Prezidentė skiria Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininką Audronių Ažubalį užsienio reikalų ministru. Valstybės vadovė pažadėjo dekretą dėl to pasirašyti dar penktadienį.
Tai po šalies vadovės ir skiriamo Lietuvos diplomatijos vadovo susitikimo penktadienį pasakė Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.
Pasak valstybės vadovės atstovo, per daugiau nei valandą trukusį pokalbį buvo aptartos bendradarbiavimo perspektyvos.
Po susitikimo skiriamas ministras kelis kartus pakartojo esąs linkęs dirbti komandoje ir kaip vieną svarbiausių diplomatijos vadovo vertybių įvardino diskretiškumą. Šiame kontekste A. Ažubalis išsakė nuomonę, kad valstybės vadovė turėjo motyvų išreikšti nepasitikėjimą Vygaudu Ušacku.
"Jeigu viskas diplomatijoje būtų pasakoma atvirai, išdėliojama visuomenei, taigi ir kaimynams, viešajai pasaulio opinijai, nuo tos akimirkos diplomatija nustotų egzistuoti. Diplomatijos pagrindinis bruožas yra diskretiškumas. Prezidentė turėjo rimtų motyvų (reikšti nepasitikėjimą V. Ušacku - ELTA)", - teigė skiriamas ministras.
Klausimais, kuriais viešai konfrontavo Dalios Grybauskaitės ir Vygaudo Ušacko nuomonės - parlamentinio tyrimo dėl CŽV kalėjimų interpretacijos, ketinimų kviesti Baltarusijos vadovą Aleksandrą Lukašenką švęsti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečio - Audronius Ažubalis laikėsi labiau Prezidentei artimos pozicijos.
Kalbėdamas apie parlamentinį tyrimą dėl CŽV kalėjimų, jis teigė, kad tai "padėjo Lietuvai išvalyti demokratijos kraujotakoje užsikimšusį vamzdį" ir kad jis nepakenks santykiams su JAV.
A. Ažubalis kaip ir Prezidentė susiejo CŽV kalėjimų ir Gvantanamo klausimus. Esą sprendimą, ar priimti kalinį iš Gvantanamo bazės, bus galima priimti tik gavus prokuratūros tyrimo, susijusio su CŽV kalėjimų istorija, išvadas.
Dėl, anot parlamentinio tyrimo, su CŽV kalėjimų istorija susijusio Dainiaus Dabašinsko tolimesnės galimybės eiti patarėjo Ukrainos ambasadoje pareigas, A. Ažubalis sakė apsispręsiąs, kai susipažins su jo dosjė ir bus gautos prokuratūros tyrimo išvados.
"Pirmiausia, kai prisieksiu ir kai turėsiu teisę susipažinti su Dabašinsko dosjė - kaip, kodėl, kada buvo išsiųstas. Taip pat aš manau, kad reikės palaukti ir prokuratūros verdikto, tada priimsiu sprendimą", - sakė A. Ažubalis.
Skiriamas ministras nėra griežtai nusiteikęs ir prieš A. Lukašenkos pakvietimą švęsti Kovo 11-osios.
"Jeigu tuo pat metu galėtų būti sprendžiami Lietuvai svarbūs klausimai, aš manau, taip (sutikčiau, kad būtų pakviestas A. Lukašenka - ELTA). Kiek žinau dar nėra tokio kvietimo", - teigė A. Ažubalis.
Skiriamas ministras Rusiją įvardino komplikuota kaimyne, kurios kai kurie veiksmai gali būti įvardinti kaip grėsmingi.
"Pavyzdžiui, ekonominiu požiūriu Lietuvai grėsmingas buvo "Družbos" naftotiekio uždarymas. Kuo mes būsime atviresni savo vertinimais, tuo bus geresnė dvišalių santykių atmosfera", - sakė A. Ažubalis.
Apie santykiuose su Rusija Lietuvai jautrų okupacinės žalos atlyginimo klausimą skiriamas ministras kalbėjo taip: "Lietuva, mes, politikai, kurie vadovaujame šaliai, nėra atlikę kai kurių namų darbų, kad galėtume kaip užsukti kartoti Rusijai apie žalos atlyginimą. Aš nesakau, kuri kairė ar dešinė.. Duokit laiko".
Lenkų spaudos nacionalistu pavadintas būsimasis Lietuvos diplomatijos vadovas nemano, kad tai bus kliūtimi bendraujant su šia šalimi, ir pats savęs tokiu nelaiko.
"Aš toks nesu ir dėl to nelabai kreipiu į tai dėmesį. Strateginė partnerystė turi būti nesiejama su tegu ir labai jautriomis vietinės reikšmės problemomis", - teigė A. Ažubalis.
Jis sakė dar nepriėmęs sprendimų dėl savo būsimos politinio pasitikėjimo komandos.
Būsimasis Lietuvos diplomatijos vadovas teigia kalbantis rusų, anglų ir silpnai lenkų kalbomis.
A. Ažubalis savo veiklą naujajame poste greičiausiai pradės vasario viduryje.
Kaip ELTA jau rašė, valdančioji koalicija pasiryžusi paankstinti būsimojo užsienio reikalų ministro priesaiką. Konservatoriai jau pradėjo rinkti parašus dėl neeilinės sesijos sušaukimo.
Be vadovo Užsienio reikalų ministerija (URM) liko sausio 26 dieną, kai Prezidentė iš pareigų atleido atsistatydinimo prašymą įteikusį ministrą V. Ušacką. Šiuo metu URM laikinai vadovauja krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.