Europos Komisijos pasiūlyta viršutinė riba sudaro 275 eurus už megavatvalandę (MW) ir, jei jos pasiūlymui bus pritarta, tokios kainų „lubos“ įsigalios sausį.
Viršutinė kainų riba pasiūlyta blokui susidūrus su smarkiai išaugusiomis energijos kainomis, kurias paskatino Maskvos sukeltas karas Ukrainoje ir rusiškų dujų tiekimo sumažinimas.
Visgi nustatytos sąlygos reiškia, kad viršutinė kainų riba būtų aktyvuota ateinančio mėnesio dujų kainai TTF prekybos taške dvi savaites viršijant 275 eurų už MW, o suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) referencinei kainai 10 dienų iš eilės viršijant 58 eurus.
Vienintelis atvejis, kai TTF dujų kaina viršijo 275 eurų ribą, buvo šių metų rugpjūčio 22–29 dienomis.
Pavyzdžiui, antradienį kaina siekė apie 120 eurų.
Ispanijos ekologinio perėjimo ministrė Teresa Ribera Rodriguez pavadino EK pasiūlymą „nerimtu“, sakydama, kad tai sukels dar didesnį kainų kilimą ir trukdys pastangoms sutramdyti dešimtmečių aukštumas pasiekusią infliaciją.
Prancūzijos ekologinių permainų ministerija sukritikavo „nepakankamą“ schemą, „neatitinkančią rinkos tikrovės“.
„EK turi pasiūlyti praktinį tekstą, o ne tik tekstą, kuris yra politinis ir gali turėti neigiamų pasekmių arba neturėti jokio poveikio“, – sakoma pranešime.
Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas taip pat išreiškė nepritarimą šiam planui, o T. Ribera Rodriguez teigė, kad dauguma ES narių pasisako prieš jį, bloko energetikos ministrams ruošiantis susitikti ketvirtadienį.
Ministrė pridūrė, jog Ispanija gali nustoti remti kitus pasiūlymus EK svarbiais klausimais, jei nebus parengtas kitas „rimtas“ tekstas.
EK atstovė spaudai pažymėjo, jog mechanizmas parengtas „numatyti ir užkirsti kelią tokiai situacijai ateityje“, tačiau pripažino, kad net rugpjūčio mėnesį kilęs kainų šuolis to nebūtų jo paleidęs.
Jei minėta viršutinė riba būtų patvirtinta, jos taikymas įsigaliotų sausio mėnesį, po kelis mėnesius trukusių ES valstybių narių ginčų.
Kartu šią žiemą galios planas dėl bloko narių savanoriško gamtinių dujų naudojimo sumažinimo 15 procentų.