• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl mokslinio eksperimento tunelis po Prancūzijos ir Šveicarijos siena tampa viena šalčiausių vietų Visatoje.

REKLAMA
REKLAMA

Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijai CERN priklausančiame hadronų priešpriešinių srautų greitintuve temperatūra netrukus turėtų būti sumažinta iki minus 271 laipsnio Celsijaus – labiau nei tolimame kosmose, rašo BBC.

REKLAMA

Dalelių greitintuve yra tūkstančiai magnetų, kurie bus atšaldyti skystu heliu.

Šie magnetai išdėstyti beveik 27 kilometrų ilgio, žiedo pavidalo tunelyje.

Kai tik dalelių greitintuvas bus parengtas, bus paleisti du protonų srautai, kurie priešingomis kryptimis tunelio žiedu skries šviesos greičiui artimu greičiu.

REKLAMA
REKLAMA

Tam tikruose taškuose dalelės susidurs neįtikėtina smūgio jėga. Mokslininkai tikisi, jog tokie eksperimantai padės atskleisti esminius dalykus apie tai, kaip atsirado Visata, – kas vyko per vadinamąjį Didįjį sprogimą.

Per pastaruosius mėnesius tam tikru, tačiau ne vienodu metu visi milžiniško tunelio sektoriai buvo „atšaldyti“ iki minus 271 laipsnio Celsijaus. Tuo metu net ir toli kosmose yra maždaug laipsniu šilčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Joks dalelių fizikai tirti skirtas įrengimas iki šiol neveikė tokiomis sąlygomis, tačiau šis kol kas atitinka lūkesčius.

„Dirbame pagal aiškias taisykles, besiremiančias itin atidžiai parinktomis procedūromis, kurios parinktos atsižvelgiant į informaciją, surinktą apie [įrenginio] prototipus“, – aiškina dalelių greitintuvo priežiūros vadovas Roberto Sabanas.

REKLAMA

„Mūsų šūkis – jokių trumpesnių kelių. Pakeisti bet kurį elementą, kuris šiandien yra atšaldytas, yra tas pats kaip grąžinti jį iš Mėnulio. Atšildymui prireikia maždaug trijų ar keturių savaičių, o pačiam pakeitimui – dar vienos ar dviejų. O sušaldyti dar kartą reikėtų nuo trijų iki šešių savaičių. Taigi matote, jog jei padarytume klaidą, ji kainuotų tris mėnesius“, – sako jis.

REKLAMA

Šiuo metu nepakankamai atšaldyti eksperimentui yra du dalelių greitintuvo sektoriai.

Manoma, kad pirmą kartą veikti įrengimas bus paleistas šiemet rugpjūtį.

Projekte dirbo daugiau nei 2 tūkst. fizikų iš dešimčių pasaulio šalių.

Buvo kritikos, jog tokio galingo įrenginio veikla gali sukelti nenumatytų pasekmių – neva jis gali net sunaikinti pačią Žemę.

Tačiau, kaip skelbia BBC, šių metų birželį paskelbta CERN ataskaita teigia, jog esą nėra „jokio įmanomo pavojaus“.

Visuomenėje dalelių greitintuvas tapo labiau žinomas po to, kai jį vienoje savo knygų aprašė „Da Vinčio kodo“ autorius Danas Brownas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų