Premjeras Andrius Kubilius gauna trečdaliu mažiau nei jo pirmtakas Gediminas Kirkilas, tačiau vargu ar vidutines pajamas gaunantiems žmonėms tai pasirodys svarbus skirtumas.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos konservatorių frakcijos spaudos tarnyboje pasiteiravus, ar tiesa, kad sudėjus tai, ką premjeras gauna parlamente ir Vyriausybėje, jo pajamos siekia 18 tūkst. litų, atsakyta neigiamai. „Balsas.lt savaitė“ pabandė suskaičiuoti A. Kubiliaus pajamas.
Iš Seimui skirtos valstybės kišenės dabar visiems ministrams ir premjerui A. Kubiliui mokama 1,7 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU), t. y. – 3944 litai. Šios lėšos skiriamos parlamentaro reprezentacinei veiklai ir už jas būtina atsiskaityti. G. Kirkilo laikais ministrai ir jis pats, kaip Seimo narys, gaudavo 3 VMDU – 6960 litų, atskaitomybės už juos reikalaujama nebuvo. Pateikus reikiamus dokumentus buvo galima gauti dar 900 litų biurui išlaikyti.
A. Kubilius dar gauna 2320 litų iš Vyriausybės reprezentacinėms išlaidoms ir taip pat turi pagrįsti šių lėšų panaudojimą. Premjero darbo užmokestis, atskaičius mokesčius, už vasario mėnesį sudarys 10 990,28 lito. Su visais išvardytais priedais premjeras A. Kubilius grynaisiais gaus 17 254,28 lito. Tai yra maždaug 8 kartus daugiau nei vidutinis atlyginimas šalyje.
Ankstesnis premjeras G. Kirkilas gyveno dar plačiau. Sudėjus Seimo nario ir premjero algas bei kitas pajamas, jis kišenėje turėdavo 20 740,84 lito.
Visuomenininkai stebisi
Komentuodami tokias A. Kubiliaus pajamas visuomenės veikėjai stebisi. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Jesinas teigia, kad atotrūkis tarp valdžios pareigūnų ir kitų piliečių darbo užmokesčio kelia socialinę įtampą. „Tai erzina žmones. Visi juk mato, kad privačiame sektoriuje taupoma visai kitaip nei valdžioje. Žmonės nėra akli ir pastebi, kad net ir „Maximoje“ krovėjui ar pardavėjai, krizės sąlygomis, priversti atlikti tą patį darbą, kurį anksčiau darė dviese. Alga tuo tarpu netgi smukteli. Valdžioje taupoma kitaip. Nesąžiningumas nepatinka niekam“, –kalbėjo jis.
Piliečių Santalkos aktyvistas, visuomenininkas Darius Kuolys turi panašią nuomonę.
„Kai A. Kubilius ir Algis Čaplikas ekrane aiškina, kad reikia iš sergančių senukų dar paimti pinigų poliklinikoje, o tuo pačiu kalbama apie vieno ar kito litų sutaupymą – tai atrodo labai graudžiai. Man svarbiausia ne skaičiuoti litus A. Kubiliaus kišenėje. Noriu kelti klausimą kitaip – ar ši valdžia yra pajėgi demonopolizuoti Lietuvą, realiai kovoti su monopolijomis. Tai yra pagrindinis klausimas“, – mano D. Kuolys.
Disidentė, buvusi politinė kalinė sesuo Nijolė Sadūnaitė sakė, kad jei dėl tokios situacijos tiesiog labai liūdna. „Suprantu, kad aplink premjerą daug plėšrių hienų, tačiau įmanoma žmogui ir pačiam susivokti. Manau, kad su visais automobiliais ir sąvaržėlėmis, kai toks laikas, galima įsitekti į kokius 8000 litų. Pasigendu tos smetoniškos dvasios, kai pasiėmę iš ūkio lašinių ir atsisakę algos ministrai eidavo dirbti,“ – apgailestavo sesuo Nijolė.
TIK FAKTAI
Pernai vidutinis atlyginimas valstybiniame sektoriuje, neatskaičius mokesčių, buvo 2236,8 lito.
Privačiame sektoriuje, neatskaičius mokesčių, – 2208 litai.
Vidutinė pensija šalyje – 811 litų.