Kaip skelbia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), nuo šių metų keičiasi pajamų deklaravimo principas – nelieka pilkos deklaracijos formos. Jos vietoje bus deklaravimo vedlys, kuriuo informaciją apie pajamas gyventojai teiks klausimų – atsakymų principu.
Kitaip nei iki šiol, deklaravimas prasidės 2 etapais. Balandžio 15 d. pradeda deklaruoti pernai pajamų gavę savarankiškai dirbantys asmenys (su individualios veiklos pažyma ar verslo liudijimu).
Po savaitės, balandžio 22 d. – visi kiti šalies gyventojai, kuriems privalu arba kurie nori pateikti deklaracijas
VMI teigimu, dvi datos pasirenkamos todėl, kad deklaravimas vyktų sklandžiai, būtų užtikrintas sistemų veikimas ir klientų aptarnavimas nuotoliniu būdu.
Pildant deklaraciją iš 2019 m. gautų pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus bus gauta suma, nuo kurios ir skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis (GPM).
Jo nepriemoką gyventojai turės sumokėti. Jeigu susidarys permoka, ji iki liepos 1 d. turėtų būti pervesta į nurodytą sąskaitą.
VMI apdorojus deklaracijų duomenis, jie bus perduoti ir „Sodrai“. Ši apskaičiuos, kiek už praėjusius metus gali reikti sumokėti socialinio draudimo įmokų.
Ką daryti, jei pinigų neužtenka?
VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė paaiškino, kad atsižvelgiant į nustatytus individualios veiklos ribojimus dėl koronaviruso, sudarytas ekonominių veiklų sąrašą.
Gyventojams, kurie jas vykdė iki karantino, bus taikomos tokios pačios VMI ir „Sodros“ mokestinės pagalbos priemonės, kaip ir nuo pandemijos nukentėjusioms įmonėms.
„Tai reiškia, kad savarankiškai dirbantys gyventojai, kurių ekonominė veikla yra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 veiklų sąrašą ir kuriems nuo kovo 16 d. iki ekstremaliosios situacijos pabaigos ir 2 mėnesius po jos, atsiras mokėtinų mokesčių, bus automatiškai, be prašymo atleidžiami nuo delspinigių, ir jiems nebus inicijuoti nauji mokesčių išieškojimo veiksmai“, – aiškino R. Virvilienė.
Anot jos, tokios pat sąlygos taikomos ir „Sodros“ įmokoms.
„Pirmiausia, tai yra aktualu individualią veiklą vykdantiems gyventojams, kurie samdo darbuotojus arba yra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojai, ir dėl to jiems periodiškai reikia mokėti mokesčius“, – nurodė inspekcijos atstovė.
Ji priminė, kad savarankiškai dirbantiems gyventojams deklaruoti pajamas, sumokėti mokesčius ir socialinio draudimo įmokas šiais metais reikės dviem mėnesiais vėliau – iki liepos 1 d.
Taigi, jei iki tol ekstremalioji padėtis šalyje dar nebus pasibaigusi, į sąrašą įtrauktą veiklą savarankiškai vykdantiems gyventojams automatiškai bus taikomos mokestinės pagalbos priemonės: jiems nebus skaičiuojami delspinigiai, nebus pradedamas naujų mokesčių išieškojimas.
Pasibaigus ekstremaliajai situacijai, tokie gyventojai turės du mėnesius mokesčiams sumokėti arba sudaryti mokestinės paskolos sutartį be palūkanų. Tokios pačios sąlygos taikomos ir „Sodros“ įmokoms, tačiau su „Sodra“ reikės sudaryti atskirą įmokų mokėjimo dalimis sutartį.
„Jei gyventojas vykdo individualią veiklą pagal pažymą, kuri nėra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 ekonominių veiklų sąrašą, tačiau taip pat susidūrė su veiklos iššūkiais dėl pandemijos, po mokesčio sumokėjimo termino pabaigos jis galės VMI pateikti supaprastintą prašymą „vieno langelio“ principu, skirtą tiek VMI, tiek „Sodrai“ dėl mokestinių pagalbos priemonių taikymo“, – aiškino R. Virvilienė.
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis priminė, kad, be kartu su VMI taikomų priemonių, ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpio privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų mokėjimas atidėtas 2 metams.
Pagal priimtą įstatymą, ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpio metu nesumokėtos PSD įmokos galėtų būti sumokėtos per 2 metus nuo ekstremaliosios situacijos ar karantino atšaukimo.
Nesumokėjus PSD įmokų ekstremaliosios padėties metu, sveikatos draudimas, individualia veikla užsiimantiems asmenims, galiotų.
VMI duomenimis, praėjusiais metais deklaracijas iš viso pateikė 1 mln. 322 tūkst. šalies gyventojų.
Daugiau nei 697 tūkst. gyventojų pateikė deklaracijas su grąžintina GPM suma, jiems buvo grąžinta beveik 110 mln. eurų GPM permokų.
Beveik 379 tūkst. gyventojų pateikė deklaracijas su mokėtina GPM suma, jie turėjo sumokėti 172 mln. eurų GPM.
VMI spaudos konferenciją apie pajamų deklaravimą žiūrėkite: