• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Ramunė Dambrauskaitė Pirmadienį Šiaulių profesinio rengimo centro (ŠPRC) Prekybos ir paslaugų skyriuje pirmą kartą sėkmingai išbandyta praktinė spontaniško smurto proveržio situacija. Praktinių pratybų metu psichiškai sutrikęs ir agresyvus žmogus ėmėsi žiauraus žudymo, pagalbos tarnybos vykdė atitinkamas funkcijas ir veiksmus, o mokyklos darbuotojai bei moksleiviai turėjo išgyventi šią pavojingą situaciją. Tai vadinamoji AMOK situacija, kurioje imituojama išpuolio sukeltos baimės ir panikos atmosfera, kai agresorius imasi spontaniško žudymo. Kai kurie profesinės mokyklos moksleiviai taip pat įsitraukė į pratybas – jie tapo agresoriaus aukomis ir plūdo imitaciniu krauju.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmieji šūviai

Moksleiviams tai buvo įprasta mokslo metų diena. Apie pratybas nebuvo įspėti beveik visi, išskyrus tuos, kurie AMOK pratybose tapo aukomis. Mokyklos vadovybė, darbuotojai buvo šiek tiek informuoti apie pratybas, tačiau detalių nežinojo ir spėliojo, kas vyks. Į mokyklą įsliūkinęs agresorius atidarė artimiausios mokymų klasės duris ir ėmė „pyškinti“ kiekvieną, kuris tik atsidūrė jo akiratyje. Du užpuoliko ginklai - revolveris ir dvivamzdis šaunamasis ginklas - leido vieną tuščių kulkų seriją po kitos. Aukos rėkė, šaukėsi pagalbos, imitavo baimės ir panikos priepuolius, bandė pabėgti iš klasės. Sužeisti ir mirtinai kliudyti moksleiviai kraujavo – kraują imituojantys dažai raudonai nudažė ne tik drabužius, bet ir plūdo aukoms iš burnos. Tad situacija buvo kraupi – žudikas šaudė į orą, neprognozuojamai vaikščiojo mokyklos koridoriais ir mėgino įsibrauti į kitas klases – tačiau jam nepavyko, nes pirmasis veiksmas, kurio reikėtų imtis tokio išpuolio metu – užsirakinti klasės duris. Žudikas bandė ir gražiuoju: įtikinėdamas, kad yra policijos pareigūnas, bandė įkalbėti įsileisti vidun. Jau už keliolikos minučių viena po kitos atvyko visos gelbėjimo tarnybos ir pradėjo gelbėjimo darbus, o agresorius netrukus gulėjo koridoriuje nukenksmintas ir surakintas antrankiais.

REKLAMA

Nekasdieniai potyriai

Ne tik pirmieji šūviai, pagalbos tarnybos įspėjamosios sirenos, bet ir juosta aptverta mokyklos teritorija sukvietė ir būrį smalsuolių, šie kurį laiką negalėjo patikėti, kad visa tai gali vykti Šiauliuose. Pamažu iš mokyklos pastato pirmosios išlaisvintos aukos krito žolėje – sužeistieji ir paplūdę krauju aimanavo. Policijos pareigūnai užėmę savo pozicijas ir nutaikę ginklus stebėjo pastatą. Netrukus vyko evakuacija, kurios metu vieni gelbėjosi per avarinį išėjimą, kitiems teko evakuotis pro mokyklos pastato pirmojo aukšto langus. Čia jiems padėjo policijos pareigūnai ir gaisrininkų tarnyba. Pasibaigus mokymams, vieni moksleiviai kupini įspūdžių šypsojosi, kiti netekę amo kalbėjo nenoriai. „Daug negaliu papasakoti, nes iš tiesų keista – kiekvieną dieną to nepatirsi“, - sakė ŠPRC moksleivis Bernardas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes tuo metu sėdėjome klasėje, išgirdome skambutį, kuris skambėjo kelis kartus, mokytojas pasakė, kad kažkas blogai – galbūt gaisras ar kitas įvykis, užrakino duris ir toliau mes laukėme komandų, kas ką praneš. Kai gavome signalą evakuotis, visi ramiai tai padarėme. Klasėje turėjome neįgalią merginą, tai draugas paėmė ją ant rankų, aš jos vežimuką, atrakino duris. Tada mokytojas išėjęs sušuko: evakuojamės, ir visi per atsarginį išėjimą išėjome iš pastato. Man panika nekilo, bet buvo viena mergina, kuri nieko nežinojo, pasijuto prastai – drebėjo, puolė į ašaras. Mes ją nuraminome. Tik įpusėjus įvykiui sužinojome, kad situacija netikra, jau netoli pabaigos. Šiaip nemalonu, bet reikia išlikti ramiam, kad kiti neimtų panikuoti“, - pratybų įspūdžiais dalijosi moksleivis Deividas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moksleivei Sonatai buvo kur kas baisiau. „Pašiurpo oda, buvo baimė, stresas, bet mokėjome raminti vienas kitą, nors visi laukėme pabaigos baimindamiesi. Vėliau supratę, kad tai pratybos, atsipalaidavome. Pagalbos sulaukėme gana greitai. Policija tinkamai mus nuramino“, - sakė moksleivė.

REKLAMA

Pratybos Šiauliuose – pirmą kartą

Šiaulių apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininko pavaduotojas Vincas Urbonavičius liko patenkintas pareigūnų darbu gelbėjimo pratybose, tačiau pastebėjo, kad dar yra kur tobulėti. „Tai buvo planinės pratybos, vadinamos AMOK situacija, kai mokykloje psichiškai nesveikas ligonis užgrobia klasę ir pradeda žudyti moksleivius. Galėjo ne tik žiniasklaida, bet ir kolegos stebėti, kaip dirba pajėgos, gavusios tokį pranešimą. Džiugu, kad pavyko glaudus bendradarbiavimas: greitoji medicinos pagalba, priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ir policija tikrai susikalbėjo ir didelių trūkumų nesimatė, bet pareigūnų veiksmuose, kai kuriose vietose, dar reikia mokytis“, - sakė V. Urbonavičius. Pasak jo, esant realiai situacijai, galima susilaukti didesnių nemalonumų dėl to, kad pareigūnai atlikdami kai kuriuos taktinius veiksmus patenkant į patalpą paskubėjo, nesaugojo savęs, tad galėjo atsirasti žuvusių pareigūnų, jeigu situacija būtų reali.

Anot V. Urbonavičiaus, tik maža dalis pareigūnų žinojo ir beveik visi moksleiviai nežinojo, kad vyks tokios pratybos. „Stengėmės šias pratybas, kiek įmanoma, padaryti kuo realesnes. Kadangi geriau suprasime, kur reikia tobulėti. Šia tema pratybos Šiauliuose vyksta pirmą kartą, o Lietuvoje - ne pirmą kartą. Dėl pratybų metu padarytos filmuotos medžiagos bandysime sukurti mokomąjį video-, supažindinsime ypač patrulius, pirminę grandį, kad jie bent teoriškai būtų susipažinę. Šiais metais mokymai bus dar realesni negu šiandieną vyko“, - tikino Šiaulių AVPK viršininko pavaduotojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų