įdomu tai, kad lietuviai prieš Mindaugines perka želė“, – pasakojo „MAXIMOS“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.
Ruošiantis šventei lietuviai perka ir tautinę atributiką.
„Paklausiausios – vėliavos, nuo pačių didžiausių iki popierinių, su medinių koteliu, skirtų automobiliams. Lietuviai labai mėgsta ir smulkesnę atributiką: raktų pakabukus su Vyčiu ar Lietuvos vėliava, magnetukus, puodelius, marškinėlius. Labai gražu tai, kad švęsdami savo valstybingumą galvoja ne tik apie save, bet ir išlieka jautrūs Ukrainai, stebime tai, kad prieš Mindaugines padidėjo Ukrainos vėliavų, marškinėlių, magnetukų su Ukrainos atributika, pardavimai“, – vardijo R.Gecevičiūtė.
O štai, anot kito prekybos tinklo, lietuviai Mindauginėms ruoštis ir daug pirkti ėmė dar vakar. O esą pardavimai tokiomis dienomis padvigubėja.
„Dažniausiai perka labai tradicinius dalykus – tai yra kepsnines, kiaulieną, vištieną ir panašiai. Daug gėrimų ir konditerijos gaminių“, – teigė „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.
Anot jos – nauja tendencija tokia, kad žmonės labiau renkasi jau paruoštus kepti pusgaminius.
„Tai reiškia, kad taupo savo laiką, nori jį praleisti su draugais, šeima“, – pridėjo V. Budrienė.
Pasak ekonomisto A. Izgorodino, jau netrukus, artėjant rudeniui, maisto kainos turėtų ženkliai pakristi, mat krenta žaliavų kainos ir po truputį mažėja žmonių vartojimas. Esą tiek ūkininkai, tiek maisto gamintojai ir prekybininkai turėtų bandyti mažinti kainas tam, kad priviliotų vartotojus.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.