• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tiek didžiuosiuose miestuose, tiek mažesniuose miesteliuose prekybos žmonėmis problema yra vienodai aktuali. Tačiau nusikaltėlių akys vis dėlto labiau krypsta į nedidelius miestelius, nes juose gyvena daugiau socialiai pažeidžiamų žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Juolab, kad dairomasi ne tik dailių merginų, kurias būtų galima parduoti į sekso vergiją. Taip pat ieškoma vaikų, kurie galėtų vagiliauti prekybos centruose arba sunkiai galą su galu suduriančių vyrų ir moterų, kurie būtų išnaudojami priverstiniam darbui.

REKLAMA

Ieško labiausiai pažeidžiamų

Šįkart aptarti opių problemų vidaus reikalų ministerijos, valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos bei Lietuvos Caritas atstovai susirinko Tauragėje. Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai, nes yra prie sienos, kurios apsauga daugiausia lemia, kaip operatyviai pavyksta užkirsti kelią prekeiviams žmonėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Caritas vadovė Kristina Mišinienė pasakojo, kad nacionaliniu lygmeniu prekybos žmonėmis problema yra sprendžiama pakankamai efektyviai: „Tačiau įsigilinus į situaciją, tenka pripažinti, kad problema išlieka. Reiškinys egzistuoja ir reikia duoti tam atkirtį.

Galima apibendrinti, kad regionai yra problematiškiausi. Todėl atitinkamos tarnybos turėtų išmokti geriau identifikuoti prekybos žmonėmis atvejus. Svarbiausia, kad kelios tarnybos bendradarbiautų tarpusavyje. Regionuose to pasiekti kartais būna labai sunku.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parankios Skandinavijos šalys

K. Mišinienė užsiminė, kad pastaraisiais metais dominuojančios prekybos žmonėmis kryptis pasuko link Skandinavijos šalių.

„Viskas prasidėjo nuo 2009 metų. Sunku paaiškinti, kodėl pasirinktos tos šalys. Galima svarstyti, kad tam įtakos turėjo Skandinavijos šalyse galiojantys įstatymai, socialinė ir ekonominė situacija. Kaip įprasta, intensyviausiai veikiama ten, kur paranku vykdyti nusikaltimus. Kitos šalys labiau rūpinasi saugumu, todėl jos nebūna patrauklios nusikaltėliams“, - pasakojo K. Mišinienė.

REKLAMA

Balsas.lt pašnekovė taip pat užsiminė, kad kaip atskirą prekybos žmonėmis sritį reikėtų įvardyti fiktyvias santuokas. „Nekalbu apie tuos variantus, kai užsieniečiai nusiperka santuoką su lietuvaite, kad galėtų atvykti ir gyventi mūsų šalyje arba bet kurioje ES valstybėje.

Šiuo atveju merginos ar moterys išvežamos į kitas šalis, kur vietoj „santuokos“ jos yra verčiamos teikti sekso paslaugas arba jų vardu yra paimamos didelės paskolos. Tokios moterys yra įkalinamos praktiškai be jokios vilties ištrūkti“, - pasakojo K. Mišinienė.

REKLAMA

Itin dažnai žmonės patenka į nusikaltėlių spąstus per internete patalpintus darbo užsienyje skelbimus. Pavyzdžiui, už gerai mokamo auklės darbo gali slypėti daug pavojų. Todėl patartina itin kruopščiai patikrinti šeimą, kurioje teks dirbti.

Verbuoja paauglius

Prekyba žmonėmis, ypač nepilnamečiais, Lietuvoje yra latentinis reiškinys, kurio realūs mastai neatsispindi oficialiose statistikose. Skurdas, nestabilios socialinės garantijos, asmeninis pažeidžiamumas verčia įvairaus amžiaus mūsų piliečius migruoti, ieškant galimybių užsidirbti užsienio valstybėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šia situacija  apsukriai naudojasi prekeiviai žmonėmis, organizuodami neprižiūrimus nepilnamečius nusikalstamoms veikoms į Skandinavijos šalis,  bedarbius vyrus ir moteris darbiniam išnaudojimui ir prostitucijai į Pietų Europą, ypač Ispaniją, jaunas pažeidžiamas moteris fiktyvioms vedyboms į Jungtinę Karalystę.

Ne pirmi metai tiek Lietuvos, tiek užsienio šalių teisėsaugininkų dėmesį patraukia faktas, jog Tauragės apskrityje yra nuolat verbuojami nepilnamečiai įvairiems nusikaltimams užsienio šalyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų