• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konservatoriai tikėjosi, kad prezidentas vetuos jų inicijuotas įstatymo pataisas dėl darbo apribojimų KGB rezervistams. Tuo tarpu R. Paksas tokį sprendimą pavadino Lietuvos interesų išdavyste.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Valdas Adamkus vetavo įstatymų pataisą, kuria nustatomi darbo apribojimai buvusiems sovietinio saugumo - KGB - rezervo karininkams. Tai penktadienį žurnalistams pranešė prezidento patarėja Aušra Rauličkytė.

REKLAMA

Pasak jos, papildžius įstatymą asmenų, kuriems taikomi apribojimai, siekiant užtikrinti valstybės tarnyboje dirbančių asmenų lojalumą ir patikimumą, sąrašą KGB rezervo karininkais, jiems nustatyti žmogaus teisių ir laisvių apribojimai, kurie nėra adekvatūs siekiamam tikslui.

Patarėja akcentavo, kad darbo apribojimai buvusiems KGB rezervininkams įsigaliotų tik šiemet - praėjus 17 metų po nepriklausomybės atkūrimo ir po 8 metų, kai įsigaliojo darbo apribojimai KGB darbuotojams.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat, pasak A.Rauličkytės, įstatymai neapibrėžia KGB rezervo karininko sąvokos, nėra nustatytas jiems taikomo apribojimo įgyvendinimo mechanizmas.

Anot patarėjos, dėl visų minėtų priežasčių nustatyti darbo apribojimai negali būti vertinami, kaip būtini norint užtikrinti valstybei dirbančių asmenų lojalumą ir patikimumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tokie apribojimai prilygintini baudžiamojo poveikio priemonėms. Teisinėje valstybėje negali būti nei kolektyvinės baudžiamosios atsakomybės, nei bausmių, skiriamų ne teismo", - kalbėjo patarėja.

Prieš priimdamas sprendimą prezidentas ketvirtadienį susitiko su teisės ir žmogaus teisių specialistais. Dauguma šio susitikimo dalyvių teigė manantys, kad žmogaus teisių požiūriu, pataisa kelia "nemažų abejonių".

REKLAMA

Pataisą inicijavusios Tėvynės sąjungos (konservatorių) pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė neslėpė, jog tokio prezidento sprendimo ir tikėtasi, tačiau sakė mananti, jog įstatymo, kuris vienaip ar kitaip įvertintų KGB rezervo karininkus, būtinai reikia.

"Tikiuosi, jog vienoks ar kitoks įstatymas bus priimtas, negydoma liga progresuoja, o Lietuvoje ir gydyti ji buvo pradėta per vėlai", - BNS sakė R.Juknevičienė.

REKLAMA

Parlamentarė neprognozavo, ar Seime pavyks atmesti prezidento veto ir priimti įstatymą - pagal Seimo statutą, prezidento grąžintam įstatymui priimti reikia Seimo narių daugumos, ne mažiau kaip 71 balso iš 141.

Pataisas stūmusių liberaldemokratų lyderis Rolandas Paksas tuo tarpu prezidento V.Adamkaus sprendimą vetuoti pataisas dėl KGB rezervininkų įvertino kaip Lietuvos interesų išdavystę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"V.Adamkaus sprendimas dėl KGB rezervininkų, deja, iššauks tik dar didesnę netvarką valstybėje ir visuomenės nepasitenkinimą. Manyčiau, kad tokia valstybės vadovo pozicija diskredituoja prezidento instituciją ir yra ne kas kita, kaip Lietuvos žmonių ir valstybės interesų išdavystė", - liberaldemokratų išplatintame pranešime cituojamas nušalintas prezidentas R.Paksas.

REKLAMA

Balandžio 17 dieną Seimas priėmė vieną įstatymo pataisą iš vadinamojo liustracijos įstatymų projektų paketo, kuri sovietinio saugumo - KGB - buvusiems rezervo karininkams nustatė tokius pat darbo apribojimus, kaip ir buvusiems kadriniams darbuotojams.

REKLAMA

Nors vėliau Seimo Etikos ir procedūrų komisija paskelbė, kad įstatymo pataisa priimta prieštaraujant Seimo statutui, parlamentarai šiai komisijos išvadai nepritarė.

Į Etikos ir procedūrų komisiją dėl pataisos priėmimo aplinkybių kreipėsi Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK). Skundą TTK argumentavo tuo, jog komitetas buvo pateikęs išvadą, kad pataisa prieštarauja Konstitucijai, o projektas į Seimo posėdį įtrauktas ir dėl jo nubalsuota į išvadą neatsižvelgiant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal įstatymą, jeigu jo nevetuos prezidentas, buvę KGB rezervo karininkai negalėtų eiti pareigų, į kurias skiria Seimas bei jo vadovas, prezidentas, Vyriausybė ar premjeras, taip pat viceministro, ministerijos valstybės sekretoriaus, ministerijos sekretoriaus, valstybės institucijų ar įstaigų vadovų, jų pavaduotojų pareigų, eiti prokurorų, valstybės kontrolės pareigūnų, statutinių valstybės tarnautojų pareigų, valstybės tarnautojų pareigų Valstybės saugumo departamente, diplomatinėje tarnyboje.

REKLAMA

Apribojimai galiotų 10 metų nuo įstatymo, numačiusio apribojimus kadriniams darbuotojams, priėmimo dienos, taigi rezervininkams numatyti apribojimai iki 2009 metų - pagrindinis įstatymas, kuriuo buvo įvesti apribojimai, buvo priimtas 1999 metais.

Priimtos pataisos tiesiogiai kirto dviem konkretiems asmenims - Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pareigas einančiam Arvydui Pociui ir Seimo nariui, buvusiam užsienio reikalų ministrui Antanui Valioniui, kurie sovietmečiu buvo įtraukti į KGB rezervo karininkų sąrašą.

REKLAMA

A.Valionis yra pareiškęs norą grįžti į diplomatinę tarnybą. Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK), svarstęs jo kandidatūrą į Lietuvos ambasadorius Argentinoje, jai nepritarė. Vienas URK motyvų - tuomet dar nebuvo galutinio sprendimo dėl Seime svarstomų darbo apribojimus KGB rezervininkams numatančių pataisų.

A.Pociaus ir A.Valionio priklausymą KGB rezervui prieš porą metų tyrė laikinoji Seimo komisija, konstatavusi, jog jų praeitis nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų