• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įtariama, kad pirmadienio rytą Vilniuje iš Neries ištrauktas dvi savaites intensyviai ieškoto 15-mečio Mato kūnas. Šis įvykis sukrėtė visą Lietuvą – mįslingai dingus jaunuoliui, paauglių tėvai susirūpino, kaip užtikrinti savo vaikų saugumą, kad tokie atvejai nepasikartotų.

Įtariama, kad pirmadienio rytą Vilniuje iš Neries ištrauktas dvi savaites intensyviai ieškoto 15-mečio Mato kūnas. Šis įvykis sukrėtė visą Lietuvą – mįslingai dingus jaunuoliui, paauglių tėvai susirūpino, kaip užtikrinti savo vaikų saugumą, kad tokie atvejai nepasikartotų.

REKLAMA

Psichologo Edvardo Šidlausko teigimu, ši istorija gali tapti pretekstu kalbėtis su vaikais ne tik apie jų saugumą, bet ir kurti ryšį, kad paaugliai, kad ir kas nutiktų, nebijotų apie tai kalbėti su tėvais.

Psichologas pažymi, kad tokie atvejai nutinka ne tik Lietuvoje – jie fiksuojami visame pasaulyje, todėl natūraliai gali kilti noras kalbėtis apie tai, kad paauglio saugumas tėvams yra prioritetas. Be to, tai puiki proga užvesti pokalbį šia tema.

Kaip kurti ir puoselėti ryšį su vaiku?

Pašnekovo teigimu, siekiant, kad vaikas atvirai papasakotų, kaip ir kuo gyvena, su kokiais sunkumais susiduria, pirmas ir svarbiausias žingsnis yra gilinti santykį ir ryšį su vaiku, o jeigu jo nėra – jį pradėti kurti, gerinti.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo atveju kalbame apie ryšio buvimą, t. y., kada yra pasitikėjimas tėvais ar globėjais, suaugusiais. Svarbu pradėti nuo moralizavimo, teisimo, pamokymo atsisakymo, ypač su paaugliais tokie dalykai nebeveikia ir galime tiesiog pasakyti: „Jeigu tau kažkada bus sunku, kad ir kokia tai nepatogi tema, visada gali kreiptis ir man papasakoti, aš priimsiu ir pabandysime kartu ieškoti sprendimo“. Toks paskatinimas, manau, galėtų padėti.

REKLAMA

Tačiau jeigu nėra vis dėlto šiuo metu pasitikėjimo, yra kažkokios bausmės, konfliktai, vis dėlto pradėčiau nuo to, kad pradėtume megzti ryšį, daugiau laiko skirti jaunuoliui, daugiau būti su juo ar ja drauge. Ryšį kuria buvimas drauge, patiriant teigiamus išgyvenimus“, – kalbėjo E. Šidlauskas.

Jis pataria daugiau laiko skirti vaikams, tačiau tai daryti ne mums, o paaugliui priimtinu būdu. Psichologo teigimu, reikėtų imtis ne tokių veiklų, kurios patinka tėvams, pavyzdžiui, nesiūlyti išeiti į mišką ar pasivažinėti dviračiais, jei jaunuoliui tokia veikla nėra mėgstama.

REKLAMA
REKLAMA

„Darykime tai, kas patinka dukrai ar sūnui. Gerai, galbūt jis norės pavalgyti nesveiko maisto, bet tai gali kompensuoti tai, kad jūs gerai praleidžiate laiką ir paauglys pasipasakoja apie problemas mokykloje arba su draugais“, – pridūrė pašnekovas.

Psichologas primena, kad ryšys neatsiranda iš karto, akimirksniu, bet jeigu ir yra spragos, svarbu bandyti atgauti ryšį, suprasti, kokie yra jaunuolio interesai, draugai, problemos mokykloje ar kitur.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinojimas, kuo gyvena sūnus ar dukra, sukuria sinchronišką santykį, nes to nežinant ir paklausus, kaip jaunuolis jaučiasi, žodžiai nebūtinai atspindi tai, kas dedasi jo viduje. Nežinantiems, kaip prieiti prie vaiko, E. Šidlauskas primena, kad tėvai, suaugusieji pagalbos gali kreiptis į psichologus – jie gali padėti atstatyti, atkurti ryšį su atžala.

Kitas žingsnis – be moralizavimo kartoti vaikui, kad jis, atsidūręs sudėtingoje situacijoje, visada gali pasipasakoti, bus išklausytas ir išgirstas, kartu su tėvais gali ieškoti sprendimo, suaugusiems neužimant teisuolio ar teisėjo pozicijos.

REKLAMA

„Kitas variantas, jeigu tėvai nedrįsta, yra pagalbos linijos – galime paskatinti kreiptis į pagalbos internetu ar telefonu tarnybas“, – patarė E. Šidlauskas.

Kalbėkite apie savo jausmus

Vis tik, po tokių sukrečiančių atvejų, kyla nerimas ir dėl paauglio saugumo. Vienas būdų jį užtikrinti – telefone įrašyti programėlę, kuri visada rodytų vaiko buvimo vietą, tačiau psichologas pabrėžia, kad to negalima daryti savivaliaujant.

REKLAMA

„Visų pirma, čia raktinis žodis yra pagarba – pagarba jaunam žmogui, kuris jaučiasi kaip ir nebe vaikas, jau lyg ir suaugęs, bet dar ne iki galo žinantis visas ribas. Pagarba jam yra pirmas indikatorius, kad galiu su žmogumi užmegzti kontaktą, kažkiek pasitikėti.

Jeigu mes rodome visažinio poziciją, iš galios pozicijos darome įtaką, spaudimą, kad aš įdiegsiu [sekimo programėlę], nes man taip atrodo geriau – tai nėra teisinga“, – pastebi pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Imantis tokių priemonių, svarbu ne tik kalbėtis su vaiku, bet ir mokėti tinkamai išreikšti savo susirūpinimą. E. Šidlausko teigimu, svarbu turėti aiškius argumentus, kurie nepastato suaugusiojo į visa žinančiojo poziciją, priešingai – būtina kalbėti apie savo jausmus.

Tai – psichologijoje vadinama „aš“ kalba, kuri redukuoja konflikto tikimybę, nesukelia gynybiškos reakcijos, nes kalbėdami apie savo jausmus, nekritikuodami, neaptardami paauglio kaip asmens ribotumų ar trūkumų, atveriame jį dialogui.

REKLAMA

„Pirmas žingsnis – išsakyti savo savijautą, kalbėti apie nerimą, nesaugumą, rūpestį ir meilę. Galima pasakyti, kad aš po šio įvykio, kuris nuskambėjo žiniasklaidoje, jaučiu nerimą dėl tavęs ir norėčiau jaustis saugiau, įdiegti programėlę, kad žinočiau, kur tu esi. Galbūt paauglys natūraliai sakys žinoma, aš ir pats jausčiausi saugiau.

Neikime per tai, kad aš tavimi nepasitikiu ir dabar būsi sekamas, o aš jaučiu nerimą, tai mano problema, nes tu man brangus, norėčiau jaustis saugiau ir siūlau tokį variantą – įdiegti programėlę ar kad mes kažkaip kitaip bendrautume, dažniau.

REKLAMA

Tai turi būti daroma derybų keliu, turi būti sandoris su paaugliu, jis turi tam pritarti. Jeigu mes nerandame argumentų, jų reikia ieškoti, racionaliai pagrįsti savo poziciją per derybas, kad pasiektume susitarimą. Jeigu tai darysime slapta arba prievarta, tai blogins ryšį, paauglys sužinojęs supyks ir dar daugiau nepasitikės, dar daugiau slapukaus, todėl geriau kalbėti atvirai“, – patarė psichologas.

Atviro ir pagarbaus ryšio svarba

Be to, tokie atvejai yra puikus pretekstas ne tik pakalbėti apie saugumą, bet ir padėti paaugliui suprasti, kad nuo tokių ar panašių situacijų nė vienas nėra apsaugotas, kad pasaulyje tyko įvairios grėsmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik, čia gali kilti iššūkis, kaip paaugliui pasakyti, kad pasaulis nėra toks geras ir ne visi žmonės turi gerų kėslų, kaip vaikas gali manyti, nenusodinant jo jaunatviško optimizmo ir maksimalizmo:

„Paauglį pasakymas, kad pasaulis nėra toks rožinis, kaip tu manai, užgautų, nes jaunas žmogus labai tiki savimi, yra pilnas optimizmo, noras kažką nuveikti gero, paaugliškas idealizmas, maksimalizmas yra puikūs bruožai, tačiau reikia rasti būdą pranešti, jog taip, tu turi potencialą, galbūt vienas apsigintum, bet papildomų saugumo priemonių reikia daugiau ne tau, o man, kad jausčiausi saugiau.

REKLAMA

Pasakykime, kad aš tikiu, jog gali ir vienas pasirūpinti savimi, puikiai supranti, su kuo draugauji ir t. t. Nereikia eiti į polemiką, kovą su paaugliu, jo įsitikinimais, idealais, draugais, vertybėmis, o daugiau kalbėti apie savo, kaip tėvų, poreikius, kaip suderinti paauglio ambicijas ir tėvų norą apsaugoti.

Tai yra sunkiausia užduotis, nes labai lengva užgauti, susipykti nuvertinant paauglį, kad jis naivus, nepajėgus. Reikia kalbėti ne apie tai, kad paauglys yra pažeidžiamas, o apie save kaip tėvus, kokie mes jaučiamės pažeidžiami, kaip mums rūpi.“

REKLAMA

E. Šidlauskas pabrėžia, kad svarbiausia kurti ne galios, o atvirą ir pagarbų santykį, apnuoginant savo baimes tarsi pakviesti paauglį padėti mums pasijusti saugiau, taip surandant abiem pusėms priimtiną variantą, kaip užtikrinti ir saugumą, ir atvirą tarpusavio ryšį.

Iš Neries ištrauktas, įtariama, 15-mečio kūnas

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad 15-metis dingo rugsėjo 30-osios naktį. Paskutinį kartą jis buvo matytas naktį, 04 val. 21 min., išeinantis iš „Lemon Gym“ sporto klubo Antakalnyje.

REKLAMA
REKLAMA

Dingus 15-mečiui Matui, ant kojų buvo sukeltos gausios policijos, Šaulių sąjungos, Raudonojo Kryžiaus, savanorių ir gyventojų pajėgos. 

Pirmadienį ryte pranešta, kad Vilniuje iš Neries upės ištrauktas jaunuolio kūnas. Įtariama, kad tai gali būti Vilniuje dingęs 15-metis Matas Kalinauskas, naujienų portalui tv3.lt patvirtino Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Policijos atstovas Tomas Bražėnas teigia, kol ekspertizė nėra padaryta, teigti, kad tai yra ieškomas nepilnametis Matas būtų labai sudėtinga, tačiau tam tikros drabužių detalės leidžia tyrėjams priimti tam tikrus sprendimus, kad tai galėtų būti dingęs paauglys, tačiau patvirtinti, kol ekspertizė nepadaryta, nėra galimybių.

„Pareigūnai apsižiūrėjo ir sprendžia, tam tikri aprangos elementai parodo, kad tai gali būti ieškomas Matas“, – naujienų portalui tv3.lt sakė T. Bražėnas.

Kokie būtent elementai – ikiteisminio tyrimo medžiaga ir kol jis vykdomas, platesnių komentarų policijos atstovai viešai neskelbia.

„Esu įsitikinęs, kad artimieji yra informuoti. Kurioje vietoje vyks atpažinimas – ar kai kūnas bus išvežtas, ar vietoje, dar nežinia, bet artimieji tikrai informuoti“, – sakė T. Bražėnas.

Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos (PAGD) atstovės Editos Zdanevičienės, 9 val. 28 min. gautas pranešimas, kad pastebėtas plūduriuojantis žmogaus kūnas Neries upėje, ties Alberto Goštauto gatve.

REKLAMA

„Atvykę į įvykio vietą ugniagesiai plūduriuojančio kūno Neryje nematė, matomai buvo jau patekęs po baržą. Ugniagesiai jį ištraukė iš po barža Neryje kuri yra, iškėlė į krantą ir perdavė policijos pareigūnams“, – naujienų portalui tv3.lt sakė E. Zdanevičienė.

„Buvo informuota priešgaisrinė tarnyba, medikai ir pareigūnai“, – pridūrė ji.

R. Požėla teigė, kad yra įtariama, jog tai gali būti dingusio 15-mečio Mato kūnas. Ar tai tiesa, aiškinsis ekspertai. „Mes įtariame, kad tai gali būti dingusio jaunuolio kūnas, bet kol kas reikia atlikti privalomas procedūras – atpažinimo ir visą kitą“, – sakė jis.

„Šiuo metu šimtu procentų patvirtinti turbūt niekas negali, bet įtarimas yra toks, kad tai gali būti tai, ko mes ieškojome visi kartu“, – pridūrė R. Požėla.

Tegu patikrina, kiek laiko buvo vandeny. Juk galėjo būti slėptas kitur. Ir tik dabar įmestas...
Vaikai šiais laikais eina iš proto nuo realiai nieko neveikimo, nors iš tikro pasakytų, kad jie labai daug veikia. O tas veikia- tai ištisai įbestos nosys į mobiliakus ir paralelinis virtualus gyvenimas ten. Kaip aš pavydžiu tiems laikams, kai 8-iai vaikai jau būdavo leidžiami piemenauti. O jei ne, tai tėvams padėdavo prie ūkio darbų, paskui mokslai. Vaikai nuo mažens būdavo pratinami dirbti. Kas dabar vyksta? Skaitykite pirmą mano šio posto sakinį. Va kas vyksta.
Iš kur tamsta žinai kokį kelią jis pasirinko, extrasensė ar ką?Iš kur žinai kas ten nutiko tą naktį?O kad neištvertum jei tamstos vaikui taip nutiktų,tai spjauk per petį,nes žmogus turi ištverti tiek,kiek likimas siunčia,gal teks kažkada ištverti ir daugiau
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų