Siekdama išvengti ekologinės bombos sprogimo, užradoji akcinė bendrovė „Kėdainių vandenys“ turėtų sumokėti šimtus tūkstančių litų už pavojingų atliekų utilizavimą.
Praėjusių metų pabaigoje UAB „Kėdainių vandenys“ pardavė Akademijos katilinę bendrovei „Panevėžio energija“, kuri atlieka rekonstrukcijos darbus. Tačiau panevėžiečiai pageidavo pirkti tik tai, kas reikalinga jų veiklai – šilumos tiekimui miestelio gyventojams ir įstaigoms. Buvusiai savininkei, „Akademijos komunalinių paslaugų“ turto ir įsipareigojimų perėmėjai UAB „Kėdainių vandenys“ liko tai, ko energetikai nenorėjo pirkti: sudegę, savo funkcijų nebeatliekantys katilai ir 1000 kubinių metrų talpos rezervuaras su 250 tonų netinkamo naudoti mazuto.
Toks mazutas – tai pavojingos atliekos, kurias būtina utilizuoti pagal aplinkosaugos reikalavimus. „Kėdainių vandenys“ jau turi tokių darbų patirtį: teko utilizuoti 62 kubinius metrus mazuto atliekų ir išplauti talpą, kurioje jos buvo laikomos. Tąsyk Mažeikiuose registruotai uždarajai akcinei bendrovei „Ekovalis“ vandens tiekėjai sumokėjo 100,9 tūkst. litų. O modernizuojant miesto valymo įrenginius buvo tvarkomi du 200 kubinių metrų talpos rezervuarai – sumokėta 172 tūkst. litų.
Brangiausiai kainuoja mazuto atliekų utilizavimas – už kubinį metrą tenka mokėti 900 litų. Didelės sumos priskaičiuojamos už atliekų išsiurbimą, mazutuotų paviršių cheminį plovimą ir valymą, atliekų pervežimą.
Remdamasis anksčiau atliktų tokių darbų patirtimi, UAB „Kėdainių vandenys“ direktorius Alfonsas Čepas įsitikinęs, kad sutvarkyti Akademijoje esantį rezervuarą kainuos ne mažiau kaip 300-400 tūkstančių litų.
Dar dvi talpos su mazuto atliekomis yra Kapliuose. Ten irgi pasikartojo Akademijos sitacija: katilinę nupirko Panevėžio šilumos tiekėjai, o nereikalingas kuro talpas su mazuto likučiais paliko „Kėdainių vandenims“. Kelių tonų atliekų utilizavimas, talpų plovimas ir valymas vėl kainuos tūkstančius.
Akademijos katilinę ir kitą turtą, taip pat ir skolas bei prievoles „Kėdainių vandenys“ perėmė praėjusių metų lapkričio pradžioje, kai buvo likviduota bendrovė „Akademijos komunalinės paslaugos“. Taigi vos porą mėnesių katilinės ir šilumos tinklų savininke, buvusiai vandens tiekimo bendrovei teko didelė finansinė našta.
„Jei už atliekų utilizavimą mokėtume tokius pinigus, tai atsilieptų įmonės finansinei padėčiai, – sako UAB „Kėdainių vandenys“ direktorius A.Čepas. – Savivaldybės valia perimtas turtas nesusijęs su mūsų tiesioginės veiklos vykdymu – vandens tiekimu ir nuotėkų valymu, todėl būtų nusikaltimas tokį darbą atlikti už vandens vartotojų pinigus.“
Direktorius įsitikinęs, kad pavojingų atliekų utilizavimo išlaidas turėtų padengti rajono savivaldybė, kurios sprendimu nusigyvenusios bendrovės „Akademijos komunalinės paslaugos“ našta perkelta „Kėdainių vandenims“.
Rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis teigė, kad UAB „Kėdainių vandenys“ dar nesikreipė dėl netinkamo naudoti kuro utilizavimo išlaidų kompensavimo. Jo teigimu, sprendimą skirti lėšų turi tvirtinti savivaldybės Taryba. Kad jos nariai galėtų tarti galutinį žodį, turi būti teikiamas sprendimo projektas, o koks jis gali būti, administracijos vadovas neprognozuoja.
Pasak „Kėdainių vandenų“ direktoriaus A. Čepo, trumpam „praturtėjusi“ Akademijos katilinės turtu, bendrovė priversta vilkti didelę finansinę naštą: sumokėta 12 tūkstančių litų nekilnojamojo turto mokesčio, perimti banko kreditai. Į direktoriaus A. Čepo raštus, kuriais savivaldybė prašyta perimti „Akademijos komunalinių paslaugų“ skolas, atsakymo negauta.
Irma Ardavičienė