Artėjant sovietų armijai iš Lietuvos pasitraukęs Pranas Gailius jau daugiau nei šešis dešimtmečius gyvena ir kuria Prancūzijoje. Lietuvišką pasą tarp savo darbų ir popierių prapuldęs žemaitis ligi šiol tebesididžiuoja lietuviškomis šaknimis, o lietuviški vaikystės prisiminimai (baltas takas, vedantis link Ventos, ešerio šešėlio virpėjimas jos giliam vandeny, margaspalvės sekmadienio mišios) bei mūsų liaudies menas jam tebelieka vienu svarbiausių įkvėpimo šaltinių.
Iš prigimties poetas, savo tikrąjį dailininko pašaukimą Pranas Gailius atrado tik atsidūręs Prancūzijoje ir yra kone vienintelis užsienyje gyvenantis Lietuvos dailininkas, kuris meno studijas pradėjo jau Vakaruose ir kurio talentą išskleidė vien vakarietiškoji kūrybinė aplinka. Liaudies meno išraiškos moderniomis formomis ieškoti Praną Gailių paskatino bendravimas su žymiojo kompozitoriaus Olivier Messiano mokiniais, o į abstraktųjį meną jį pastūmėjo gamta, jos nuolatinis gyvybingumas. “Nesu vaizdo žmogus, esu energijos perteikėjas“, - sako jis. Pranas Gailius neįsivaizduoja savęs be Paryžiaus, tačiau palankiausia aplinka jo kūrybiniam vitališkumui tebelieka Prancūzijos pietūs, Provansas, kur jis turi savo dirbtuvę. Jo kūryboje įstabiu būdu susilydo vėsus Ventos mėlis ir saulės kaitinamo Provanso geltonis.
Bundantis jauno lietuvio talentas Prancūzijoje iš karto buvo pastebėtas. Su keliais frankais ir darbų aplanku iš Strasbūro į Paryžių atvykusiam Pranui Gailiui tereikėjo parodyti savo pirmuosius kūrybinius bandymus, kad patektų į garsiąją Fernando Leger akademiją, vėliau jis studijavo Aukštojoje nacionalinėje dailės mokykloje.
Pirmoji personalinė lietuvio dailininko paroda „Haut Pave“ galerijoje 1955 metais jam atvėrė duris į daug Paryžiaus parodų salių, o šios nutiesė kelius į daugybę Europos ir viso pasaulio šalių: savo tapybos, grafikos, dailininko knygų parodas Pranas Gailius surengė Vokietijoje, Švedijoje, Liuksemburge, Austrijoje, Kanadoje, Amerikoje, Japonijoje, kituose kraštuose. Pranas Gailius savuoju menininko Prano vardu gerai žinomas Paryžiaus galerijose, jo darbų yra įsigijusi Nacionalinė Prancūzijos biblioteka, Prancūzijos modernaus meno centras (Centre George Pompidou – Beaubourg) ir kitų šalių nacionaliniai muziejai, daugybė Prancūzijos, kitų šalių meno kolekcininkų, didžiausi jo talento gerbėjai subūrė Prano bičiulių draugiją.
Apsukęs ratą aplink pasaulį, 2005 metais Pranas Gailius sugrįžo ir Lietuvon: Lietuvos dailės muziejuje buvo surengta jo didelė retrospektyvinė paroda. Tačiau šio vieno iškiliausių mūsų dailininkų kūryba tokia įvairi ir gausi, kad ji mums tebelieka ir atrasta, ir dar neatrasta, tikriau pasakius – pradedama atrast žemė. Galerijos „Žalias vėjas“ direktoriaus Edvido Žuko iniciatyva gimusi, iš Paryžiaus atvežta ir parengta paroda „Jautrūs paviršiai“, kurios darbai atrinkti su pačiu dailininku – tai dar plačiau atveriamas langas į lietuvišką – prancūzišką meninį Prano Gailiaus pasaulį ir ypatinga galimybė iš arčiau pažinti šį unikalų mūsų talentą, kurio kūryba jo vardą jau rašo tarp mūsų dailės klasikų.
Prano Gailiaus paroda „Jautrūs paviršiai“ rengiama Lietuvos tūkstantmečio proga ir įtraukta į Vilniaus, Europos kultūros sostinės programą. Jos kuratorius – Edvidas Žukas.
Prano Gailiaus tapybos ir grafikos parodos "Jautrūs paviršiai" atidarymas vyks ARKOS galerijoje rugsėjo 8 d. 18 val. Paroda veiks iki rugsėjo 23 d.
Valdas Papievis