• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as penktadienį per ceremoniją, skirtą pagerbti lapkričio 13-osios kruvinų teroro atakų aukas, pažadėjo, kad jo šalis atsakys į „fanatikų armijos“ išpuolius Paryžiuje, rengdama daugiau „dainų, koncertų ir šou“.

REKLAMA
REKLAMA

 

„Mes nepasiduosime nei baimei, nei neapykantai“, – sakė F.Hollande'as per ceremoniją Invalidų namų komplekso kieme Paryžiaus centre, kur buvo susirinkę apie 2 600 kviestinių svečių, įskaitant sužeistuosius per smurto išpuolius.

REKLAMA

„Visiems jums iškilmingai pažadu, jog Prancūzija darys viską, kad sunaikintų šiuos nusikaltimus įvykdžiusią fanatikų armiją“, – pabrėžė jis kalbėdamas puošniame XVII amžiaus sostinės komplekse, kuriame įsikūrusi kariuomenės ligoninė, muziejus ir yra Napoleono kapas.

Kai kurie žmonės, sužeisti per atakas, sėdėjo neįgaliųjų vežimėliuose, o uniformuoti ugniagesiai ir greitosios pagalbos darbuotojai tyliai stovėjo išsirikiavę eilėmis, praėjus dviem savaitėms po to, kai užpuolikai surengė šaudynes Paryžiaus baruose, restoranuose ir vienuose koncertų rūmuose, taip pat mirtininkų sprogdintojų atakas prie nacionalinio stadiono „Stade de France“.

REKLAMA
REKLAMA

Ceremonija prasidėjo, kai prezidentas atvyko į Invalidų namų kompleksą šaltą ir apsiniaukusią dieną, skambant nacionaliniam himnui „La Marseillaise“ („Marselietė“), kurį atliko Respublikos Gvardija.

Lapkričio 13-ąją nužudytų 130 žmonių nuotraukos buvo rodomas juodame ekrane, o dainininkai atliko jaudinamą klasikinę baladę „Quand on n'a que l'amour“ („Kai mums belieka tik meilė“), sukurtą belgo Jacques'o Brelio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

F.Hollande'as sakė, kad buvo „pavogta 130 likimų; niekada nebesigirdės 130 žmonių juoko“. Prezidentas pažymėjo, kad atakų aukomis tapo žmonės iš daugiau negu 50 Prancūzijos vietų ir 17 šalių.

Jis sakė, kad dauguma nužudytųjų buvo jaunesni negu 35 metų, ir pabrėžė, jog atakų taikiniais tapo populiarios naktinių pramogų vietos Prancūzijos sostinėje, tarp jų barai, restoranai ir koncertų rūmai.

REKLAMA

„Jie buvo nužudyti dėl to, kad įkūnijo gyvenimą ... dėl to, kad atstovavo Prancūzijai ... dėl to, kad atstovavo laisvei“, – sakė F.Hollande'as.

Tarp ceremonijos dalyvių buvo kai kurie iš daugiau negu 350 žmonių, sužeistų per tas atakas. Daugelis jų sėdėjo neįgaliųjų vežimėliuose.

Koordinuotos mirtininkų sprogdintojų atakos ir šaudynės baruose, restoranuose, vienuose koncertų rūmuose ir prie nacionalinio stadiono „Stade de France“, surengtos prieš dvi savaites, buvo didžiausi teroro išpuoliai, kada nors įvykdyti Prancūzijos teritorijoje.

REKLAMA

Atsakomybę dėl jų prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“, o F.Hollande'as tas atakas prilygino karo paskelbimui.

Užpuolikai siekė „pamišėliškų tikslų ir išdavė savo Dievą“, perspėjo jis.

Prezidentas pridūrė, kad Prancūzija atsakys į šias atakas rengdama daugiau „dainų, koncertų ir šou. Mes toliau eisime į stadionus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artėjant iškilmingai penktadienio ceremonijai F.Hollande'as paragino prancūzus iškabinti visoje šalyje trispalves.

„Kiekvienas Prancūzijos pilietis gali prisidėti (prie pagerbimo), pasinaudojęs galimybe iškelti ant savo namo mėlynos, baltos ir raudonos spalvos vėliavą – Prancūzijos spalvas“, – vyriausybės atstovas Stephane'as Le Follis citavo prezidento žodžius.

REKLAMA

Tačiau kai kurių aukų šeimos sakė nedalyvausiančios šiame renginyje, kaltindamos vyriausybę nesugebėjus užtikrinti didesnio saugumo po sausį įvykdytų atakų, kai džihadistai Paryžiuje nužudė 17 žmonių – daugiausiai per išpuolį prieš satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“.

„Ačiū ponui prezidentui, politikams, bet mes nenorime jūsų rankos paspaudimų arba jūsų pagarbos – ir laikome jus iš dalies atsakingais už tai, kas įvyko!“ – savo „Facebook“ paskyroje pareiškė Emmanuelle Prevost, kurios brolis buvo vienas iš 90 nužudytųjų koncertų rūmuose „Bataclan“.

REKLAMA

Pabrėždami šios ceremonijos iškilmingumą, dienraščiai „Liberation“ ir „Le Parisien“ penktadienį savo pirmuosiuose puslapiuose išspausdino visų atakų aukų vardus pajuodintu šriftu.

Prancūzija suintensyvino aviacijos smūgius prieš IS taikinius Sirijoje ir Irake, kur ta grupuotė kontroliuoja dideles teritorijas. Paryžius taip pat nori labai koordinuotų tarptautinių pastangų sunaikinti šį džihadistų judėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažadėjęs sutriuškinti IS dėl tos grupuotės vaidmens lapkričio 13-osios atakose, Prancūzijos lyderis per kelias pastarąsias dienas tarėsi su šalių partnerių lyderiais Paryžiuje, taip pat aplankė Vašingtoną ir Maskvą.

Jis sakė susitaręs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu koordinuoti aviacijos smūgius prieš IS.

„Smūgiai prieš „Daesh“ (IS) bus suintensyvinti ir bus koordinuojami“, – F.Hollande'as sakė per bendrą spaudos konferenciją su Kremliaus vadovu ir pridūrė, kad kad tie smūgiai bus sutelkti į naftos transporto infrastruktūrą.

REKLAMA

F.Hollande'as per savo diplomatinį maratoną užsitikrino kai kurių sąjungininkų pažadą palaikyti Prancūzijos pastangas, bet JAV toliau skeptiškai vertina galimybę suintensyvinti karinius veiksmus, kai Sirijoje nėra patikimų vietos pajėgų ir aiškios politinės strategijos.

Amerika taip pat neketina bendradarbiauti su Rusija, kurios aviacija bombarduoja kitas sukilėlių grupes, siekiančias nuversti Sirijos prezidentą Basharą al Assadą.

Šaliai gedint aukų, teisėsauga tęsia tarptautines paieškas, persekiodama du pagrindinius įtariamuosius: Salahą Abdeslamą, atlikusį svarbų logistikos vaidmenį per atakas Paryžiuje, taip pat Mohamedą Abrini, kuris buvo pastebėtas kartu su S.Abdeslamu likus dviem dienoms iki išpuolių.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų