OPEC+ priklausančių šalių ministrai netikėtai nusprendė nedidinti naftos gavybos apimčių balandžio mėnesį 500 tūkst. barelių per parą, tuo metu Saudo Arabija dar mėnesiui pratęsė savanoriškai prisiimtą naftos gavybos sumažinimą 1 mln. barelių per parą, žadėdama grąžinti šias apimtis į rinką, kai tai bus tinkama. Rusijai ir Kazachstanui vėl buvo padaryta išimtis ir nuo balandžio šios šalys toliau didins gavybą.
Taigi kitą mėnesį į rinka pateks 10 kartų mažiau papildomo kiekio, nei tikėtasi – tik 150 tūkstančių barelių per parą.
„OPEC+ sprendimas rodo, kad šalys labai atsargiai vertina paklausos perspektyvas“, – pažymėjo Ann-Louise Hittle iš pasaulinės tyrimų ir konsultavimo bendrovės „Wood Mackenzie“.
Pasak jos, „Wood Mackenzie“ prognozuoja, kad pasaulinė paklausa 2021 metais padidės 6,3 mln. barelių per parą bei kad balandžio mėnesį „Brent“ rūšies naftos kaina padidės iki 70–75 JAV dolerių už barelį.
Gegužės mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina Londono biržoje „ICE Futures“ penktadienį ryte siekė 67,3 JAV dolerio už barelį ir buvo 0,56 JAV dolerio, arba 0,84 proc. didesnė nei baigiantis ankstesnei prekybos sesijai. Kovo 4 dieną šie sandoriai pabrango 2,67 JAV dolerio, arba 4,2 proc., iki 66,74 JAV dolerio už barelį
Tuo metu balandžio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina Niujorko prekių biržoje (NYMEX) siekė 64,34 JAV dolerio už barelį ir buvo 0,51 JAV dolerio, arba 0,8 proc. didesnė nei trečiadienį. Ankstesnę sesiją šie sandoriai pabrango 2,55 JAV dolerio, arba 4,2 proc., iki 63,83 JAV dolerio už barelį – tai buvo aukščiausias lygis nuo 2019 metų balandžio 30 dienos.
Netikėtas OPEC+ sprendimas nedidinti gavybos paskatino daugelį bankų analitikų didinti prognozes dėl naftos kainų augimo.
„Goldman Sachs“ padidino „Brent“ rūšies naftos kainų prognozę 5 JAV dolerių už barelį ir mano, kad trečiąjį ketvirtį kain padidės iki 80 JAV dolerių už barelį. „JPMorgan“, „Australia & New Zealand Banking Group” ir „Citigroup“ analitikai taip pat padidino „Brent“ kainos prognozes.
Prekybininkų dėmesys sutelktas į Nacionalinio liaudies kongreso sesiją Pekine, kuriame jau nustatytas tikslas pasiekti 6 proc. Kinijos BVP augimą šiais metais.
Vykdydama Kinijos institucijų paskelbtą penkerių metų planą, šalis padidins savo naftos ir dujų atsargas, taip pat ketina paįvairinti energijos tiekimo šaltinius.