• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švietimo ir mokslo ministerija neseniai pristatė tyrimą, kurio metu buvo apklausti 1042 vyresniųjų klasių moksleiviai. Be klausimų apie studijų planus užsienyje ir Lietuvoje, finansavimą, rotacijos dažnumą būsimieji studentai taip pat buvo klausiami apie korepetitorių paslaugų poreikį ir priežastis, kurios jiems trukdo tinkamai išnaudoti pamokų laiką.

REKLAMA
REKLAMA

Mokytis trukdo nereikalingos temos ir draugų motyvacijos stoka

Anot moksleivių, labiausiai pasiruošti egzaminams per pamokas trukdo nereikalingi dalykai ir temos mokymo programoje – šią priežastį savo atsakymuose paminėjo net 45 proc. apklaustųjų. Antroji priežastis – nuobodus, lėtas ir susidomėjimo neskatinantis mokytojų darbas (šią priežastį paminėjo 40 proc. apklaustųjų). Suvokimą, kad mokytis susigriebta per vėlai, arba tai daryti trukdo kitų moksleivių motyvacijos stoka ir netinkamas elgesys, paminėjo apie 30–34 proc. apklaustųjų.

REKLAMA

Įdomu tai, kad 7 proc. tyrime dalyvavusių moksleivių nurodė, kad priežasčių, kurios trukdytų gerai išnaudoti pamokų laiką, nėra ir jie gauna maksimalią naudą.

75 proc. apklaustų moksleivių mano, kad jų mokytojams pakanka kvalifikacijos paruošti juos egzaminams (16 proc. teigia, kad kvalifikacijos nepakanka, o 9 proc. apklaustųjų šiuo klausimu neturi nuomonės).

REKLAMA
REKLAMA

Paklausti apie tai, ar naudojasi privačiomis korepetitorių paslaugomis, 34 proc. apklaustųjų atsakė teigiamai, o 66 proc. teigė šiomis paslaugomis nesinaudojantys.

Pavasarį – minios norinčių mokytis

Korepetitorių paslaugas didžiuosiuose miestuose teikiančios įmonės „Gimnazita“ rinkodaros specialistė Eglė Luotytė, paklausta, ar padaugėjo norinčių papildomai mokytis abiturientų, sakė: „Suintensyvėjimą tikrai jaučiame, kasmet pavasarį jaučiame moksleivių antplūdį, nuo vasario mėnesio norinčių papildomai mokytis ir taip ruoštis brandos egzaminams padaugėjo bemaž dvigubai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovės teigimu, pačios populiariausios pamokos yra lietuvių ir anglų kalbų bei matematikos. „Dažniausiai, ypač kai iki brandos egzaminų lieka vos pora mėnesių, pageidaujama mokytis individualiai. Populiaru mokytis ir grupelėse po 4–8 žmones. Grupės dydis dar priklauso ir nuo dalyko sudėtingumo – jei dalykas sudėtingesnis, mokoma mažesnėje grupėje.“

REKLAMA

E. Luotytės teigimu, mokymasis grupėje kainuoja pigiau nei individualiai: už 40 akademinių valandų mokantis grupėje tektų pakloti 400 litų, o dviejų akademinių valandų trukmės užsiėmimo kaina – 60 litų. „Viskas priklauso nuo moksleivio poreikių, vieni užsiėmimus lanko du kartus per savaitę, kitiems pakanka vos vieno“, – sakė pašnekovė.

REKLAMA

Stebuklų tikisi ir gabūs, ir silpni mokiniai

Į klausimą, ar korepetitorių paslaugų dažniau kreipiasi gabūs moksleiviai, kurie siekia itin gerais balais išlaikyti brandos egzaminus, ar tie, kurių tikslas kaip nors išlaikyti egzaminus, pašnekovė sakė: „Pasitaiko visko. Tie, kurie į egzaminus žiūri labai rimtai, mokytis pradeda dar rugsėjo mėnesį, o kiti paprastai suskumba likus vos dviem mėnesiams iki egzaminų. Paprastai pavasarį kreipiamasi į korepetitorius dėl to, kad jaučiamos tam tikros spragos, nepasitikima savo žiniomis ir manoma, kad tai, ką gauna mokykloje, yra per mažai. Likus keliems mėnesiams iki egzaminų, moksleivių antplūdis būna didelis, tada sulaukiame ir silpnesnių, ir stipresnių mokinių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovės teigimu, dažniausiai moksleiviai, praverdami korepetitoriaus duris, tikisi, kad visas jų mokymasis bus orientuotas į būsimą egzaminą ir dažnai tikisi įgauti ne tik žinių, bet ir patarimų, kaip elgtis egzamino metu ir pan.

