Jungtinių Tautų Genralinė Asamblėja pradeda 64 savo sesiją, į kurią susirinks daugiau nei 120 valstybių vadovai. Dalis valstybių vadovų, tarp jų ir JAV prezidentas Barackas Obama, JT Generalinėje Asamblėjoje dalyvaus pirmą kartą. Debatai tęsis 7 dienas.
Į darbotvarkę įtraukti tokie svarbūs klausimai kaip Izraelio ir arabų valstybių konfliktas, karas Afganistane, Kalnų karabacho ateitis.
Laukiama, kad B. Obama inauguracinėje sesijos kalboje išsakys mintį, kad tik daugiašalis bendradarbiavimas, o ne vienašališkas veikimas, gali padėti atremti didžiausius mūsų laikmečio iššūkius. JAV ambasadorė prie JT Susan Rice kaip didžiausius iššūkius įvardija terorizmą, genocidą, kibernetines atakas, Irano ir Šiaurės Korėjos branduolinę veiklą, gresiančias pandemijas, kovą su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu.
S. Rice teigė, kad JAV pripažįsta, jog šalies saugumas yra glaudžiai susijęs su žmonių gerove kitose pasaulio valstybėse.
Šiltas priėmimas
Analitikai teigia, kad B. Obamos kalba JT Generalinėje Asamblėjoje bus priimta itin šiltai, nes ji žymi Baltųjų rūmų tono pokytį ir bandymą pasiekti musulmonų pasaulį.
Generalinės Asamblėjos sesijoje dalyvaus ir naujasis Japonijos premjeras Yukio Hatoyama, kuris ragins sukurti regioninę Azijos valstybių grupę, panašią į Europos Sąjungą. Y. Hatoyamos teigimu, ši grupė galėtų turėti ir bendrą valiutą.
Prieš asamblėją Y. Hatoyama susitiko su Kinijos prezidentu Hu Jintao ir abiejų valstybių lyderiai išsakė siekį gerinti dvišalius santykius. Visa tai yra įmanoma, nes Y. Hatoyamos Demokratų partija pagaliau iš valdžios nuvertė Liberalus demokratus, kurie šalį valdė bemaž pusę amžiaus.
B. Obama susitiks su naujuoju Japonijos vyriausybės vadovu. Be to, laukiama, kad bus surengtas ir neformalus JAV prezidento susitikimas su Libijos diktatoriumi Muammaru Qaddafiu, kuris pirmą kartą per 40 valdžioje praleistų metų atvyko dalyvauti JT Generalinėje Asamblėjoje. Būtent Libijos atstovas Ali Abdussalamas Trekis eis šios asamblėjos sesijos prezidento pareigas.
B. Obama taip pat kalbėsis ir su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu ir Kinijos lyderiu Hu Jintao.
Tiesa, jis nesirengia susitikti su Irano prezidentu Mahmoudu Ahmadinejadu. Susitikimo nebus net nepaisant to, kad abiejų valstybių lyderiai dalyvaus pietuose, kuriuose rengs JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas.
Dvi žmogaus teises ginančios organizacijos ragina Generalinę Asamblėją paskirti specialų tyrėją, kuris ištirtų kalbas dėl žmogaus teisių pažeidimų, vykdytų po birželio 12 dieną vykusių ginčytinų prezidento rinkimų.
Perspektyvos dėl derybų su Iranu
Kadangi Irano branduolinė programa bus viena iš pagrindinių Genralinės Asamblėjos temų, 5 nuolatinių JT Saugumo Tarybos narių užsienio reikalų ministrai, prie kurių prisidės ir Vokietijos atstovas, susitiks su Europos Sąjungos atstovais ir aptars spalio 1 dieną prasidėsiančių derybų su Iranu perpspektyvas.
Irano užsienio reikalų ministras Manucheras Mottakis viliasi, kad spalio mėnesio derybos padės išspręsti Teherano vykdomos branduolinės programos problemą.