Prancūzijos darbuotojų profsąjungos ketvirtadienį diskutavo, ar ir toliau tęsti šalį sukausčiusius transporto paslaugų sferoje dirbančių žmonių streikus, praneša „International Herald Tribune“.
Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, kurio planai panaikinti kai kurias pensijų privilegijas maždaug 500 tūkst. viešojo sektoriaus darbuotojų privertė žmones išeiti į gatvę, trečiadienį profsąjungoms pasiūlė tęsti derybas. Tuo tarpu prezidento atstovas spaudai išreiškė viltį, kad antrą dieną besitęsiantys streikai baigsis kaip galima greičiau.
Darbo ministras Xavieras Bertrandas pareiškė, kad esminis pensijų reformos aspektas – viešojo sektoriaus darbuotojų pensinio amžiaus sulyginimas su visais likusiais piliečiais – yra nekvestionuojamas. Tačiau jis profsąjungoms pasiūlė per ateinantį mėnesį surengti eilę derybų, kuriose būtų svarstoma, kaip padaryti, kad pokyčiai būtų priimtini visiems darbuotojams.
Kaip žinia, Prancūzijoje viešosios kompanijos, tarp kurių yra transporto bei komunalinių paslaugų tiekimo įmonės, iki šiol siūlo ženklias privilegijas darbuotojams, kurie į pensiją gali išeiti anksčiau nei privačiame sektoriuje dirbantys prancūzai.
Kol darbininkai streikuoja, prancūzai ir toliau dūsta transporto grūstyse. Nacionalinė geležinkelių valdyba pareiškė, kad ketvirtadienį iš 700 numatytų kursuoja vos 150 greitųjų traukinių. Paryžiuje kursavo vos kas trečias autobusas, kai kuriose metro linijose kursavo vos kas septintas traukinys. Tiesa, kai kurie metro traukiniai kursavo normaliu grafiku.
Paryžiaus gatves užkimšo milžiniškos transporto grūstys, kurios tęsiasi net 300 kilometrų. Dauguma sostinės gyventojų į darbą kulniavo pėsčiomis arba į pagalbą pasitelkė dviratį ar riedučius. Iš streikų gali pasipelnyti nebent dviračius nuomojančios kompanijos, kuriose paklausa itin išaugo.
N. Sarkozy reformos siekia itin apkarpyti valstybės darbininkams garantuojamas privilegijas. Paskutinį kartą kai vyriausybė mėgino pakeisti taip vadinamąjį specialųjį pensijų režimą, profsąjungų aktyvistai net trims savaitėms sugebėjo paralyžiuoti valstybės gyvenimą.
Vis dėlto šiandien N. Sarkozy planams pritaria ir dauguma prancūzų: 7 iš 10 apklaustųjų tvirtina, kad viešojo sektoriaus darbuotojų pensinis amžius neturi būti žemesnis nei kitų piliečių. Pats prezidentas tvirtina, kad jei pensijų reforma žlugs, visos kitos esminės reformos galės būti įgyvendintos tik dalinai.