„Pasakyk NE mokesčiui už gyvenamąjį būstą“, – tokiu šūkiu socialiniame tinkle „Facebook“ kviečiami gyventojai jungtis į ketvirtadienio mitingą prieš NT mokestį. Vienas iš pagrindinių organizatorių nurodomas Raimondas Šimaitis.
Ketvirtadienį planuojamas mitingas prieš NT mokestį: veš iš visos Lietuvos
„Šiuo įstatymu apmokestinami absoliučiai visi būstai, įskaitant vienintelį turimą, o tuo pačiu drastiškai sumažinami mokesčiai turtingiems turto valdytojams. Mokestis taikomas nuo apgaulingų medianų, kurios gautos prie turto priskyrus šiltnamius ir sandėliukus, bei garažus, ir išvedus jų medianą pritaikant kaip mokesčio atsparos tašką. Pavyzdžiui, namas Kėdainių rajone 10 000 eurų. Už tokią sumą išeina tik lūšna be langų, o nuo 10 000 eurų jau reikės mokėti mokesčius.
Žmogus turi kažkur gyventi, tad vienintelio gyvenamojo būsto apmokestinimas yra faktinis turto nusavinimas. Jūs mokėsite nuomą už savo pačių įsigytą būstą, kurį įsigydami jau mokėjote mokesčius nuo pajamų.
Laikui bėgant žmonės sensta, mažėja jų pajamos, o nekilnojamo turto vertė atvirkščiai, auga. Tad sulaukę pensinio amžiaus mes greičiausiai nebeturėsime iš ko susimokėti už savo vienintelius namus ir arba turėsime kraustytis į gatvę, arba (jei valdžia leis) atiduoti juos valstybei, arba mokestinę skolą perleisti paveldėtojams.
Tai yra faktinis nuosavybės nusavinimas "Tu nieko neturėsi ir būsi laimingas". Be to, jaunos šeimos, pasiėmusios paskolas, bus priverstos papildomai mokėti dar ir NT mokestį. Jei pavyzdžiui Vilniuje NT mediana 60 000 eurų, o naujos statybos butai kainuoja po 200 000 eurų ir daugiau. Tai kiek turės uždirbti žmonės kad susimokėti visus mokesčius?
Priėmus šį įstatymą, nutiks taip, kad iš valstybės nuomositės savo pačių būstą tol, kol išgalėsite susimokėti už nuomą. Ateikite, atsineškite bet ką kas kelia triukšmą ir pasakykite NE turto nusavinimui! Taip, šiandien jūs uždirbate ir pajėgsite susimokėti. Bet ar taip bus visada? Ar neteks senatvėje pasigailėti, kad neskyrėte poros valandų savo teisėms apginti?
Prezidento patarėja abejoja, ar Seimas priims naujo NT mokesčio modelį
Vyriausybės siūlomo nekilnojamojo turto mokesčio konceptas nėra aiškiai suformuluotas, todėl gali būti nepriimtas Seime, sako prezidento patarėja. Irenos Segalovičienės teigimu, mokestį pasiūliusi valdančioji dauguma nepateikė tokio jo varianto, dėl kurio Seimas galėtų susitelkti.
„Kur yra tas konceptas atidirbtas ir už kurį galima kovoti ir sakyti, kur mes tas lėšas panaudosime, žmonės, konsoliduokimės. Tikrai akivaizdu, kad Seime dar bus daug diskusijų, labai daug klausimų neatsakyta“, – antradienį Žinių radijui sakė prezidento vyriausioji patarėja ekonominiais ir socialinės politikos klausimais.
Svarbiausia, anot jos, išspręsti teisingumo elementą: „Mokestis pirmiausiai turi būti teisingas, visi kiti klausimai – jau po to“.
Teisingumo kriterijus, anot jos, reiškia, kad dabartiniams mokėtojams NT mokestis nemažėtų, o būsimieji mokėtojai turėtų gauti iš jo naudą.
„Neturi atsitikti situacijų, kad tie, kurie dabar moka mokestį už prabangų būstą, staiga pradės mokėti už jį mažiau, o žmogus, kuris turi įprastą vidurinės klasės būstą, jis staiga pradės mokėti mokesčius nieko mainais papildomo socialinio kontrasto prasme, naujovės prasme negaudamas“, – teigė prezidento patarėja.
Valdančiajai koalicijai nesutariant dėl naujo NT mokesčio modelio, balsavimas dėl NT įstatymo pataisų nukeltas į lapkritį. Finansų ministrė Gintarė Skaistė pirmadienį sakė, kad politikams ir visuomenei nuogąstavimus dėl galimo savivaldybių piktnaudžiavimo NT mokesčiu, rengiamas naujas jo modelio pasiūlymas.
I. Segalovičienė abejoja, ar dėl projekto trūkumų Seimas apskirtai jam pritars.
„Pats surinkimas ir surinkimo modelis, ir pati idėja, teisingumas šito mokesčio yra tikrai labai kvestionuotinas ir jisai turi tokių labai esminių ydingų momentų, kurių neišsprendus iš tikrųjų abejotina, ar Seime bendrai bus pasiektas sprendimas“, – sakė I. Segalovičienė.
Vyriausybės siūlomomis pataisomis norima nustatyti 0,05-4 proc. (dabar – 0,5-3 proc.) komercinio ir gyvenamojo NT mokesčio „žirkles“, o konkrečius tarifus palikti tvirtinti savivaldybėms. Būtų neapmokestinama pagrindinio būsto vertės dalis, neviršijanti 1,5 konkrečios savivaldybės NT verčių medianos (vidutinės būsto vertės).
Nauji NT mokesčio tarifai įsigaliotų nuo 2025 metų, o pirmasis mokėjimas būtų 2026 metais.