Vakar, jau trečią kartą šiais metais, pradėti dalyti maisto produktai iš intervencinių atsargų programos. Beveik aštuoni tūkstančiai nepasiturinčių panevėžiečių turi dešimt dienų atsiimti jiems skirtą cukrų, makaronus, ryžius ir kitus nemokamus produktus.
Per dešimt dienų
Maisto dalijimo metą sutrumpinus nuo trijų savaičių iki dviejų, o paskui ir iki dešimties dienų, panevėžiečiai, nenorėdami atidėlioti šeimos aruodo papildymo, jau pirmosiomis nemokamų produktų dalijimo dienomis skubėjo į Kranto gatvėje esančius „Maisto banko“ sandėlius.
Pavėlavusiesiems produktai nebus atiduoti.
Maisto dalijimo laiką sutrumpinus nuo trijų savaičių iki dviejų, o paskui ir iki dešimties dienų, panevėžiečiai, nenorėdami atidėlioti šeimos aruodo papildymo, jau pirmosiomis nemokamų produktų dalijimo dienomis skubėjo į Kranto gatvėje esančius „Maisto banko“ sandėlius.
Nuo pat ryto rikiavosi ilgos eilės. Net aštuoni savanoriai plušėjo išsijuosę ir dėliojo kiekvienai šeimai skirtą dalį.
Kaip sako labdaros fondo „Maisto bankas“ Panevėžio skyriaus vadovė Asta Čeponienė, kai kurios šeimos išsineša po 8–10 ar dar daugiau maisto produktų paketų, tiek, kiek šeimoje yra asmenų.
Vienišų žmonių bei ypač gausių šeimų – paramos gavėjų mažiau. Daugiausia paramos gauna šeimos, kuriose keturi asmenys.
Dažnai tėvai ateina su vaikais, kad šie padėtų parnešti labdarą – kiekvienam asmeniui šeimoje skirta cukraus, makaronų, ryžių, trijų grūdų košės, kruopų, sutirštinto pieno, sausų pusryčių.
Ateina ne visi
Panevėžio miesto gyventojams maisto iš intervencinių atsargų programos parama dalijama nuo liepos 22 iki rugpjūčio 2 dienos 9–16 valandomis. Pietų pertrauka nuo 12 iki 12.30 valandos.
A. Čeponienė sako, kad sutrumpintas produktų dalijimo laikas – ne vienintelė šiais metais įvesta naujovė. Šiems metams paramos gavėjams buvo skirti talonai, ant kurių nenurodyta konkreti atsiėmimo diena. Nurodytas tik dešimtadienis – žmonės gali ateiti, kada jiems patogiau.
„Anksčiau kiekvienam gavėjui buvo nurodyta konkreti diena ir valanda, kada ateiti produktų. Jų atsisakius baiminomės, kad visi gali susirinkti vienu metu. Tačiau permaina sumaišties nesukėlė, jau praėjusį dalijimą darbas vyko sklandžiai“, – džiaugiasi skyriaus vadovė.
Pasak A. Čeponienės, dauguma labdaros gavėjų žino tvarką ir kliūčių nesudaro: ateina laiku, atsineša reikalingus dokumentus, jeigu būna eilė – palaukia. Vis dėlto kiekvieno dalijimo metu, o jų būna penki per metus, sandėlyje lieka neatsiimtų produktų.
„To priežastys įvairios – gal žmonės išvyko, gal pamiršo. Tik abejoju, ar daug paramos prašiusiųjų ir jai gauti talonus atsiėmusiųjų staiga ėmė ir praturtėjo, numojo ranka į nemokamus produktus. Taip nebūna“, – svarsto skyriaus vadovė.
Per praėjusį maisto produktų dalijimą balandžio mėnesį iš 7500 paramos gavėjų maisto produktų neatsiėmė 400 asmenų.
Neatsiimti maisto produktai skiriami vargšus maitinančioms labdaros valgykloms.
Pykčio mažiau
A. Čeponienė atkreipė dėmesį, kad šiemet labdaros atsiimti ateinantys žmonės gerokai skiriasi nuo prieš kelerius metus ateidavusių – dabar žmonės mažiau pikti, beveik nebevyksta konfliktų, nebesigirdi priekaištų, tiesiog išsirikiuoja į eilę, o atsiimdami produktus padėkoja.
„Tokių burbėjimų ir bambėjimų, kokių klausydavome anksčiau, dabar nebesigirdi. Žinoma, ir anksčiau ne visi triukšmaudavo, tačiau daug ateidavo tokių, kuriems viskas buvo negerai – pykdavosi su kitais eilėje laukiančiais, priekaištaudavo, kad savanoriai ne taip dirba, ne tokius produktus duoda, keikdavo valdžią“, – prisimena A. Čeponienė.
Ji svarsto, kad galbūt žmonės jaučia šviesą tunelio gale, mato nebe tokią beviltišką padėtį, galbūt daugeliui jų tie veltui gaunami kruopų ir makaronų pakeliai nebėra vos ne vieninteliai produktai.
Tačiau eilės prie nemokamų maisto produktų netrumpėja, paramos vis dar reikia tūkstančiams panevėžiečių.
Po kelis per dieną
Norėdami gauti nemokamų maisto produktų panevėžiečiai privalo kreiptis į Teatro gatvėje esantį Socialinių paslaugų centro Socialinės pagalbos skyrių. Kaip teigia šio skyriaus darbuotoja Regina Buliauskienė, prie jau gaunančiųjų paramą vis prisijungia nauji asmenys.
„Štai vakar buvo atėję du, šiandien trys nauji žmonės pablogėjus materialinei padėčiai prašyti paramos maisto produktais. Prašymus priėmėme, talonai bus išduodami nuo rugsėjo 1 dienos, rugsėjo pabaigoje jie jau galės atsiimti produktus“, – sako darbuotoja.
Į paramą nemokamais maisto produktais gali pretenduoti asmenys, kurių šeimoje pajamos vienam asmeniui neviršija 525 litų.
Reikia pateikti asmens dokumentus, gyvenamosios vietos deklaravimą, šeimos sudėtį įrodančias pažymas. Taip pat reikia žinoti tikslias trijų paskutinių mėnesių pajamas. Dokumentais pagrįsti jų nereikia, tačiau kilus neaiškumų teks pateikti paskelbtus duomenis įrodančias pažymas.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