Atlyginimo priedą mokyklos direktorė gaus, tačiau ar bus galimybė mokėti priedus tiems, kurių darbo krūvis iš tikro padidėjo? Kuriose ugdymo įstaigose dirba aukščiausią kvalifikaciją turintys direktoriai?
Ar visiems atlyginama už padidėjusį darbo krūvį?
Tvirtinant Biržų rajono vadovų atlyginimų priedus reikėtų aiškiai pasakyti, kad šie pinigai yra iš to paties visiems įstaigos darbuotojams skirto katilo. Apie tai bandyta kalbėti rajono tarybos posėdyje, nustatant 20 procentų tarnybinio atlyginimo dydžio personalinį priedą Nemunėlio Radviliškio pagrindinės mokyklos direktorei Saulei Venckūnienei.
Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Genovaitė Gutauskienė priedo skyrimą motyvavo direktorės darbo krūvio padidėjimu, prie mokyklos prijungus vaikų darželį.
Pirmadienį vykusiame rajono tarybos posėdyje aiškintasi, kaip priedo direktorei skyrimas atsilieps mokyklos darbo užmokesčio fondui bei kitiems darbuotojams.
Jau prieš posėdį valdančiajai daugumai nepriklausantys tarybos nariai diskutavo apie tai, kad sujungus mokyklas realiai darbo padaugėja buhalteriams ir ūkio personalui, kuriems už tai deramai neatlyginama, jiems priedai nemokami.
Posėdyje apie tai prabilo Danutė Martinkėnienė, iš savo darbo praktikos žinanti, kaip sujungus įstaigas padaugėja darbo buhalterei bei ūkvedžiui.
„Kyla klausimas, ar priedą už padidėjusį darbo krūvį gaus ir šie darbuotojai, ar su jais personalinį priedą dalysis direktorė?" - klausė D. Martinkėnienė.
Vedėja G. Gutauskienė atsakė, kad mokyklos priedų šiems darbuotojams nemokės. Tarybos narys Kęstutis Slavinskas svarstomą klausimą pavadino „raguotu". Tai, anot jo, yra dėl motyvų skirti priedą direktorei už tai, kad ji vadovauja kitoje kelio pusėje esančiai ir prie mokyklos prijungtai įstaigai. K. Slavinskas prognozavo, kas bus, kai teks svarstyti ir priedus skirti Biržų kultūros centro, bibliotekos vadovams, valdantiems daugybę įstaigų filialų.
Meras Regimantas Ramonas atsakė, kad kiekvienas atvejis „bus individualus".
Pinigų teks ieškoti „kiaurame" mokyklos biudžete
„Tai iš ko mokėsite direktorei tuos priedus, iš kitų mokyklų perskirstytų lėšų ?" - klausė tarybos narė Stasė Eitavičienė, priminusi kitame sprendimo projekte esantį įrašą, kad Nemunėlio Radviliškio mokyklai trūksta moksleivio krepšelio lėšų.
Vedėja G. Gutauskienė prabilo apie galimybę atlyginimus pakelti kitais būdais (pavyzdžiui, per koeficientų padidinimą). Tačiau ji akcentavo, kad atlyginimų priedams mokyklos privalės ieškoti „rezervų viduje".
„Ar tai reiškia, kad mokyklos viduje vieniems bus sumažinti atlyginimai, kad būtų galima skirti priedus kitiems?" - vedėjos aiškinimu suabejojo tarybos narė Irutė Varzienė.
„Ne. Priedas turėtų būti mokamas biudžeto lėšomis", - atsakė vedėja G. Gutauskienė, sukeldama kai kurių rajono tarybos narių bei posėdyje buvusių savivaldybės administracijos darbuotojų priekaištingą reakciją. Vedėja taip pat pridūrė ir frazę, jog mokyklos teigiančios, kad lėšų joms nestinga.
Savivaldybės administracijos direktorės P. Prašmantienės pasiteiravus, ką ji mano apie G. Gutauskienės painų aiškinimą dėl priedų mokėjimo, administracijos vadovė atsakė, kad vieną sykį visi kolektyvai privalo aiškiai žinoti, jog vadovams priedai prie atlyginimų mokami iš visiems įstaigos darbuotojams skirto darbo užmokesčio fondo.
Siūlė grįžti prie gydytojų atlyginimų
Prasidėjus diskusijoms dėl siūlomo sprendimo projekto, tarybos narys K. Slavinskas teigė balsuosiantis prieš, nes jo neįtikino priedo skyrimo motyvai. Tarybos nario manymu, ekonominiu sunkmečiu šiuo klausimu reikia turėti bendrą sistemą ir laikytis vienodo požiūrio.
„Jei šiam projektui pritarsime, tada grįžkime prie gydytojų - kodėl jie turi būti nukentėję", - priedų neskyrimo ligoninės ir poliklinikos vadovams priminė K. Slavinskas.
Skirti priedą bei tokio pobūdžio klausimus svarstyti individualiai siūlė mero pavaduotojas Aurimas Frankas.
Iš 22 posėdyje dalyvavusių tarybos narių už priedo skyrimą S. Venckūnienei balsavo 13, prieš - 6, susilaikė 2, o Vytas Jareckas nuo klausimo svarstymo nusišalino, nes dirba Nemunėlio Radviliškio mokykloje.
Kiek uždirba mokyklų vadovai?
Mokyklų vadovams mokami personaliniai priedai - tai papildomi pinigai prie atlyginimų. Jie priklauso nuo tarnybinių atlyginimų koeficientų.
Švietimo įstaigų vadovų tarnybinių atlyginimų koeficientai bazinės mėnesinės algos (BMA) dydžiais nustatyti Biržų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymais bei rajono tarybos sprendimais.
Atlyginimų (be personalinių priedų) dydis nustatomas BMA (122 Lt) dauginant iš koeficiento. Pavyzdžiui, jei šis koeficientas yra 30,0, tai jį padauginę iš 122 sužinosime atlyginimo dydį (3660 Lt). Personalinis 20 proc. dydžio priedas sudarytų 732 Lt. Atlyginimas su personaliniu priedu būtų 4392 Lt.
Švietimo įstaigų vadovų tarnybinio atlyginimo koeficientas nustatomas atsižvelgiant į tris kriterijus: vadovaujamos mokyklos mokinių skaičių; pedagoginio darbo stažą ir vadybinę kvalifikacinę kategoriją.
Kur dirba kvalifikuočiausi direktoriai
Aukščiausiąją rajone II (antrąją) vadybinę kategoriją turi „Saulės" gimnazijos, Germaniškio, Nemunėlio Radviliškio, Pačeriaukštės Petro Poškaus pagrindinių mokyklų ir lopšelio - darželio „Ąžuoliukas" vadovai.
III (trečiąją) vadybinę kvalifikacinę kategoriją turi „Atžalyno", „Aušros", Vabalninko Balio Sruogos vidurinių, Kratiškių, Kvetkų, Medeikių, Pabiržės, Papilio pagrindinių mokyklų, Jaunimo mokyklos, mokyklos - darželio „Vyturėlis", Sporto ir Vlado Jakubėno muzikos mokyklų, lopšelių - darželių „Drugelis", „Genys", „Rugelis" bei Vabalninko lopšelio - darželio vadovai.
Alfreda Gudienė