Pranešime J.-Y. Le Drianas sakė, kad nuspręsta nedelsiant atšaukti konsultacijoms abu prancūzų ambasadorius dėl „išskirtinio Australijos ir JAV rugsėjo 15 dieną paskelbtų pranešimų rimtumo“.
Kanberos sprendimas atsisakyti vandenyno klasės povandeninių laivų projekto, prie kurio Australija ir Prancūzija dirbo nuo 2016 metų, yra „nepriimtinas sąjungininkų ir partnerių elgesys“, sakė ministras.
„To padariniai daro įtaką pačiai mūsų sąjungų, partnerysčių koncepcijai bei Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono svarbai Europai“, – pridūrė jis.
Amerikiečių prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) trečiadienį paskelbė apie naują Australijos, Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės gynybos aljansą ir ketinimus Australijai perduoti JAV branduolinių povandeninių laivų technologijas.
Be povandeninių laivų laivyno, AUKUS suvienys jėgas ir dėl kibernetinių, dirbtinio intelekto (DI), ypač taikomojo DI, kvantinės technologijų, tam tikrų povandeninių pajėgumų.
Paktas plačiai vertinamas kaip skirtas kovoti su Kinijos kilimu.
Toks žingsnis supykdė Prancūziją, kuri prarado sutartį tiekti Australijai įprastus povandeninius laivus, kurių vertė 2016 metais, kai buvo pasirašytas kontraktas, siekė 50 mlrd. Australijos dolerių (31 mlrd. eurų).
Vienas Baltųjų rūmų pareigūnas pareiškė „apgailestaujantis“ dėl Prancūzijos ambasadoriaus atšaukimo, tačiau pridūrė: „Artimiausiomis dienomis ir toliau stengsimės išspręsti savo nesutarimus, kaip tai darėme kituose mūsų ilgalaikio aljanso etapuose.“
Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as (Nedas Praisas) tviteryje sakė, kad Vašingtonas supranta Prancūzijos poziciją ir „glaudžiai bendrauja“ su Paryžiumi.
Jis pridūrė, kad šis klausimas bus svarstomas „aukštesniame lygmenyje“, įskaitant kitą savaitę vyksiančią Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją, kurioje dalyvaus ir J.-Y. Le Drianas, ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas).
Tuo metu Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kirbis) pripažino, kad ankstesni JAV gynybos sekretoriaus Lloydo Austino (Loido Ostino) ir jo kolegės prancūzės Florence Parly (Florans Parli) pokalbiai telefonu parodė, kad „dar reikia daug nuveikti mūsų gynybinių santykių su Prancūzija atžvilgiu“.