Tradiciškai mes švenčiame Naujuosius Metus naktį iš gruodžio 31 į sausio 1 dieną. Nuo sausio 1 pradedame naujų metų kalendorių. Bet tai – europietiška tradicija, taip švenčiame todėl, kad gyvename pagal Grigaliaus kalendorių. Ne paslaptis, kad jis – anaiptol ne vienintelis pasaulyje. Ir, pavyzdžiui, Kinijoje nauji metai prasideda kiek vėliau – per žiemos mėnulio jaunatį.
Kinų arba Mėnulio Naujieji metai vis sparčiau populiarėja ir pas mus. Išties, kodėl gi nepasidarius dar vienos šventės?
Kinams Naujieji metai ateina pirmąją mėnulio mėnesio dieną, tai viena pagrindinių šeimos švenčių, kaip ir pas mus. Tą dieną vyrai puošia namus, moterys ruošia šventinį stalą, o vaikai nekantriai laukia dovanėlių.
Šiemet savo Naujuosius Metus kinai švenčia šiandien, vasario 3. Būtent nuo vasario 3 Kinijoje prasideda oficialios 5 dienų naujametės atostogos.
Naujuosius metus rekomenduojama sutikti apsirengus raudonai – Kinijoje ši spalva itin gerbiama. Dovanojant dovaną prie jos būtinai turėtumėte pridėti ir į raudoną popierių įvyniotų monetų – kinai jų dovanoja ir vaikams, ir suaugusiesiems linkėdami sveikatos ir gerovės. Populiariausias naujametis valgis – kinų koldūnai: trikampių formos, pagardinti sojų arba česnakiniu padažu.
O jei nusprendėte Naujuosius metus sutikti japonišku stiliumi, koldūnus pakeiskite ilgais makaronais soba. Japonams jie simbolizuoja turtus ir ilgaamžiškumą. Japonišką naujametį stalą būtinai turėtų puošti ryžiai ir apvalūs ryžių miltų paplotėliai, pupelės (tvirtos sveikatos simbolis) ir, žinoma, jūros gėrybės.
Švenčiant japoniškus Naujuosius metus jums dar prireiks tradicinės ryžių degtinės sakės ir... grėblio! Taip, taip, būtent grėblio! Šis proziškas daiktas Japonijoje laikomas talismanu – kad būtų kuo sugrėbti laimę jei kartais jos būtų atseikėta labai daug. Tiesa, japoniškas grėblys kiek elegantiškesnis nei mūsiškis – jis gaminamas iš bambuko, puošiamas hieroglifais ir sėkmę nešančiais paveikslėliais.