Jungtinės Valstijos keičia migracijos politiką. Krašto saugumo departamentas (DHS) paskelbė, kad naujoji politika daliai nelegalių imigrantų leis likti šalyje. Šalies prezidento Baracko Obamos sprendimu tūkstančiai nelegalių imigrantų, kurie į JAV atvyko būdami dar vaikai, nuo šiol galės išvengti deportacijos ir gaus leidimus dirbti.
Laisvės kriterijai
Pagal pradinį siūlymą nustatytus kriterijus atitinkantys asmenys galės gyventi ir dirbti JAV dvejus metus su galimybe pratęsti šį leidimą. Sprendimą pristačiusi JAV krašto gynybos sekretorė Janet Napolitano teigė, kad tokia galimybė suteikiama nelegaliems imigrantams (ne vyresniems kaip 30 metų), kurie atvyko į šalį būdami vaikai ir nekelia pavojaus nacionaliniam saugumui.
Pagal naująjį planą deportacijos išvengs tie, kurie į Jungtines Valstijas atvyko jaunesni nei 16 metų ir pragyveno šalyje mažiausiai 5 metus. Asmenys taip pat turi lankyti šalies mokyklą, būti baigę universitetą ar atlikę tarnybą JAV kariuomenėje. Be to, leidimą gyventi norintys gauti nelegalūs imigrantai neturi būti padarę sunkaus nusikaltimo ar rimto baudžiamojo nusižengimo.
Kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose B. Obama pabrėžė, kad ankstesnė politika nesuteikė amnestijos ar pilietybės nelegalių imigrantų vaikams. Anot jo, tokie asmenys „yra amerikiečiai širdimi ir mintimis, visais būdais, išskyrus vieną – pagal dokumentus.“
„Į šią šalį jie pateko su tėvais ir dažnai net nesuvokė, kad neturi reikiamų dokumentų, kol nebandė gauti darbo, vairuotojo teisių ar universiteto stipendijos“, – tvirtino JAV prezidentas.Imigrantų srautus stebinčių organizacijų duomenimis, šiuo metu JAV yra apie 2 mln. nelegalių imigrantų, kurie į šalį atvyko būdami vaikai. Valdžios atstovų teigimu, nauja imigrantų politika galės pasinaudoti apie 800 tūkst. žmonių. Tyrimų bendrovės „Pew“ atliktas naujausias tyrimas parodė, kad 75 proc. iš visų 12 mln. nelegalių imigrantų sudaro atvykėliai iš Lotynų Amerikos.
Rinkimų reikšmė
Žengti tokį žingsnį JAV prezidentą galbūt paskatino artėjantys rinkimai. B. Obamos administracija sulaukė aršios kritikos bangos iš tam tikrų Lotynų Amerikos bendruomenių grupių dėl to, kad kiekvienais metais šalis išsiunčia apie 400 tūkst. nelegalių imigrantų.
Imigrantų politikos pataisa nubrėžia aiškią ribą tarp B. Obamos ir pagrindinio jo konkurento Respublikonų partijos kandidato Mitto Romney prieš artėjančius prezidento rinkimus lapkričio 6 dieną. M. Romney bandydamas į savo pusę patraukti konservatyvių pažiūrų rinkėjus pasirinko griežtą poziciją nelegalių imigrantų atžvilgiu.
JAV politologai tokius B. Obamos veiksmus vertina kaip protingą strategiją prieš rinkimus, kai į Baltuosius rūmus išrinktas atstovas gali laimėti nežymia persvara.
„B. Obamos administracija žino, kad tai bus įtemptos varžybos, ir jei nepakaks tarp netekėjusių moterų, gėjų, lotynų amerikiečių ar juodaodžių turėto pranašumo, viskas gali baigtis ne jų naudai“, – „Reuters“ teigė Dalaso universiteto politikos mokslų profesorius Calas Jillsonas.
Respublikonų kritika
Imigrantų politikos sušvelninimas yra jau antras B. Obamas bandymas pritraukti kuo daugiau liberalių pažiūrų rinkėjų. Pirmasis – pareikšta parama įteisinti gėjų ir lesbiečių santuokas – sulaukė palaikymo ir net finansinės paramos jo prezidentinei kampanijai iš JAV seksualinių mažumų bendruomenės. Naujausias bandymas suvilioti Lotynų Amerikos bendruomenę pasirodė tuomet, kai dabartinio JAV prezidento populiarumas smarkiai krito.
Nerimas dėl silpnos šalies ekonominės padėties ir gilėjanti Europos finansų krizė, neigiamai atsiliepianti naujų darbo vietų kūrimui JAV, verčia B. Obamą ieškoti būdų suvienyti savo elektoratą. Tuo tarpu respublikonai blokuoja daugumą B. Obamos iniciatyvų šalies viduje.
M. Romney teigimu, naujausias siūlymas dar labiau apsunkino galimybes pasiekti ilgalaikį sprendimą jauniems nelegaliems emigrantams. Kiek anksčiau respublikonų kandidatas teigė palaikantis „savideportacijos“ idėją, pagal kurią nelegalūs imigrantai suvokia, kad jiems kur kas geriau yra grįžti į gimtąsias šalis, nes dėl įdarbinimo apribojimų neįmanoma susirasti darbo Jungtinėse Valstijose.
Kiti respublikonų atstovai negailėjo griežtesnės kritikos B. Obamos atžvilgiu. „Prezidento B. Obamos pranešimas yra politiškai motyvuotas galios pasisavinimas, kuris nepadeda tolesniems debatams, tačiau prideda papildomos painiavos ir nežinomybės sugedusiai mūsų imigracijos sistemai“, – teigė 2008 metais respublikonų kandidatu į prezidento postą buvęs Arizonos senatorius Johnas McCainas.
Apgaulingas džiaugsmas
Daugeliui jaunų nelegalių imigrantų šeimoms šis B. Obamos įsakymas suteiks vilčių pasiekti svajones sukurti geresnį gyvenimą. Vis dėlto didžiausia problema ta, kad tai trumpalaikės priemonės, o iš esmės problema nesprendžiama. Tai tik porai metų nukels nelegalių imigrantų susitikimą su migracijos tarnybos atstovais.
Dėl bet kokio ilgalaikio sprendimo turės būti balsuojama JAV Kongrese ir jam turės pritarti abi politinės partijos. Vienašališkas B. Obamos politinis poelgis tik dar labiau apsunkina situaciją.
Šis apgaulingas džiaugsmas gali pasiteisinti per lapkritį vyksiančius rinkimus, tačiau tai greičiausiai nepadės išspręsti ilgalaikių JAV imigracijos problemų.
FAKTAI: Nelegalūs imigrantai JAV
Skaičiuojama, kad šiuo metu Jungtinėse Valstijose gyvena per 12 mln. nelegalių imigrantų
Kiekvienais metais iš šalies deportuojama apie 400 tūkst. tokių imigrantų
Naujomis imigrantų politikos priemonėmis galės pasinaudoti apie 800 tūkst. asmenų
Tyrimų bendrovės „Pew“ duomenimis, 75 proc. nelegalių JAV imigrantų sudaro piliečiai iš Lotynų Amerikos šalių
Mindaugas Samkus