• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 2025 metų pradžios gyventojai parduotuvėse nebegali matyti jokių tabako ir su jais susijusių gaminių. Draudimu juos viešai eksponuoti siekiama mažinti rūkymą. Po šios naujovės praėjus daugiau nei 4 mėnesiams, prekybos tinklų atstovai pasidalijo, kokius pokyčius pastebi.

Nuo 2025 metų pradžios gyventojai parduotuvėse nebegali matyti jokių tabako ir su jais susijusių gaminių. Draudimu juos viešai eksponuoti siekiama mažinti rūkymą. Po šios naujovės praėjus daugiau nei 4 mėnesiams, prekybos tinklų atstovai pasidalijo, kokius pokyčius pastebi.

REKLAMA

Vietos, kur yra laikomi tabako gaminiai, ir būdai, kaip klientai juos gali nusipirkti, dalyje parduotuvių skiriasi. 

Be to, įsigaliojus draudimui jau buvo gauta ir keletas skundų.

Rūkalai išimami tik klientui paprašius

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas Darius Sadaunykas pabrėžė, kad tabako gaminių demonstravimas pardavimo vietose jau savaime yra pardavimo skatinimas:

„Tai skatina impulsyvų pirkimą, atitolina sprendimą mesti rūkyti ir pan. Jauni žmonės yra ypač paveikiami tokio tabako gaminių demonstravimo efekto.“

Jo aiškinimu, žmogaus sveikata yra viena svarbiausių visuomenės vertybių, todėl tabako gaminių demonstravimo draudimas buvo įvestas, siekiant mažinti tabako gaminių prieinamumą ir vartojimą.

Prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse tabako gaminiai jau nuo praėjusių metų laikomi taip, kad nebūtų matomi klientui.

Viešųjų ryšių vadovė Lina Skersytė nurodė, kad prie kasos yra pateikiami tabako gaminių pavadinimai ir kainos, bet darbuotojai juos išima tik pirkėjui paprašius.

Tokia pati tvarka šiemet įsigaliojo ir kituose prekybos tinkluose.

Ar cigarečių nuperkama mažiau?

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis pastebi, kad, įsigaliojus minėtoms įstatymo pataisoms, tabako gaminių nuperkama šiek tiek mažiau:

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau neaišku, ar dėl to, kad juos draudžiama eksponuoti, ar dėl padidėjusių akcizų. O gal dėl vieno ir kito.“

Tuo metu prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė skaičiuoja, kad po šių pokyčių įsigaliojimo tabako ir jo gaminių pardavimai nukrito apie 3 proc.

REKLAMA

Ji taip pat paminėjo, kad nuo Naujųjų kilo ir akcizai tabako gaminiams, dėl ko tiek cigarečių, tiek kaitinamojo tabako produktų kainos padidėjo nuo 6 iki 9 proc.

„Sudėtinga nurodyti, ar sumažėjusiems tabako pardavimams įtakos turėjo pakitusios kainos, ar nauja šių prekių eksponavimo tvarka.

Tačiau jau ne pirmus metus stebime tendenciją pirkėjų įpročiuose – vis daugiau pirkėjų renkasi kaitinamąjį tabaką vietoje įprastų cigarečių“, – įžvalgomis dalijosi I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

O prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė teigė reikšmingos įtakos tabako gaminių pardavimams šiuo metu nepastebinti.

REKLAMA
REKLAMA

Jau sulaukė skundų dėl cigarečių demonstravimo

Prekybos tinklo „Rimi“ Ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė nurodė, kad praėjo dar mažai laiko, kad būtų galima objektyviai įvertinti, kokią įtaką pokyčiai padarė pirkėjų elgesiui.

Tokių duomenų kol kas neturi ir NTAKD. Vis tik D. Sadaunykas paminėjo, kad departamentas jau buvo gavęs kelis skundus.

Jis nurodė, kad kai kuriose prekybos vietose su tabako gaminiais susiję gaminiai (elektroninės cigaretės) nebuvo tinkamai uždengti, dėl ko buvo išsiųsti nurodymai pašalinti pažeidimus:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gavome atsakymus su nuotraukomis, kad pažeidimai buvo pašalinti, taigi „kietųjų“ poveikio priemonių – baudimo – nereikėjo taikyti.“

Kalbėdami apie reakcijas iš pirkėjų pusės prekybos tinklų atstovai patikino, kad gyventojai apie pokyčius žinojo, tad greitai priprato, o didesnių nesusipratimų ar daug klausimų iš klientų nepasitaiko.

Tik G. Kitovė paminėjo, kad pirmomis sausio mėn. dienomis „Iki“ parduotuvėse pasitaikė pirkėjų, kurie apie pokytį nieko nežinojo ir nesuprato, kodėl visi tabako gaminiai uždengti, klausė pardavėjų.

REKLAMA

Kur laikomas tabakas ir kaip nusipirkti?

„Maxima“ atstovė nurodė, kad tabako gaminiai pirkėjui nėra matomi plika akimi.

„Pertvarkėme ir specialiai pritaikėme jau turimus tabako gaminių įrenginius. Taip pat statėme ir dalį naujų baldų – jie pritaikyti taip, kad pirkėjas tabako gaminius galės išsirinkti tik darbuotojui atidarius baldą. Specialių tabako skyrių nesteigėme.

Tabako gaminius pirkėjai gali rasti ten pat, kaip ir anksčiau – parduotuvių informacijos centruose, įprastose ir savitarnos kasose, o XX ir XXX formatų parduotuvių kasose tabako asortimentas dabar pateikiamas specialiuose informaciniuose stenduose“, – vardijo I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

REKLAMA

„Iki“ parduotuvėse tabako gaminai yra uždengti žaliuzėmis (jomis buvo uždengti jau esami baldai) arba stumdomomis durimis. 

„Kai kuriuose parduotuvėse dengti rakinami baldai yra įrengti ir prie savitarnos kasų, kad pirkėjai galėtų greičiau apsipirkti. Bet kokiu atveju, lentyna yra dengta, tad konkrečią prekę turi paduoti darbuotojas“, – komentavo G. Kitovė.

Jai antrino ir L. Skersytė, kuri nurodė, kad „Lidl“ parduotuvėse tabako gaminius taip pat galima įsigyti ir savitarnos kasose: „Pasirinkus norimą prekę kasos ekrane, darbuotojas atneš ją pirkėjui iš artimiausios kasos.“

O „Norfose“ nusipirkti tabako gaminių galima dviem būdais: kasoje, kur gaminiai laikomi specialiose spintose, arba „tabakomatuose“.

T. y. specialūs prietaisai su žyma „Tabako išdavimo automatas“.

„Tai – automatizuotas sprendimas“, – nurodė D. Ryliškis.

REKLAMA
Eikit nx tinklai
Reikėtų ir kiaušinių bei pieno produktų nerodyti dėl nežmoniško brangumo. Gal pirkėjai aprimtų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų