Didžiulė paslaptis gaubia neseniai įvykusias keturių Rusijos dujų verslo vadovų „savižudybes“, kurios, kaip manoma, yra susijusios su Vladimiro Putino ratu, o pačios mirtys laikomos įtartinomis.
Klausimų sukėlė aplinkybės
Multimilijonierius Sergejus Protosenja (55) buvo rastas pasikoręs Ispanijoje, o jo žmona, 33-ejų Natalija ir jų paauglė dukra Maria buvo aptiktos bute, užkapotos kirviu, rašo mirror.co.uk.
S. Protosenja buvo glaudžiai susijęs su Kremliumi ir ėjo bendrovės „Novatek“ pirmininko pavaduotojo pareigas.
Vos prieš kelias dienas kitas verslininkas Vladislavas Avajevas (51), buvęs „Gazprombank“ viceprezidentas ir buvęs Kremliaus pareigūnas rastas negyvas savo namų mansardoje Maskvoje kartu su žmona Jelena (47) ir paaugle dukra Maria.
Abu atvejai sukėlė įtarimų, kad mirtys galėjo būti inscenzuotos kaip savižudybės, nors įvykiai vis dar tiriami.
Pasak „Telegram“ kanalo „Mozhem Obyasnit“, abu incidentus „sieja buvusios aukų darbo vietos – abu yra susiję su vidiniu Putino ratu“. Tačiau šiais metais taip pat pranešta apie dar du žinomų dujų pramonės vadovų mirties atvejus.
Kitą dieną po Rusijos karo Ukrainoje pradžios, vasario 25-ąją, 61 metų Aleksandro Tyulakovo, vyresniojo „Gazprom“ finansų ir saugumo pareigūno, kūną aptiko jo mylimoji.
Jo kūnas su aplink kaklą užsiveržusia virve rastas jo 500 tūkst. svarų sterlingų vertės namuose, tačiau pranešimai teigia, kad jis buvo smarkiai sumuštas, prieš „atimant sau gyvybę“.
Prieš tris savaites tame pačiame Leningrado srityje esančiame Leninskio namų kvartale, 60-metis Leonidas Šulmanas, „Gazprom Invest“ transporto vadovas, buvo rastas negyvas kraujo baloje ant vonios grindų su daugybe durtinių žaizdų.
Rasto raštelio turinys nebuvo atskleistas, o Rusijos tyrimų komitetas, kaip pranešama, atsisakė komentuoti mirčių klausimą ir aplinkybes.
Atsekė ryšius
Apie paskutinę mirtį Ispanijoje vienas Sergejui Protasenijai artimas šaltinis sakė, kad jis turėjo „tobulą šeimą“, teigiama pranešime iš Maskvos. Šaltinis netiki, kad jis nužudė savo šeimą, sakė „Telegram“ kanalas „Toad and Viper“, rašantis apie korupcijos atvejus.
Buvo atskleista, kad jis nusižudė dėl teisinės kovos dėl jam priklausančių Kipro bendrovės akcijų, kai Vakarų sankcijos įšaldė daugybę Rusijos verslo turtų.
Protosenja, kurio turtas, kaip pranešama, siekė 440 mln. JAV dolerių, 2002-2014 m. buvo bendrovės „Novatek“, didžiausios nepriklausomos gamtinių dujų gamintojos Rusijoje, vyriausiasis buhalteris, o vėliau – viceprezidentas.
„Novatek“ bendrasavininkis yra artimas Putino draugas Genadijus Timčenka, o privilegijuota milžinė neseniai buvo pašalinta iš sąrašo įmonių, kurioms Kremlius įsakė energija prekiauti tik rubliais.
Bendrovė taip pat glaudžiai susijusi su Piotru Kolbinu, Putino vaikystės draugu, tariamu „Putino turto šešėliniu turėtoju“.
Buvęs Avajevo darbdavys „Gazprombank“ taip pat laikomas artimu Putino aplinkai – juo tariamai naudojosi prezidentas, jo artimieji bei bičiuliai. O „Gazprombank“ Putinas asirinko kaip įgaliotą banką gauti Vakarų mokėjimus už dujas rubliais.
Avajevas, palikdamas „Gazprombank“, turėjo bendrą įmonę su aukšto lygio Rostec vadovo, kito Putino draugo, dukra.
„Mozhem Obyasnit“ teigė: „Taigi, esant keistoms ir panašioms aplinkybėms, miršta dviejų pagrindinių privačių įmonių, valdančių Putino aplinkos pinigus, vadovų šeimos“.
Turi skirtingas versijas
Prokremliška žiniasklaida buvo informuota, kad Avajevas „kelias valandas kankino savo žmoną prieš ją nužudydamas – mušė ir šaudė jai į rankas ir kojas“, manydamas, kad ji nėščia nuo kito vyro.
Teigiama, kad jis įtarė žmoną neištikimybe su vairuotoju, kuris „pabėgo į Moldovą“, o prieš nužudydamas bandė priversti ją prisipažinti šūviais.
„Paskutinis lašas buvo žinia apie jos nėštumą“, – sakoma „Mash“ pranešime.
Tačiau kiti šaltiniai neigė, kad ji buvo nėščia, o pavydas ir įniršis nepaaiškina, kodėl nužudyta ir dukra. Teigiama, kad nors tarp poros buvo nesutarimų, jie buvo sprendžiami teisme.
Ispanijos policija teigia, kad pagrindinė hipotezė yra ta, kad Protosenja kirviu nužudė savo žmoną ir dukrą prieš atimdamas sau gyvybę prabangioje viloje Katalonijos kurortiniame Ljoret de Maro mieste.
Tačiau byla lieka atvira, o kai kurie elementai nerodo smurto šeimoje atvejo. Rusijos tyrėjai taip pat neatmeta kitų galimybių, tačiau kalba apie žmogžudystę ir savižudybę Avajevo byloje.
Manoma, kad kitų dviejų bylų detalės yra ne tokios svarbios, nes „Gazprom“ saugos tarnyba atlieka pagrindinį vaidmenį tiriant „savižudybes“ prabangiame gyvenamajame komplekse, skirtame aukštiems bendrovės pareigūnams.