Partijos uždegė žalią šviesą mokamoms studijoms. Nors studentų organizacijos gąsdina, kad dauguma jaunuolių dėl to išvyks studijuoti į užsienį, premjeras Gediminas Kirkilas tvirtina nebijantis masinio jaunimo išvažiavimo svetur, rašo „Kauno diena“.
Nuo kitų metų rugsėjo dauguma aukštųjų mokyklų studentų turės mokėti už mokslą. Tačiau žadama, kad bus sukurta efektyvi valstybės paskolų mokslui sistema, o gerai besimokantiems studentams mokėti nereikės.
Tai numato kelių partijų pasirašytas susitarimas dėl mokslo ir studijų sistemos pertvarkos gairių, rašo dienraštis.
Bet dar neaišku, kaip konkrečiai bus įgyvendinami susitarime surašyti įsipareigojimai. Iki šių metų pabaigos turi atsirasti atitinkamų įstatymų pataisos, kurios paskui bus svarstomos ir priimamos Seime.
Susitarime numatoma, kad studentai turės mokėti studijų įmokas, kurių dydį pagal valstybės nustatytą intervalą nustatys patys universitetai. Valstybė įsipareigoja užtikrinti efektyvią paskolų sistemą.
Numatoma, kad studijų metu ir nustattą laiką po studijų baigimo valstybės suteikta paskola bus be palūkanų. Ji turėtų būti pradedama grąžinti po studijų asmens pajamoms pasiekus nustatytą lygį. Jeigu studentas mokysis gerai, jam grąžinti paskolos išvis nereikės.
Studetų organizacijos nepritaria visuotinio mokesčio už mokslą įvedimui ir gąsdina, kad dauguma studentiško amžiaus jaunuolių išvažiuos mokytis į užsienį, teigia dienraštis.
Tačiau premjeras Gediminas Kirkilas pareiškė nebijantis masinio studentų išvažiavimo svetur. „Lietuvoje aukštasis mokslas bus reformuojamas būtent pagal užsienyje vyraujantį modelį“, - tvirtino G. Kirkilas. Jis teigė, kad nauja sistema bus paskata mokytis geriau.
Teisę į nemokamą mokslą valstybinėse aukštosiose mokyklose gerai besimokantiems studentams laiduoja Konstitucija, primena „Kauno diena“.