Pripažįstama, kad Lietuvos baruose, klubuose kyla muštynių, pasitaiko seksualinio priekabiavimo atvejų, gali pasitaikyti ir narkotikų prekybos atvejų ar vartojimo.
Kristina: „Vaikšto kaip zombiai“
Sostinėje įsikūrusi Kristina (tikrasis vardas ir pavardė red. žinoma) sako, kad naktinis Vilniaus gyvenimas jai nėra prie širdies, o apie vakarėlių užkulisius ji daug nenusimano, nes tokio gyvenimo tempo vengia, tačiau mergina teigia, kad ne kartą klube matė įtartinus asmenis, kurie paskubomis įsigijo narkotinių medžiagų.
„Vilnius saugus miestas, bet kaip ir visur kitur – priklauso kur eini ir kokiu paros metu. Sunku pagalvoti, kad vien dėl to, jog esu moteris, pareiti vakare namo jaučiu neapsakomą baimę. Eidama turiu dairytis per petį, o baruose ar klube saugoti savo gėrimą ir atstūminėti nemandagiai limpančius vyrus, kurių intencijos jokiais būdais nėra geros.
Nesu naktinių klubų ar vakarėlių žmogus, bet nemeluosiu, ne kartą mačiau, kaip žmonės klubuose tamposi, guli pakritę poilsio zonoje arba akivaizdžiai perka narkotines medžiagas, o paskui vaikšto, kaip zombiai“, – sako jauna moteris.
Saulė: „Kuo daugiau imi – tuo pigiau “
Naujienų portalui tv3.lt pavyko susisiekti su dar viena mergina, kuri pasidalino savo asmenine patirtimi naktiniuose klubuose. Saulė (tikrasis vardas ir pavardė red. žinoma) tikina, kad šiandien narkotinių medžiagų naktiniuose klubuose gauti yra labai paprasta.
„Dabar sunku rasti klube blaivų žmogų, beveik kas antras yra kažko pavartojęs. Kadangi pati mėgstu eiti į klubus, pastebiu, kaip žmonės akivaizdžiai ieško narkotikų – prieina prie bet ko ir klausia, ar turi. Jei turi, akivaizdžiai parduoda, jei neturi siunčia prie to, kas gali turėti arba tikrai turi.
Žmonės ne tik akivaizdžiai perka, bet akivaizdžiai ir vartoja. Nepasakyčiau, kad slepiasi, kai kurie nepasiekia net tualeto ir vartoja vietoje prie visų. Kiek girdėjau, dažniausiai vartojamos kelios medžiagos: kokainas, kristalai ir MDMA. Kiek girdėjau iš aplinkinių, kainos labai įvairios, bet svyruoja nuo 10 iki 20 eurų, bet perkant daugiau narkotinių medžiagų gaunasi pigiau“, – pasakojo Saulė.
Sostinės Bermudų trikampiu tampa Vilniaus gatvė
Naktinės ekonomikos asociacijos valdybos pirmininkas Markas Adamas Haroldas teigia, kad šiuo metu sostinė naktimis yra saugi, tačiau naktinis gyvenimas, kaip problema labiausiai ryškėja Vilniaus g., mat ten žmonės buriuojasi dėl vieno tikslo – svaigintis alkoholiu. Pasak M. A. Haroldo, Vilniaus g. dėl apsvaigusių asmenų daugėja ir konfliktų.
„Kiek aš žinau iš tyrimų, daugėja situacijų su įvairiais pavojingais, sintetiniais narkotikais. Tačiau palyginus su kitais miestais Europoje – tai nėra didelė problema. Bet vartojimas truputį auga, o ne mažėja.
Aš sakyčiau, kad Vilnius vis dar labai saugus, bet situacija po truputį blogėja. Girdžiu, kad Vilniaus g. padaugėjo smurto atvejų. Tai aš prognozavau daug metų, sakiau, kad jeigu nieko nedarysime, tai Vilniaus g. bus problemų, nes iš ten dingsta pramogos, kaip muzikos vietos. Ten vien alkoholis ir staliukai, o žmonės į Vilniaus g. eina būtent dėl to – gerti, o ne pamatyti kultūrinį renginį arba pasiklausyti poezijos skaitymų.
Visa tai anksčiau buvo, bet dabar to nebėra, todėl vilniečiai pradeda vengti Vilniaus g., kas yra labai blogas ženklas“, – sakė M. A. Haroldas.
Anot M. A. Haroldo, šiuo metu alkoholio ir svaigalų vartojimo problema ryškėja buityje. Jis priduria, kad nusikaltimų namuose įvykdoma kur kas daugiau nei mieste.
„Tyrimai rodo, kad mažai kas vartoja narkotikus klubuose, palyginus su vartojimu butuose, namuose. Problema su alkoholiu, triukšmu ir narkotikais yra butuose, nes žmonės vartoja namie. Naktiniuose klubuose yra apsauginių, yra darbuotojų, yra kameros, todėl klube yra saugiau. <...> Naktiniai klubai yra sprendimas, nes jeigu daugiau žmonių eina į tokias kontroliuojamas vietas tada yra saugiau. Ką žmonės vartoja namie ir nežino, ką vartoja, yra labai didelė problema“, – svarstė pašnekovas.
Nepaisant situacijos naktiniuose klubuose yra manoma, kad Vilniaus gatvėse naktį gerokai saugiau nei didžiuosiuose Vakarų Europos miestuose, mat ten dažnai asmenys žalojami peiliais ir kitais įrankiais. Bet alkoholis ar kitos medžiagos prisideda prie viešosios tvarkos pažeidimų dažnumo.
Policija:
Vilniaus 3-iojo policijos komisariato viršininkas Žydrūnas Rimkevičius sako, kad Vilniaus barų ir klubų židiniu tapusi Vilniaus gatvė yra gausi smulkių konfliktų, kuomet neblaivūs asmenys sukelia tarpusavio muštynes.
„Sutelktumas didesnis yra Vilniaus gatvė, Islandijos gatvė, faktas, kad dėl klubų, pasilinksminimo vietų gausos įvyksta visokių niuansų, dažniausiai tie konfliktai būna tarp pačių lankytojų, kuomet padauginę alkoholio, įvykus nesusipratimui, gali sukelti fizinį skausmą, pavyzdžiui įvyksta muštynės“, – sako Ž. Rimkevičius.
Kaip teigia viršininkas, vakarėliuose nestinga psichotropinių medžiagų, tačiau vis tik neišskiria Vilniaus klubų. Ž. Rimkevičius sako, kad narkotinės medžiagos pardavinėjamos su priemaišomis, jos dažniausiai yra susintetinamos, o tai kelia pavojų sveikatai.
„Gali visko pasitaikyti. Mes daug nustatome, visur tų reiškinių pasitaiko. Dažniausiai – amfetaminas, kokainas ir karfentanilio kristalas. Manau, kad visko pasitaiko ir tie asmenys, kurie galimai užsiima ta veikla, gali būti ir tokių atvejų, kai išduria tuos klientus, matomai ten koncentracija būna kitokia, ten būna visokių priemaišų“, – teigia jis.