• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį išreiškė užuojautą dėl Anapilin iškeliavusio legendinio lietuvių rašytojo, tapytojo, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Leonardo Gutausko mirties.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį išreiškė užuojautą dėl Anapilin iškeliavusio legendinio lietuvių rašytojo, tapytojo, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Leonardo Gutausko mirties.

REKLAMA

Anot šalies vadovo, tai didžiulė netektis ir menininko šeimai, ir meno bendruomenei, ir visai Lietuvai.

„Netekome iškilaus ir įvairialypio kūrėjo, kurio meninė biografija – tai ištisa mūsų šalies istorijos ir kultūros epocha. Leonardo Gutausko kūryboje – tapyboje, prozoje ar poezijoje – vyravo savitas, gilus ir skaidrus mąstymas, vis grąžindavęs mus prie amžinųjų vertybių prasmės ir jėgos“, – sakė Prezidentas.

Pasak šalies vadovo, L. Gutauskas gebėjo savitai ir glaudžiai sujungti kelis meninius žanrus, taip sukurdamas unikalų ir daugiasluoksnį kūrybos pasaulį, įkūnijantį asmens, tautos, valstybės tapatybės paiešką.

REKLAMA
REKLAMA

L. Gutauskas 2001 m. apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija už prozos ir poezijos kūrinius.

Užuojautą išreiškė premjerė,Seimo pirmininkė ir kultūros ministras

Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, L. Gutausko kūryba liks Lietuvos meno aukso fonde.

REKLAMA

„Šį pasaulį paliko įvairiapusis talentas, savito ir atpažįstamo braižo savininkas. Rašytojas ir menininkas gebėjo meistriškai vaizduoti tiek sakralius, tiek paprastus reiškinius ir sujungti juos į unikalią visumą. L. Gutausko kūryba ilgam išliks Lietuvos meno aukso fonde. Nuoširdžiai užjaučiu artimuosius ir visus L. Gutausko talento gerbėjus“, – sakoma Vyriausybės vadovės užuojautoje.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen savo ruožtu teigė, kad Lietuva neteko vieno ryškiausių ir savičiausių menininkų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Neaprėpiamo gylio ir talento kūrėjas Leonardas Gutauskas ateities kartoms paliko begalę tapybos, prozos ir poezijos kūrinių, su jo iliustruotomis knygomis užaugo ne viena vaikų karta. Nuoširdžiai užjaučiu menininko šeimą, artimuosius, platų jo kūrybos gerbėjų ratą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse“, – rašoma jos užuojautoje. 

„Lietuva neteko iškilaus, daugialypio talento kūrėjo, kuris visą savo gyvenimą buvo paskyręs dailei ir literatūrai. Leonardas Gutauskas pasižymėjo ne tik produktyvumu, bet ir kuklumu, o savo darbuose įprasmino tai, kas tikra ir amžina. Teksto ir vaizdo sintezė buvo ištikima kūrėjo palydovė, dėl kurios jis buvo išskirtinis menininkas mūsų kultūros ir meno erdvėje. Dėl Leonardo Gutausko mirties nuoširdžiai užjaučiu artimuosius, bičiulius, kūrybos bendražygius“, – užuojautą pareiškė ir kultūros ministras Simonas Kairys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mirė nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas Leonardas Gutauskas

Mirė rašytojas, poetas tapytojas Lietuvos nacionalinės kultūros ir premijos laureatas, Leonardas Gutauskas. Apie skaudžią netektį  savo feisbuko paskyroje pasidalino jos sūnus Tadas Gutauskas.

L. Gutauskas gimė 1938 metais Kaune, Valstybiniame dailės institute studijavo scenografiją. Nuo 1965 metų jis dalyvavo parodose, 1981 metais įvertintas LTSR valstybine premija.

REKLAMA

1998 metais menininkui skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2001 metais – Nacionalinė kultūros ir meno premija už prozos ir poezijos kūrinius.

Literatūroje L. Gutauskas debiutavo 1961 metais eilėraščių rinkiniu „Ištrūko mano žirgai“. Anot kritikų, jo eilėraščiams būdingas panteistinis artumas gamtai, tapybiškas vaizdas.

Kūrėjas yra išleidęs beveik dvi dešimtis iliustruotų eilėraščių knygų vaikams, septynis romanus, poezijos knygų bei tekstų muzikos kūriniams.  Nuo 1989 metų L. Gutauskas priklausė tapytojų grupei 24. Jis yra nutapęs Lietuvos menininkų, religinių, mitologinių, abstrakčių kompozicijų.

REKLAMA

„L. Gutausko tapyba išsiskiria savita bendražmogiškų temų – amžinybės, tautos istorijos ir atminties, žmogaus tobulėjimo – interpretacija.

Paveiksluose vyrauja sakralinė, iškilminga nuotaika, vaizdai metaforiški, paremti poetiniais įvaizdžiais, senovės graikų, Rytų civilizacijų, lietuvių tautodailės simboliais ir vaizdiniais, gamtos motyvai savitai perkurti“, – rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje.

L. Gutausko kūrinių turi Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, užsienio (Rusijos) muziejai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų