• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyvenimas kartais labai sumaišo žmonių, šeimų, kartų likimus. Dėl įvairių gyvenimo peripetijų pasikeičia tautybės, valstybės. Taip atsitiko  garsaus Prancūzijos ir Italijos dvidešimto amžiaus antros pusės aktoriaus Žako Šerno (Jacques Sernas) gyvenime.

REKLAMA
REKLAMA

Tik prieš keletą metų jis sužinojo, kad Lietuvoje turi ir giminių, jų tarpe ir Medininkų nusikaltimo auką  Tomą Šerną, ir Nemunėlio Radviliškyje palaidoto tėvo Jokūbo Šerno kapą

REKLAMA

Jokūbas Šernas, Vasario 16 Nepriklausomybės Akto signataras,  gimė  1888 06 14  Nemunėlio Radviliškio valsčiaus Jasiškių  kaime evangelikų reformatų šeimoje. Baigęs Nemunėlio Radviliškio pradinę mokyklą, mokėsi privačiai, vėliau Slucko (Baltarusijoje) ir Dorpato (dabar Tartu Estijoje) privačioje gimnazijoje.

REKLAMA
REKLAMA

1910 – 1914 m. studijavo Dorpato, vėliau Peterburgo universiteto Teisės fakultetuose. Baigęs studijas, J.Šernas atvyko į Lietuvą, apsigyveno Vilniuje. Tolimesni jo gyvenimo faktai: „Lietuvos žinių" laikraščio redaktorius (1914), Vilniaus „Ryto" gimnazijos mokytojas (1915-1918), Lietuvių draugijos nukentėjusiems nuo karo šelpti reikalų vedėjas (1914), komiteto narys, vienas Lietuvių konferencijos Vilniuje (1917 09 18 - 22) organizatorių, Lietuvos Tarybos prezidiumo  sekretorius (1918 02 16 – 1919 03), ministras be portfelio ketvirtosios, M.Šleževičiaus vyriausybėje (1919 04 – 1919 10).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Taryba delegavo J.Šerną į Mažosios Lietuvos lietuvių  organizaciją – Prūsų Lietuvos Tautinę Tarybą. Jo pastangomis 1920 metų pavasarį į Lietuvos Tarybą įtraukti trys Mažosios Lietuvos atstovai.

Jokūbas Šernas buvo „Savivaldybės" žurnalo steigėjas ir redaktorius (1923-1926), Vidaus reikalų ministerijos Savivaldybės departamento organizatorius ir pirmasis jo direktorius (nuo 1925), Prekybos ir pramonės banko direktorius. Priklausė Tautos pažangos partijai, aktyviai dalyvavo Evangelikų reformatų bažnyčios veikloje.

REKLAMA

Pirmo pasaulinio karo metais vedė Kleofą Brijunaitę, jiems 1917 m. gimė dukra Danutė - Irena. Išsiskyręs su pirmąja žmona, 1925 m. vedė Verą Fainberg.

Su žmona Vera Fainbergaite – Šerniene ir turėjo 1925 07 30 gimusį  sūnų Jokūbą – Bernardą Šerną, vėliau tapusį  garsiu aktoriu ir nusifilmavusį daugelyje Italijos, Prancūzijos filmų.

REKLAMA

Jokūbas Šernas mirė po sunkios ligos 1926 07 31 Kaune, palaidotas Nemunėlio Radviliškio kapinėse Biržų rajone. Po vyro mirties žmona su mažamečiu sūnumi Jokūbu išvyko į Prancūziją.

Pats Jokūbo, tapusiu Žaku Šerno gyvenimas irgi buvo audringas, kupinas įvairiausių išbandymų. Antro pasaulinio karo metais Vokietijai okupavus Prancūziją, jis dalyvavo Pasipriešinimo judėjime, buvo areštuotas, kalėjo Buchenvaldo koncentracijos stovykloje. Prieš tapdamas žinomu aktoriumi, studijavo, dirbo žurnalistu, netgi bandė profesonalaus boksininko karjerą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip žurnalistas buvo akredituotas ir iš arti stebėjo Niurnbergo procesą 1946 m., kada buvo teisiami nacistinės Vokietijos veikėjai.

Apie savo lietuviškas šaknis Žakas Sernas daugiau sužinojo JAV gyvenančio anūko Metjuso Frajolio dėka, kuris  giminės istorijos paieškas pradėjo nuo enciklopedijų bei žinynų apie Lietuvą ir taip netikėtai užmezgė ryšį su vieninteliu išlikusiu Medininkų žudynėse Tomu Šernu.

2004 metais Žakas Šernas po ilgo laiko buvo atvykęs į Lietuvą, apsilankė Nemunėlio Radvilškyje Biržų rajone, kurio evangelikų reformatų bažnyčioje buvo pakrikštytas ir kur yra jo tėvo kapas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų