1948 metais per Izraelio nepriklausomybės karą palestiniečiai buvo priversti palikti savo namus ir prieglobsčio ieškoti Jordanijoje. Jie tikėjosi vieną dieną sugrįžti namo, tačiau pabėgėlių stovyklos tapo nuolatiniais namais ne tik jiems, tačiau ir jų vaikams, kurie niekada savo akimis neregėjo Palestinos.
Kai kurie ekspertai perspėja, kad nusivylimas taikos derybomis, kurios stringa dėl politikų kaltės, ir nedarbas gali lemti fundamentalizmo augimą Jordanijoje.
77 metų Othmanas Balasmehas, gyvenantis Jordanijoje esančioje Al Bakos palestiniečių pabėgėlių stovykloje, sunkiai vaikšto ir praktiškai negirdi. Tačiau jis prisimena kiekvieną detalę tos 1948 metų nakties, kai, būdamas paauglys, jis kartu su kitais panikos apimtais palestiniečiais Izraelio nepriklausomybės karo metu pabėgo į Jordaniją ieškoti saugaus prieglobsčio.
Jie savo namus paliko neturėdami nieko išskyrus drabužius ant savo kūno. Prabėgus 60 metų, jie vis dar svajoja sugrįžti.
„Mano vaikai niekada nematė Palestinos. Tačiau aš jiems pasakiau, kad vieną dieną jie ten sugrįš. Aš jiems tai pažadėjau. Mes nesutiksime su niekuo kitu išskyrus Palestinos sugrąžinimą. Nereikia pinigų, nereikia kompensacijų, nereikia daugiau tuščių pažadų“ - teigia O. Balasmehas.
Jo sūnus, kuris dabar dirba diktoriumi „Al-Karamos“ televizijoje, gimė Amane ir užaugo Al Bakoje, kuri yra didžiausia iš visų 13 Jordanijoje veikiančių palestiniečių pabėgėlių stovyklų. Jis niekada nesilankė savo tėvo kaime, kuris dabar yra virtęs klestinčiu Izraelio miestu. Tačiau jis teigia tikįs Koranu, kuris žada, kad sugrįžimo ilgai laukti neteks.
„Aš manau, kad yra nauja paskata, naujas judėjimas veikti ne tik kalbant. Manau, kad reikia žengti kitą žingsnį išlaisvinant mūsų tėvynę, nes taikos derybos ir kiti su jomis susiję dalykai mums niekuo negali padėti“ - teigia Arafatas Balasmehas.
Viso to potekstė yra ganėtinai aiški. Jordanijos valdžia baiminasi, kad palestiniečių pabėgėliai prisideda prie to, kad šalyje didėja terorizmo pavojus. Per pastaruosius kelis metus dešimtys žmonių žuvo per išpuolius.
Nuo to laiko, kai 2005 metais tuo pačiu metu buvo susprogdinti 3 viešbučiai, prie kiekvieno valstybinio pastato vyksta nuodugnios patikros. Ekspertai teigia, kad terorizmo fenomenas į Jordaniją buvo importuotas iš užsienio ir nėra vietinis reiškinys.
Tačiau, kaip ten bebūtų, buvęs Izraelio žvalgybos „Mossad“ direktorius Danny Yatomas perspėja, kad terorizmo pavojus Jordanijoje auga.
„Jei Hašemitų režimas nekovos su tuo taip, kaip derėtų, tai gali tapti egzistenciniu pavojumi pačiai karalystei. Turime turėti omenyje, kad Jordanijoje gyvena apie 2 mln. palestiniečių pabėgėlių, iš kurių beveik 100 proc. turi Jordanijos pasus. Taip pat šalyje gyvena arti milijono pabėgėlių iš Irako“ - teigia D. Yatomas.
Be to, kas penktas pabėgėlių stovyklų gyventojas neturi darbo. Tad, kaip teigia ekspertai, Jordanijos laukia sunkus išbandymas.