Prezidentė D. Grybauskaitė nepatenkino Generalinio prokuroro D. Valio atsistatydinimo pareiškimo ir neatleido jo iš einamų pareigų.
Šalies vadovė tokį sprendimą priėmė atsižvelgdama į policijos išvadas bei įvertinusi kitas generalinio prokuroro D. Valio sukelto eismo įvykio aplinkybes.
Prezidentės teigimu, generalinis prokuroras eismo įvykio metu elgėsi garbingai ir žmogiškai, pasirūpino nukentėjusia moterimi ir užtikrino, kad būtų atliktas objektyvus tyrimas.
Kaip teigiama penktadienį Prezidentūros išplatintame pranešime, generalinis prokuroras, pasak Prezidentės, išjudinęs įsisenėjusių prokuratūros problemų sprendimą ir prisiėmęs atsakomybę už prokuratūros veiklos tobulinimą, turi tęsti pradėtus darbus ir užtikrinti, kad vyktų sparti prokuratūros sistemos pertvarka, būtų tobulinama ikiteisminių tyrimų tvarka ir kontrolė, stiprinamas visuomenės pasitikėjimas prokuratūra.
Politologai Prezidentės Dalios Grybauskaitės sprendimą nepatenkinti generalinio prokuroro Dariaus Valio atsistatydinimo pareiškimo ir neatleisti jo iš einamų pareigų vertina vienareikšmiškai – jis yra pagrįstas, šalies vadovė išreiškė pasitikėjimą prokuroru ir jo vykdomais darbais.
Kauno technologijos universiteto prof. dr. Algis Krupavičius D. Grybauskaitės sprendimą vadino logišku.
„Pražanga nėra tokio masto, už kurią būtų galima “kapoti galvas„ ir dar labiau, kad pats D. Valys žmogiška prasme ir tarnybiniu požiūriu elgėsi susidariusioje situacijoje korektiškai, tai yra pirmiausia žmogiškai rūpinosi nukentėjusiąja, o tarnybiniu požiūriu – iš karto įteikė pareiškimą atsistatydinti. Manau, sveiko proto požiūriu kol kas generalinis prokuroras nenusipelno atleidimo“, – Eltai sakė politologas.
Pašnekovas nemano, kad šis įvykis teisėsaugos sistemai turės didelės įtakos. Tai, anot jo, daugiau personalijų, o ne teisėsaugos problemų klausimas. Kita vertus, A. Krupavičius kelia versiją, kad tiesiogiai Prezidentei atskaitingi pareigūnai gali tikėtis, jog jų argumentai irgi bus suprasti, sprendimai nebus priimami skubotai. „Ypač kalbant apie personalius klausimus– skyrimus, atleidimus ir panašiai“, – teigė A. Krupavičius.
Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentas Lauras Bielinis sako, kad D. Grybauskaitė, neatleisdama D. Valio išsprendė gana sudėtingą naujo vyriausiojo šalies prokuroro paieškos klausimą. Primintina, kad D. Grybauskaitės naujojo generalinio prokuroro paieškos, į kurio vietą vėliau buvo paskirtas D. Valys, užtruko keletą mėnesių.
„Nes išties naujo generalinio prokuroro paieška būtų, ko gero, labai sunki ir ilgai užtruktų, ir tai galėtų sukelti įvairiausių nepageidaujamų pasekmių. Šiuo atveju jinai pasinaudojo ta proga, kad vis dėlto generalinis prokuroras pasielgė gana tvarkingai susidariusioje situacijoje. Teisėsaugos organai neįžvelgė pernelyg didelio nusikaltimo ir todėl Prezidentė, matyt, nutarė problemą štai tokiu būdu likviduoti, jeigu taip būtų galima pasakyti“,– komentavo L. Bielinis.
Kalbėdamas apie tolesnę generalinio prokuroro veiklą, politologas sakė, kad jam buvo pareikštas politinis pasitikėjimas. Pasak L. Bielinio, kad Prezidentė D. Valio neatleido ir yra ženklas, jog jis gali toliau dirbti, juo pasitikima.
„Na, o jo paties galimybės eiti, vykdyti savo funkcijas visiškai priklauso nuo jo savybių. Nemanau, kad jis veiks mažiau energingai ar panašiai. Manyčiau, kad veiks kaip ir veikė“, – prognozavo politikos apžvalgininkas.
Generalinio prokuroro avarijos istorija: D. Valys paskubėjo atsistatydinti