Prezidentas Valdas Adamkus šiomis dienomis turi priimti sprendimą, ar vetuoti įstatymą dėl Energetikos ministerijos kūrimą, ar ne.
Pasak prezidento atstovės spaudai Ritos Grumadaitės, valstybės vadovas apsispręs iki šios savaitės pabaigos.
Pirmadienį Prezidentūroje lankęsi premjeras Andrius Kubilius ir ūkio ministras Dainius Kreivys garantavo, kad 14- osios ministerijos įkūrimas valstybės biudžetui papildomai nekainuos nė cento, negu dabar numatyta.
Vyriausybės vadovo duomenimis, pernai Ūkio ministerijos, šiuo metu atsakingos už energetikos sektorių, darbo užmokesčio fondas sudarė 16,3 mln. litų. Šių metų biudžete tam tikslui numatyta per 15 mln. litų. Iš jų daugiau nei 2 mln. litų teks Energetikos ministerijos darbo užmokesčio fondui, likę 13 mln. litų - Ūkio ministerijos.
Iki metų pabaigos naujoje ministerijoje turėtų būti įkurti 65 etatai.
„Nuogąstavimai, kad Ekonomikos ministerijos steigimas pareikalaus papildomų lėšų ar etatų nėra pagrįsti“, - po susitikimo su prezidentu žurnalistams sakė A.Kubilius.
Ūkio ministras pareiškė, kad jeigu Energetikos ministerija būtų buvusi įkurta anksčiau, elektros energija, pagaminta Lietuvos elektrinėje būtų perpus pigesnė.
Paklaustas, kodėl Ūkio ministerija dabar neatlieka šių funkcijų, D.Kreivys teigė, kad ministerijos vadovybei tiesiog trūksta laiko ir energijos skirti pakankamai dėmesio šiems reikalams.
„Diena turi tam tikrą valandą skaičių, todėl būtų logiška tą krūvį padalyti“, - kalbėjo ministras.
Anot jo, pagrindiniai argumentai, kodėl reikia kurti Energetikos ministeriją - tai pigesnė elektros energija vartotojams, pigesnė šiluma, mažesnė korupcija energetikos sektoriuje, patikimesnis energijos tiekimas, didesnės garantijos, kad Lietuva nesušals, kaip dabar šąla Bulgarija, Slovakija.
Seimas sausio 12 d. pritarė Energetikos ministerijos įkūrimui. Tai bus jau 14-oji ministerija dabartiniame kabinete, jai vadovauti turėtų Arvydas Sekmokas, pernai gruodį laikinai paskirtas ūkio ministro visuomeniniu konsultantu.
Opozicinė Socialdemokratų partijos frakcija kreipėsi į valstybės vadovą, kad šis vetuotų įstatymą dėl Energetikos ministerijos steigimo.
Naujoji ministerija rūpinsis daugiabučių gyvenamųjų namų šiltinimo programa, greitesniu strateginių energetikos projektų - naujos atominės elektrinės, elektros tiltų į Lenkiją ir Švediją, įsijungimo į UCTE sistemą - įgyvendinimu, dujotiekio į Lenkiją tiesimo bei suskystintų dujų terminalo statybos projektais.
Energetikos ministerijos steigimas numatytas Vyriausybės programoje ir krizės įveikimo plane.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.