Apie tai Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr. Julius Kalibatas pasakoja naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
Pasak prof. habil. dr. J. Kalibato, atlikti tyrimai rodo, kad Mėnulio fazės gali turėti įtakos žmogaus biologiniams procesams.
„Indijos mokslininkų atliktame tyrime buvo nustatyta, kad pilnaties metu padidėja gliukozės kiekis kraujyje. Tai reiškia, kad mūsų organizmas reaguoja į Mėnulio fazes, o miegas gali būti sutrikdytas, ypač pilnaties metu“, – teigia jis.
Tyrimai parodė, kad kai kuriems žmonėms miego kokybė prastėja pilnaties metu, kai jų organizmo biologiniai ritmai gali būti paveikti didesnio gliukozės lygio kraujyje.
„Tai rodo, kad Mėnulio ciklai ir jų pokyčiai gali turėti įtakos mūsų kasdieniam gyvenimui ir miego kokybei“, – priduria jis.
Be to, kiti tyrimai atskleidė, kad kelios dienos prieš jaunąjį Mėnulį vyrams sumažėja testosterono kiekis.
„Tai gali turėti įtakos nuotaikai ir bendram savijautai, todėl rekomenduojame būti atsargiems, nebandykite eiti į kairę tomis dienomis, nes rezultatai gali būti nekokie“, – šmaikštauja specialistas.
Laiko pokyčių poveikis miegui
Pereinamieji laikotarpiai, tokie kaip laikrodžio pasikeitimas, gali sukelti miego sutrikimus. Profesoriaus teigimu, kai kurie žmonės, ypač jautrūs, patiria sunkumų prisitaikydami prie naujo laiko.
Jie dažnai ateina pas šeimos gydytojus prašydami migdomųjų, žinodami, kad miegas bus sutrikęs po laikrodžio pokyčio.
Jo teigimu, svarbu, kad gydytojai būtų empatiški ir suteiktų pagalbą tiems, kurie patiria stresą dėl miego sutrikimų.
„Mūsų užduotis yra padėti pacientams, tačiau visada reikia atsižvelgti į natūralius būdus, kaip pagerinti miego kokybę“, – sako prof. habil. dr. J. Kalibato.
Vaikų miego rutina
Kalbant apie vaikus, profesorius pabrėžia, kad miego reguliarumas yra itin svarbus. Vaikams labai svarbu turėti tvirtą miego režimą. Kai jie žino, kad kasdien eina miegoti tuo pačiu metu, tai padeda sukurti stabilų biologinį ritmą.
Taip pat jis atkreipia dėmesį, kad tėvai neturėtų leisti vaikams žiūrėti televizorių prieš miegą. Šie stereotipai gali sukelti netvarką ir trukdyti vaiko miegui.
Fizinis aktyvumas taip pat gali turėti teigiamą poveikį miego kokybei. Pasivaikščiojimas grynu oru prieš miegą gali padėti sumažinti stresą ir pagerinti miego kokybę.
Profesorius akcentuoja, kad fizinis krūvis turėtų būti malonus ir neturėtų būti per didelis, ypač senyvo amžiaus žmonėms ar tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis.
Kalbant apie natūralius miego gerinimo metodus, prof. habil. dr. J. Kalibatas minėjo, kad fitoterapija gali būti efektyvi. Valerijonas ir kitos raminančios žolelės jau šimtmečius naudojamos miego kokybei gerinti. Pasak jo, geriausia pradėti nuo natūralių priemonių prieš pradedant vartoti sintetinius migdomuosius vaistus.