Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketina grąžinti Seimui iš naujo svarstyti praėjusią savaitę priimtą Energetikos įstatymą, kuriuo teisė rengti valstybės reguliuojamų kainų nustatymo principus ir metodikas suteikiama Energetikos ministerijai, teigia Prezidentės patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė.
Pagal anksčiau galiojusią Energetikos įstatymo redakciją kainų reguliavimo metodikų nustatymu rūpindavosi Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK). Pagal gruodžio 15 d. priimtą įstatymą ši funkcija perduodama Energetikos ministerijai, kuri rengs valstybės reguliuojamų kainų nustatymo principus ir metodikas, o Vyriausybė jas turės patvirtinti.
Pasak S. Cirtautienės, tokiu būdu politikams atsiranda galimybė manipuliuoti rinkėjų nuotaikomis nustatant žemesnes, ekonominiais argumentais nepagrįstas, socialiai jautrių energetikos paslaugų kainas.
„Tokiu būdu kainų reguliavimo klausimas yra keliamas į politinį lygmenį, iš principo politizuojamas, nors, pagal visus Europos Sąjungos (ES) teisės aktų reikalavimus, tam, kad būtų galima reguliuoti kainas bet kuriame, tarp jų ir energetikos sektoriuje, kainos turi būti nustatomos ekonominiais, o ne politiniais principais. (...) Tokiu būdu atsiras galimybė manipuliuoti žmonių simpatijomis, ir vienai ar kitai Vyriausybei kils pagunda nustatinėti, ypač prieš rinkimus, vienokias arba kitokias kainų skaičiavimo metodikas, kurios tik iš pirmo žvilgsnio sumažintų kainas, bet vėliau už tai tektų sumokėti brangiau“, – interviu „Žinių radijui“ sakė Prezidentės patarėja.
S. Cirtautienė paminėjo, kad panaši situacija dėl reguliavimo funkcijų atidavimo politinei institucijai jau buvo įvykusi, kuomet elektroninių ryšių reguliavimas buvo perduotas Susisiekimo ministerijai. Dėl tokių veiksmų Lietuva net susilaukė ES sankcijų.
„Prieš Lietuvą Europos Komisija buvo pradėjusi pažeidimo procedūrą dėl reguliavimo funkcijų paskyrimo Susisiekimo ministerijai, kai tuo pačiu metu ministerija buvo ir AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ akcijų valdytoja. Ši pažeidimo procedūra buvo nutraukta tik tada, kai reguliavimo funkcijos buvo perduotos nepriklausomai institucijai, t. y. Ryšių reguliavimo tarnybai“, – kalbėjo S. Cirtautienė.