Prezidentas Valdas Adamkus teigia pasigendantis Lietuvoje „kudirkiškos" kritikos, kuri skatintų blaiviai vertinti situaciją, bei pabrėžė, kad nėra „pavojingesnės krizės nei tautinės ambicijos stoka".
Sakydamas kalbą Vasario 16-osios minėjime Operos ir baleto teatre, prezidentas pabrėžė, kad Vincas Kudirka - asmenybė, kurios darbai ir laikysena ne vieną būsimąjį Vasario 16-osios akto signatarą žadino dvasiniam ir tautiniam atgimimui.
„Jis, matydamas imperijos galybę, lietuvių tautos nuovargį bei nepasitikėjimą pasauliu ir pasaulio nepasitikėjimą Lietuva, kreipė žvilgsnį į ateitį ir tikėjo idealo pranašumu prieš vadinamąją realybės politiką. Atvirai keldamas klausimus, atvirai abejodamas, atvirai kritikuodamas. Čia noriu pabrėžti: ne vien kritikuodamas, bet prisiimdamas savąją atsakomybės dalį, siekdamas supratimo bei solidarumo ir įsipareigodamas veikti kartu", - sakė prezidentas.
Todėl, pasak V. Adamkaus, „Varpas" ir šiandien tebėra „intelektualaus ir kartu atviro leidinio etalonas, primenantis Sąjūdžio laikų Lietuvos spaudą".
„Štai tokios kudirkiškos kritikos itin pasigendu šiandien. Ne piktdžiugiškos, nihilistinės, besityčiojančios iš mūsų pačių valstybės ar atskirų žmonių, o skatinančios blaiviai vertinti situaciją ir ieškoti atsakymų į klausimus", - pabrėžė prezidentas.
Pažymėjęs, kad tai liečia visus Lietuvos žmones, V. Adamkus sakė pritariantis žodžiams, kad ,,sunkiausiai išmokstama Kudirkos pamoka - jaustis oria tauta, patikimai įveikusia baudžiauninko kompleksus ir minios instinktus".
„Ar mes esame įveikę baudžiauninką savyje? Savo baimes, nepasitikėjimą, įtarumą? Juk savigriova, perdėta savinieka tikrai neveda į pažangą, netarnauja tautos ir valstybės gyvenime", - retoriškai klausė V. Adamkus.
Pasak jo, „nėra didesnės ir pavojingesnės krizės nei tautinės ambicijos stoka, dėl kurios Lietuva neišsprendė daugybės tikrai įveikiamų problemų ir prarado šimtus tūkstančių emigravusiųjų".
„Ambicija čia vadinu ne ksenofobijos apraiškas ar minios drąsą daužyti langus. Tai, mano nuomone, taip pat amoralu kaip ir valdininkų arogancija, užsispyrimas nepripažinti padarytų klaidų. Mums pakanka galių kurti ne vien savo asmeninę, bet ir bendrą šalies, tautos gerovę. Tam reikia atsikratyti išankstinių baimių, nepasiduoti destrukcijai, kritiką paversti konstruktyviu dialogu. Nekapituliuoti prieš blogį - politinį, moralinį, socialinį, o priešintis jam tiesos žodžiu, viešumu, atsakomybės etika grįsta laikysena ir darbais", - kalbėjo V. Adamkus.
Anot jo, siekis negriauti savo tautos ir valstybės iš vidaus šiandien turi tapti bendra veiklos programa.
„Mums labai reikia kudirkiškosios stiprybės šiandien, kai Lietuva ir visas pasaulis gyvena globalinės finansų krizės, kokios nematė mūsų karta, akivaizdoje. Kai niekas neturi išbandytų priemonių jai sutramdyti. Bet mes turime išbandytų būdų, kaip gyventi ir veikti esant sunkiai situacijai, kaip rasti sprendimus. Tai - ne techniniai būdai, tai moralinė laikysena", - sakė prezidentas.