Vertindamas Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tyrimo medžiagos paviešinimą ir dėl to kilusias diskusijas, prezidentas paragino nepriiminėti skubotų sprendimų ir pasitikėti teisėsaugos institucijomis.
"Matydamas, kaip vėl kaista politinė įtampa dėl Valstybės saugumo departamento veiklos tyrimo Seime, suprantu, kad Lietuvos žmonėms vis labiau neaišku, kas darosi mūsų valstybėje", - trečiadienį paskelbtame pareiškime teigia V. Adamkus.
Jis paragino visas politines partijas, jų vadovus ir atskirus politikus elgtis atsakingai ir nekelti sumaišties. "Būtų apmaudu sužinoti, kad šioje situacijoje įstatymų nepaiso Seimo nariai, kurie patys tuos įstatymus priima", - teigia šalies vadovas.
Pabrėžęs, kad turi neatsakytų klausimų ir dėl Valstybės saugumo departamento veiklos tyrimo, ir dėl kai kurių asmenų veiksmų, prezidentas ragino nesikarščiuoti ir nepriimti skubotų sprendimų, neardyti septyniolika metų kurtų teisinės valstybės pagrindų.
"Pasikliaukime savo teisėsaugos institucijomis, kurių pareiga išsiaiškinti ir pateikti atsakymus, kas savo veiksmais peržengė įstatymo ribas", - pareiškime tvirtina V. Adamkus.
Jis tikisi, kad teisėsaugos institucijos suvokia šiuo metu joms tekusią itin atsakingą užduotį ir neatidėliodamos atliks patikėtą darbą.
Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) antradienį išslaptino dalį VSD veiklos tyrimo medžiagos. Išslaptinta tyrimo dalis, susijusi su galimais valstybės pareigūnų korupciniais ryšiais - daugiau nei 180 puslapių dokumentų iš maždaug pusantro tūkstančio, sukauptų per parlamentinį tyrimą.
Skubus posėdis, kurio metu nuspręsta išslaptinti dalį tyrimo medžiagos, sušauktas po to, kai VSD vadovas Arvydas Pocius pranešė, kad turi informacijos, esą patvirtinančios, jog parlamentiniam VSD veiklos tyrimui vadovavęs NSGK pirmininkas Algimantas Matulevičius praeityje turėjo ryšių su sovietų KGB.
Valstybės saugumo departamento vertinimu, NSGK pernai atlikto saugumo veiklos tyrimo medžiagą paviešino neteisėtai. Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas taip pat mano, kad šiuo sprendimu komitetas viršijo savo įgaliojimus.
Komitetui išslaptinus medžiagą, VSD kreipėsi į V. Muntianą su siūlymu iš A. Matulevičiaus atimti teisę dirbti su slapta informacija.
Jei A. Matulevičius, kurį VSD įtaria nuslėpus ryšius praeityje su sovietų KGB, netektų leidimo dirbti su slapta medžiaga, tai iš esmės reiškia, kad jis nebegalės toliau vadovauti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.
A. Matulevičius, kuris yra vienas aršiausių A. Pociaus kritikų, vadovavo NSGK atliktam VSD veiklos tyrimui. Pernai gruodį paskelbtos tyrimo išvados buvo nepalankios dabartinei VSD vadovybei.
Pats A. Matulevičius neigia buvęs susijęs su okupacinės valstybės represine struktūra ir apskundė VSD vadovą A. Pocių teismui, kaltindamas jį šmeižtu ir reikalaudamas 100 tūkst. litų kompensacijos už neturtinę žalą.