Kaip pažymi prezidentė, šiais jos inicijuotais įstatymų pakeitimais siekiama garantuoti žiniasklaidos laisvę, užtikrinti žmogaus teisių apsaugą ir sustiprinti demokratiją.
„Teisėsaugos demonstruojama jėga ir sovietinio persekiojimo metodai yra netoleruotini. Negalime leisti, kad dėl nekompetencijos ir prievartos būtų toliau griaunami žmonių likimai ir menkinama Lietuva. Demokratinėje valstybėje visi turi laikytis Konstitucijos, gerbti žmogaus teises ir saugoti žiniasklaidos laisvę“, - Prezidentūros penktadienį išplatintame pranešime cituojama D.Grybauskaitė.
Pasak prezidentės, laisva žiniasklaida yra vienas iš demokratijos garantų, todėl žurnalistų teisė ir pareiga informuojant visuomenę turi būti gerbiama ir apsaugota.
Seimo priimtos pataisos numato, kad teismas žurnalistą įpareigoti atskleisti informacijos šaltinį galės tik prieš tai surengęs teismo posėdį, kuriame išklausys jo argumentus. Iki šiol gavęs prokuroro kreipimąsi teisėjas tokį sprendimą priima nerengdamas posėdžio.
Įstatyme taip pat atskirai įtvirtinama, jog iš žurnalisto atskleisti šaltinį gali būti reikalaujama tik tada, „kai kitomis priemonėmis atskleisti informacijos šaltinio nėra galimybės arba jos jau yra išnaudotos“. Tokius reikalavimus savo išaiškinimuose yra pateikę Lietuvos Konstitucinis Teismas ir Europos Žmogaus Teisių Teismas.
Pataisas prezidentė pateikė reaguodama į teisėsaugos veiksmus prieš naujienų agentūros BNS žurnalistus, tiriant galimą valstybės paslapties atskleidimą. Šią savaitę teismas paskelbė, kad BNS žurnalistų klausytasi neteisėtai, o anksčiau teismas neteisėtais yra pripažinęs ir reikalavimą BNS redaktorei atskleisti informacijos šaltinį bei jos namuose atliktą kratą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.