Apie tai, ar sulaukiama panikuojančių mokinių prieš pat egzaminus, kurie tikisi stebuklo, pašnekovė kalbėjo: „Būna, kad ateinama likus tik porai savaičių iki egzaminų ir tikis, kad per dvi pamokas pavyks pasiruošti egzaminui. Prieš egzaminus mokiniai tampa gerokai lankstesni ir laiko prasme: rugsėjį, kai siūlome vieną ar kitą užsiėmimų laiką, dažnai kas nors netinka, o prieš egzaminus sutinkama mokytis bet kuriuo laiku ir net savaitgaliais, tik pageidaujama, kad būtų mokytojas, kuris skirs laiko mokymui.“

REKLAMA

Ne visi pajėgūs už paslaugas mokėti iš karto

Anot E. Luotytės, korepetitorių paslaugų pageidauja ne tik vidutines ir dideles pajamas gaunančios šeimos, dažni atvejai, kuomet papildomu vaikų mokymusi rūpinasi ir vos galą su galu suduriantys tėvai: „Į tai mes stengiamės žiūrėti kuo lanksčiau, šios šeimos įmokas moka dalimis ir su jomis sudarome atskiras sutartis. Iš karto visą sumą paprastai sumoka tik pusė mokinių, kiti moka dalimis.“

REKLAMA

Nereti atvejai, kuomet moksleiviai renkasi mokytis papildomai ne vieną dalyką, bet kelis iš karto.

Investicija korepetitoriui reiškia nemokamas studijas?

Kaune įsikūrusios korepetitorių paslaugas teikiančios įmonės „Lector pro“ vadybininkė Edita U. Teigė, kad prieš egzaminus kasmet sulaukiama daugiau papildomai mokytis norinčių moksleivių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nemaža dalis mūsų moksleivių, ypač tų, kurie galvoja apie medicinos ar kitas studijas, papildomai mokosi jau nuo mokslo metų pradžios. Paprastai tai itin aukštų rezultatų siekiantys moksleiviai, kurie nori gauti valstybinį studijų finansavimą. Žinoma, pasitaiko ir tokių, kurie pasimoko, paskui kuriam laikui papildomas pamokas nutraukia, vėliau vėl prisijungia prie grupės, bet tai dažniau tie, kurių tikslas tik išlaikyti egzaminą nesiekiant gauti itin aukšto balo“, – kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA

„Lector pro“ mokykloje moksleiviai gali dirbti poromis su mokytojais ir mokytis didesnėse grupėse. Užsiėmimo, kuriame dalyvauja du moksleiviai ir mokytojas, kaina 38 litai (mokomasi dvi akademines valandas), o mokantis dešimties žmonių grupėje, kurios užsiėmimai vyksta du kartus per savaitę ir trunka po tris akademines valandas, už mėnesį tenka mokėti 250 litų.

REKLAMA

„Papildomos pamokos nėra pigus malonumas šeimoms, kuriose auga du ir daugiau vaikų, nes jei vienas iš vaikų mokosi dvyliktoje klasėje, o kitas, tarkime, vienuoliktoje, tėvams kas mėnesį papildomoms pamokoms reikia skirti apie 500 litų, o jei vaikai mokosi ne po vieną dalyką, ši suma auga“, – kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Per dvi savaites egzaminui neparuošia

Moteris atviravo, kad kasmet pasitaiko atvejų, kuomet likus vos kelioms savaitėms iki egzaminų atsiranda moksleivių, kurie tikisi greitai pagerinti savo žinias: „Tai paprastai nieko gero nereiškia, nes per dvi savaites egzaminui pasiruošti neįmanoma“.

Į klausimą, ar korepetitorių paslaugas teikiančios mokyklos jaučia mokytojų, kurie papildomai dirba su mokiniais po pamokų ar moko juos namuose, konkurenciją, sakė: „Taip, konkurencija jaučiama, bet truputį nesąžiningai atrodo tas momentas, kai mokytojas, kuris moko mokinį klasėje, vėliau to paties jį moko už pinigus. Nors ne paslaptis, kad dažniausiai ieškodami galimybės mokytis papildomai, moksleiviai pirmiausiai kreipiasi į savo mokytojus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų