• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs varžovas kaltina prezidentą kišimųsi į teismo procesą

Politinė konkurencija, tarptautinė prekyba ginklais, verslo intrigos, gąsdinimai, kyšiai: „Clearstream“ bylai būdingas populiaraus holivudinio filmo žavesys. Kiekvienas ketverių metų senumo teismo dramos posūkis prikausto Prancūzijos dėmesį. Vieną jos pagrindinių herojų – buvusį ministrą pirmininką Dominique de Villepin – nurodyta teisti baudžiamajam teismui. Šią savaitę jis apkaltino pagrindinį savo varžovą prezidentą Nicolas Sarkozy kišantis į teismo procesą.

REKLAMA
REKLAMA

Istorija prasidėjo 2004 m., kai teisėjui buvo „nutekintas“ sąrašas, kuriame buvo išvardinti žmonės, neva turintys slaptas banko sąskaitas „Clearstream“ finansų kliringo rūmuose Liuksemburge. Sąskaitos buvo tariamai susijusios su kyšiais už tai, kad 1991 m. prancūziškų fregatos būtų parduotos Taivanui. Vienas iš įvardintų asmenų buvo tuomet, prezidentaujant Jacques Chirac, finansų ministro pareigas ėjęs N. Sarkozy. (D. de Villepin buvo vidaus reikalų ministras.) Bet vėliau teisėjas nusprendė, kad vardų sąrašas yra klastotė, ir buvo pradėta nauja byla dėl „neteisingų kaltinimų“. Šioje byloje N. Sarkozy tapo civiliniu ieškovu.  

REKLAMA

Tyrimas nurodė į Imad Lahoud ir Jean-Louis Gergorin – du buvusius Europos aviacijos gynybos ir erdvės kompanijos (EADS – European Aeronautic Defence and Space) vadovus, kurie įtariami suklastoję sąrašą. Į pensiją išėjęs slaptasis agentas generolas Philippe Rodot buvo pakviestas liudyti ir ikiteisminio tyrimo teisėjai konfiskavo jo stacionarų bei nešiojamuosius kompiuterius. Generolas teigė, kad sąrašo autentiškumą J. Chirac pageidavimu jį paprašė ištirti D. de Villepin.

REKLAMA
REKLAMA

J. Chirac advokatai tvirtina, kad už veiksmus, atliktus einant prezidento pareigas, konstitucija jam suteikia teisinę neliečiamybę. Dėl to D. de Villepin lieka labiausiai žinoma asmenybė, kurios vardui kenkia ši byla. Kai 2007 m. liepą jam buvo pareikšti kaltinimai, jam buvo uždrausta susisiekti su J. Chirac. Iš pradžių teisėjai nusprendė, jog prieš jį turimų įrodymų nepakanka kad byla atsidurtų teisme. Bet po tolesnio tyrimo jie nusprendė, kad D. de Villepin turi stoti prieš teismą už „bendrininkavimą neteisingai apkaltinant, bendrininkavimą naudojant klastotes, vogtos nuosavybės įgijimą ir pasitikėjimo sulaužymą“. Jam gali grėsti įkalinimas iki penkerių metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. de Villepin smogė atsakomąjį smūgį. Jis mano esąs neteisingai išskirtas dėl seniai besitęsiančios konkurencijos su N. Sarkozy, prasidėjusios dar tuomet, kai jie varžėsi, kuris bus J. Chirac įpėdinis. Šią savaitę jis tvirtino, kad „esąs absoliučiai nekaltas šioje šioje byloje“ ir skundėsi „spaudos linčo teismu“. Laikraščiui Le Parisien jis sakė: „Man baisu, kad didžia dalimi Nicolas Sarkozy yra apakintas aistros.“

REKLAMA

Jis taip pat apkaltino N. Sarkozy kišantis į teismo procesą, nes šis prezidento dekretu tik 17 dienų atidėjo ikiteisminio tyrimo teisėjo Henri Pons paaukštinimą į Monpeljė apeliacinį teismą. Per savo pratęstą mandatą H. Pons buvo vienas iš teisėjų, nusprendusių, kad D. de Villepin turi stoti prieš teismą. „Nepriimtina, kad šiame krašte taip painiojami tvirtinančios, jog patyrė žalą, šalies privatūs interesai ir respublikos prezidento atsakomybė visuomenei“, – teigė D. de Villepin. Jis pasiskundė Valstybės tarybai (Conseil d'État) – aukščiausiajam Prancūzijos administraciniam teismui.

REKLAMA

Nepanašu, kad byla bus pradėta nagrinėti anksčiau nei 2010 m. D. de Villepin tvirtina tenorintis, jog paaiškėtų tiesa. Nedaug prancūzų politikų atsiduria už grotų. François Mitterand kadencijos laikotarpiu ministru buvęs Bernard Tapie beveik šešis mėnesius praleido kalėjime dėl futbolo rungtynių klastojimo bylos. Šiemet Charles Pasqua, kuris J. Chirac kadencijos metu buvo vidaus reikalų ministras, dėl nelegalaus partijos finansavimo buvo lygtinai paskirta įkalinimo bausmė. 2004 m. taip pat lygtinai nuteistas buvęs ministras pirmininkas Alain Juppé. Geriausiai žinomas atvejis Prancūzijoje susijęs su buvusiu užsienio reikalų ministru Roland Dumas, kuris 2004 m. „Elf“ korupcijos byloje buvo nuteistas šešiems mėnesiams kalėjimo už tai, kad priiminėjo nelegalias dovanas, tarp jų – graikiškas statulėles ir dizainerių kurtus batus. Bet pateikus apeliaciją nuosprendis jam buvo panaikintas.

Parengta pagal The Economist

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų