Ukraina nesuteiks amnestijos separatistų lyderiams
Amnestija prorusiškiems separatistams dėl jų veiksmų Rytų Ukrainoje, kurią Kijevas įsipareigojo paskelbti pagal ketvirtadienį Minske pasirašytą paliaubų susitarimą, gali būti suteikta tik pagal šalies parlamento priimtą įstatymą, – tai pareiškė užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas. Ir pridūrė, kad sukilėlių lyderiams ji nebus taikoma.
„Pabrėžiu, kad amnestija vyks tik pagal įstatymą, svarstytą šioje salėje“, – sakė P. Klimkinas penktadienį Aukščiausiojoje Radoje.
Vienos įstatymų leidėjos paklaustas, ar prezidentas paskelbs įsaką, suteikiantį malonę „teroristinių organizacijų kovotojų lyderiams“, ministras pareiškė: „Atsakymas labai paprastas: ne.“
„Bet kokie žingsniai dėl vadinamosios amnestijos bus vykdomi pagal įstatymą, nagrinėtą Aukščiausiojoje Radoje. Be to, ši amnestija, pabrėžiu, jokiu būdu negali būti suteikta tiems, kas dalyvavo ir buvo patraukti atsakomybėn dėl nusikaltimų žmogiškumui. Tai absoliuti pozicija, kuri buvo vienareikšmiškai pabrėžiama per vakarykštes derybas“, – aiškino P. Klimkinas.
Prorusiški separatistai, reaguodami į P. Klimkino pareiškimą, apkaltino Kijevą vengiant vykdyti įsipareigojimus, prisiimtus pagal naująjį susitarimą.
„Kijevas tiesiog mėgina išsisukti nuo to, dėl ko susitarė vakar“, – naujienų agentūrai „Interfax“ penktadienį sakė Luhansko separatistų atstovas Vladyslavas Deineha.
Ukraina neprisiėmė „jokių įsipareigojimų“ keisti Konstituciją
Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas kalbėdamas Aukščiausiojoje Radoje leido suprasti, kad konstitucinė reforma, kaip vienas iš pagrindinių Minsko sutarties punktų prorusiškiesiems separatistams, nebus vykdoma. URM vadas pareiškė, kad Ukraina neapsiėmė jokių įsipareigojimų dėl konkrečių Konstitucijos pokyčių, kurie būtų susiję su Donbasu.
„Bet kokie vėlesni pokalbiai, susiję su ypatinguoju Donbaso statusu, bus vykdomi ir realizuojami tik vadovaujantis įstatymu, kurį Ukrainos Aukščiausioji Rada jau priėmė, ir tik taikant šį įstatymą“, – kalbėjo P. Klimkinas, atsakydamas į radikalo Oleho Liaško klausimą, kuriuo šis apkaltino politikus „pasisavinus teisę prekiauti Ukrainos konstitucija“.
Pasak P. Klimkino, Minsko susitarimuose yra pažymėta, kad visi decentralizacijos klausimai, įskaitant Donbasą, bus peržiūrimi tik remiantis konstitucine reforma, ir „tikrai ne daugiau“. „Juk jokių įsipareigojimų bet kokia forma – nei juridine, nei, pažymiu, politine forma – būtent šiame tekste niekas ir neprisiėmė. Tokių įsipareigojimų niekas prisiimti ir negali“, – paaiškino URM vadovas.
Rusijos palaikomi separatistai būtent Konstitucijos pokyčius akcentavo kaip „svarbiausią laimėjimą“. „Šiandienis dokumentas numato pokyčių įnešimą į Ukrainos Konstituciją“, – pabrėžė pasiskelbusios Luhansko liaudies respublikos vadovas Yhoris Plotnyckis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.