Interpeliacija premjerui Gediminui Kirkilui gali būti nukelta vėlesniam laikui. Opozicinės jėgos vis dar aiškinasi, už ką derėtų „prausti“ Vyriausybės vadovą. Tad jo vertimo scenarijus veikiausiai iš viso liks neįgyvendintas, rašo „Lietuvos žinios“.
Pirmomis Seimo pavasario sesijos dienomis išversti iš posto premjerą G.Kirkilą ketinusiems liberaldemokratams teks palaukti. Jų planus pristabdė kitos opozicinės partijos.
Apie ketinimus reikšti nepasitikėjimą G.Kirkilu partija „Tvarka ir teisingumas“ pranešė dar praėjusią savaitę. Liberaldemokratai, išdaliję Seimo frakcijoms pirminį interpeliacijos tekstą, kolegų siūlymų tikėjosi sulaukti jau ateinantį pirmadienį ir iškart pradėti rinkti parašus. Tačiau kitos opozicinės partijos tik prasidėjus pavasario sesijai apsispręs, ar paremti interpeliaciją, ar ne. Be to, jos turi nutarti, už kokias nuodėmes plaks G.Kirkilą.
Procesas užtruks
„Pirmadienį susirinksime iš frakcijų medžiagą ir matysime, kaip jos žiūri į šį reikalą“, - vakar LŽ sakė partijos „Tvarka ir teisingumas“ Seimo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. Tačiau aiškėja, kad liberaldemokratams teks nusivilti, mat kitos opozicinės jėgos didelio entuziazmo nerodo.
Anot Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnės Irenos Degutienės, konservatoriai dėl interpeliacijos žada apsispręsti tik per posėdį, numatytą kovo 10-ąją. „Šiuo metu vieni kolegos išvažiavę į provinciją, kiti - į užsienį“, - LŽ teigė ji.
Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas vakar LŽ taip pat tikino, kad „darbiečiai“ siūlymą versti G.Kirkilą apsvarstys tik prasidėjus Seimo pavasario sesijai.
Tikisi sėkmės
Tačiau V.Mazuronis nusiteikęs optimistiškai. Pasak jo, Seimo opozicijoje esantys kolegos gana palankiai vertina liberaldemokratų iniciatyvą. „Oficialių sprendimų kol kas niekas nepriėmė. Bet viešoje erdvėje konservatoriai ir „darbiečiai“ lyg ir išsakė savo principines pozicijas, kad premjeras nusipelnė nepasitikėjimo“, - tvirtino jis.
I.Degutienės nuomone, skelbti premjerui nepasitikėjimą yra visai logiškas žingsnis. „G.Kirkilo veikla ir laikysena, jo vadovaujamos Vyriausybės populistiniai žingsniai labai keisti ir nesuprantami“, - įsitikinusi konservatorė. Panašiai mano ir V.Uspaskichas.
Už skirtingas nuodėmes
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Seimo frakcija G.Kirkilą žada „linčiuoti“ už energetinius projektus. Pirminiame interpeliacijos tekste jie premjerui ketina pateikti septynis klausimus, susijusius su nacionalinio investuotojo „Leo LT“ kūrimu. Ministro pirmininko žadama klausti, kodėl Vyriausybė neatsižvelgė į Valstybės saugumo departamento (VSD) rekomendacijas, pagal kurias nacionalinio investuotojo bendrovėje valstybei buvo siūlyta išsaugoti du trečdalius akcijų. Liberaldemokratai taip pat domėsis, kodėl ir kaip be konkurso buvo pasirinktas vienas privatus partneris.
Tačiau konservatoriai G.Kirkilui turi priekaištų ne vien dėl „Leo LT“. Pasak I.Degutienės, jei nuspręstų palaikyti interpeliaciją, jie į tekstą siektų įrašyti ir įstrigusią švietimo reformą, neaiškią Vyriausybės poziciją dėl socialinių išmokų indeksavimo. „Pagrindinė G.Kirkilo problema - neryžtingumas ir nuolatinis, jokių rezultatų neduodantis veiklos imitavimas“, - aiškino konservatorė.
Kelią „Leo LT“ atvėrusias Atominės elektrinės įstatymo pataisas palaikę „darbiečiai“ G.Kirkilą verstų ne už energetinius reikalus. V.Uspaskichas vakar nepanoro atskleisti, kokių priekaištų DP pažers Vyriausybės vadovui. „Ateis laikas, viską sužinosite“, - mįslingai kalbėjo jis.
Nenori sąmyšio
V.Mazuronis neatmetė galimybės, kad po interpeliacijos tekstu savo parašus gali suraityti ir kai kurie valdančiajai koalicijai priklausančios Seimo Liberalų ir centro frakcijos atstovai. Tačiau Seimo vicepirmininkas liberalcentristas Algis Čaplikas LŽ patikino, kad jis su partijos kolegomis liberaldemokratų siūlymo nepalaikys. „Tai akivaizdus rinkimų triukas, mes jame tikrai nedalyvausime“, - tikino Seimo narys.
Pasak parlamentaro, esmė ne tai, ar premjeras geras, ar ne, o tai, kad dabar mūsų šaliai sąmyšio, kuris kiltų nuvertus G.Kirkilą, nereikia. A.Čapliko nuomone, abejones dėl „Leo LT“ projekto gali išsklaidyti speciali priežiūros komisija, kurioje dirba ir liberalcentristų deleguotas vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila, bei jų parengtas specialus memorandumas. Reikalaujama, kad Vyriausybė į sutartį dėl nacionalinio investuotojo kūrimo įtrauktų ir prezidento Valdo Adamkaus pateiktus siūlymus.
Premjeras nebijo
Socialdemokratai opozicijos iniciatyvą versti iš posto jų lyderį G.Kirkilą vertina kaip dar vieną bandymą atkreipti į save dėmesį. „Ir mes jokios grėsmės dėl to nematome“, - LŽ pareiškė Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė.
Ji prognozavo, jog interpeliacija sunkiai skinsis kelią Seime. „Pavasario sesijos pradžioje tokio dalyko vargiai sulauksime. Matyti, kad šio reikalo entuziastų nėra daug“, - teigė I.Šiaulienė.
Pats G.Kirkilas nepasitikėjimo juo iniciatyvą anksčiau siejo su Vilnių valdančių liberaldemokratų siekiais gauti iš valstybės pinigų nacionaliniam stadionui statyti.
Pagal Seimo statutą tam, kad parlamente būtų galima pradėti interpeliacijos procedūrą, reikia surinkti bent 29 parlamentarų parašus.
Roberta Tracevičiūtė